Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Terveyserot kasvaneet viime vuosina

    Kotimaa
    23.10.2010 - 12:49
    Kaija Kiessling

    Aikana, jolloin niin tulo-, terveys-, koulutus- kuin muutkin hyvinvointierot kasvavat ja pahenevat kaiken aikaa, tarvitaan laaja-alainen yhteiskunnallinen muutos ihmisten arjen parantamiseksi. Enää eivät riitä yhden sektorin toimet korjaamaan ongelmia, vaan tarvitaan muutosta koko yhteiskuntapolitiikkaan.

    Suomen kommunistisen puolueen ja DSL:n valtakunnallinen paikallispolitiikan seminaari kokosi täyden salillisen väkeä Turkuun lokakuun puolessa välissä.

    Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) yksikön päällikkö Jukka Kärkkäinen tarkasteli tilannetta valottamalla laitoksensa ja Työterveyslaitoksen yhteishanketta (TEROKA). Hankkeen avulla kehitetään toimintatapoja ja kootaan tietopohjaa Terveys 2015 -ohjelman terveyserojen kaventamistavoitteiden saavuttamiseksi.

    Kärkkäinen osoitti, miten ihmisen sairastavuus ja myös kuolleisuus ovat tiukasti sidoksissa sosioekonomiseen asemaan. Tämä puolestaan liittyy koulutustasoon, työuraan ja näistä seuraavaan taloudelliseen asemaan.

    – Terveyserot ovat viime vuosina kasvaneet. Pienituloisimman ja vähän koulutusta saaneen kymmeneksen elinajan odote on 10 vuotta vähemmän kuin hyvätuloisimpien ja koulutetuimman väestön kymmenesosan.

    Elintapoja ei aina voi valita

    Kun samaan aikaan politiikassa tehdään ratkaisuja, joiden ansiosta muun muassa terveyspalvelujen saatavuus vaikeutuu niin alueellisesti kuin kasvavien asiakasmaksujen vuoksi, on selvää, että se lisää eriarvoisuutta.

    Kärkkäinen osoitti, että pelkät terveydenhuollon toimenpiteet eivät riitä näiden ihmisten terveydentilaa parantamiseen. Siihen tarvitaan myös muita yhteiskunnallisia päätöksiä.

    Elintapoja ei voidakaan pitää pelkästään ihmisen vapaan valinnan tuloksina, eivätkä ne näin voi olla yksinomaan yksilön vastuulla.

    – Kunnan on tuettava tässä ihmisten mahdollisuuksia valita terveelliset elämäntavat, joihin aina vedotaan. 50 prosenttia miesten kuolleisuuseroista liittyy alkoholin ja tupakan käyttöön, johon vaikuttaa sosioekonominen asema. Kyse on yleisesti sellaisista epäoikeudenmukaisuuden eroista, jotka kaikki ovat vältettävissä, jos poliitikoilla vain tahtoa on.

    Kansanterveyttä voidaan kohentaa parhaiten, kun onnistutaan parantamaan ongelmaryhmien terveyttä ja elinoloja.

    – Terveyserot ovat mitä suuremmassa määrin yhteiskuntapoliittisia ongelmia, ja siksi siihen tarvitaan täsmätoimia. Politiikassa on kohdistettava erityisesti huomiota huono-osaisten tavoittamiseen ja heidän hoitonsa onnistumiseen, jolloin saadaan aikaan niin sanottu positiivinen diskriminaatio, tiivisti lääkkeensä Jukka Kärkkäinen.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Sitra alkaa rahoittaa puolustus ja turvallisuusalan hankkeita kuudessa kaupungissa ja kahdessa ammattikorkeakoulussa, Kuva Syced CCO 0
    Kotimaa
    11.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomi kiihdyttää militarisaatiota? Sitran rahoittama Define-verkosto laajenee koko maahan

    Puolustusteknologian kehitystä kiihdytetään vauhdilla, joka olisi vielä muutama vuosi sitten tuntunut poliittisesti mahdottomalta.

    Suomalaiset työttömät etsivät vakautta, selkeyttä ja rehellistä tietoa työllistymismahdollisuuksista. Kuva Emma Grönqvist
    Yleinen
    10.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunitorin data paljastaa: matalan kynnyksen työt ja tekoälyosaaminen vetivät suomalaisia vuonna 2025

    Caracas kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Politiikka
    9.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelan kommunistit kritisoivat vallan keskittämistä – syveneekö johdon autoritaarinen kurssi?

    Vietnamin kommunistisen puolueen keskuskomitean sihteeri ja ulkoministeri Le Hoai Trung kuvasi tulevaa kokousta historialliseksi käännekohdaksi. Kuva CPV
    Ulkomaat
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Maailman katseet Hanoihin: Vietnam valmistautuu uuteen rooliin globaalissa etelässä

    Johtajat syyllistyvät talousrikoksiin todennäköisemmin, jos heidän vanhemmillaan on ollut talousrikostuomioita. Kuva DALL·E 2 OpenAI
    Tutkimus
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Johtajien talousrikokset kytkeytyvät vahvasti perhetaustaan ja parisuhteeseen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!