Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    ”Teatterin uskallettava lopultakin ottaa se valta joka sille kuuluu”

    Arkiston arkiston artikkeli
    17.12.2004 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: ARTO TUOMINEN

    Kajaanin kaupunginteatterin katastrofaaliset alasajosuunnitelmat olivat viedä päähuomion Turun kaupunginteatterin kevätohjelmiston esittelytilaisuudessa.

    – Vuosi sitten tässä samassa tilaisuudessa sanoin, että näinä omalaatuisina aikoina on ylellisyyttä, että voimme sisätiloissa tehdä teatteria ja saada siitä vielä palkkaa. Kajaanin teatterikriisi on entistä selvemmin osoittanut, että tämä ei ole itsestään selvää, muistutti teatterinjohtaja Ilpo Tuomarila.

    – Kun ensin uhataan teatterin sulkemisella kokonaan puoleksi vuodeksi, on helpompi jatkossa pölliä pienempiä rahasummia pois kulttuurilta, suomi Tuomarila Kajaanin päättäjiä.

    Myös Jouko Turkka otti samassa tilaisuudessa tiukasti kantaa Kajaanin tilanteeseen.

    – Se mitä Kajaanissa nyt tapahtuu oli nähtävissä jo kolme, neljä vuotta sitten. Tuloverojen alentamisvaatimuksilla ja teatterin kriisillä on yhteys. Se, että kriisi nyt alkaa Kajaanista on oikeastaan sattumanvaraista. Se alkaa sieltä vain siksi, että teatterilla ei ole mitään arvovaltaa, totesi Jouko Turkka.

    Turkan mukaan taideyhteisöllä ei ole tällä hetkellä juurikaan sanottavaa.

    – Vaihtoehdot ovat vähissä, on joko elettävä mukavaa pelkurin elämää tai tulla tapetuksi.

    Turkan mielestä nyt eletään kuitenkin aikaa, jolloin taide voisi hyvinkin tavoitella vaikutusvaltaa ja menestystä.

    – Ja mitä teattereissa on lopulta näytelty tänä yksilökeskeisenä aikana; ei juuri muuta kuin rahapulassa kituvia irlantilaisia juoppoja ja hellureipillu-näytelmiä, irvaili Turkka, vaatien samalla korvausta nyt loukattavalle herkkyydelle.

    – Missä ovat työryhmät? Eivät missään, pelkkää menneen kollektiivisuuden häpäisemistä! murjoi Turkka ja vaati teatteria ottamaan itselleen sen vallan, joka sille kuuluu. Mitä pelättävää vallan tavoittelussa on? Joku ottaa sen kumminkin, miksei siis teatteri voisi sitä ottaa.

    Turkka haikaili myös paluuta teatterin tekemisen alkulähteille.

    – Alun perin teatteri on ollut kärryjen tai pukkien päällä, nyt on kaikki suurta ja kaikkea on liikaa. Pitkään aikaan ei ole ollut juurikaan nähtävissä kansanomaista hyvää teatteria.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Jättikettujen ylijalostus näkyy uusissa kuvissa suomalaisilta turkistarhoilta, joissa eläinten hyvinvointi on vakavasti heikentynyt. Kuva Project 1882
    Kotimaa
    5.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläinjärjestöt vaativat turkistarhauksen kieltoa

    Suomalaisilta turkistarhoilta julkaistut uudet kuvat ja videot osoittavat, että sairaalloisen suuriksi jalostettujen jättikettujen kasvatus jatkuu edelleen, vaikka turkisala lupa

    Budjettiriihen päätökset kiristävät hyvinvointialueiden ja kuntien taloutta, arvioivat useat vasemmistolaiset toimijat. Kuva Ypsilon CCO 0.0
    Politiikka
    4.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miten budjetti 2027 vaikuttaa hyvinvointialueisiin ja sote‑palveluihin?

    Liuosmenetelmällä valmistettu polaritonilaser haastaa kalliit tuotantotavat. Kuva Mikael Nyberg
    Tutkimus
    1.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Turun yliopiston tutkijat loivat uuden energiatehokkaan laserin

    Puolukat kypsyvät Helsingissä 30.8.2026 Kuva Emma Grönqvist
    Kotimaa
    31.8.2026
    Petra Packalén

    Vetoomus puolukan poimimisen puolesta

    Old Couple
    Uutiset
    31.8.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoitajapula pahenee säästötoimien vuoksi

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!