Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Tiedonantaja-festivaali radikaalin politiikan ja kulttuurin juhlaa

    Kotimaa
    9.10.2017 - 11:13
    Tiedonantaja
    Festivaalin mediakeskustelussa mukana freelance-toimittaja Ari Sardar (vas.)

    Tiedonantaja-festivaalilla lauantaina Tampereella keskusteltiin muun muassa vaihtoehdoista valemedialle ja Euroopan unionille, ay-liikkeen ja sote-uudistuksen tulevaisuudesta, radikaalin kulttuurin ja taiteen mahdollisuuksista sekä rauhanpolitiikasta.

    Vasemmistolaista vaihtoehtoa valemedialle

    Viestinnän kentällä ennen muuta digitalisaation myötä tapahtuva murros on lisännyt sosiaalisen median ja kansalaisjournalismin merkitystä ja aiheuttanut paineita valtamedialle.

    Vasemmiston on haastettava rasismia ja virheellistä tietoa suoltava valemedia faktoihin pohjautuvalla, mutta räväkällä ja ymmärrettävällä tavalla, todettiin mediakriittisessä paneelikeskustelussa. Erityisen tarkkana on oltava käytettyjen käsitteiden kanssa, koska kieli muovaa ja muokkaa maailmaa.

    Valemedian suosion nousun takana on harjoitettu talouskuri- ja kyykytyspolitiikka, joka lisää elämän epävarmuutta, luo keinotekoisia vastakkainasetteluja ja houkuttelee ihmiset etsimään monimutkaisiin kysymyksiin yksinkertaisia ratkaisuja.

    Ay-asiaa ja sote

    – Palkanalennukset on mahdollistanut istuva hallitus, heikko oppositio ja munaton ay-liike, Tampereen Metallityöväen ammattiosasto numero seiskan toimitsija Petri Lahtinen latasi ay-keskustelussa.

    Iltapäivän sote-keskustelu veti tuvan täyteen väkeä. Mainiot alustajat selvittivät asiaa perinpohjaisesti. Sote voidaan vielä kaataa, mikäli kyetään esittämään selkeä vaihtoehto hallituksen mallille.

    Festivaalin iltaohjelmassa kuultiin Ritva Sorvalin ja Helena Rytin tulkitsemana Kaj Chydeniuksen musiikkia. Festivaali huipentui radikaalin hiphopin merkeissä.

    Lue lisää perjantaina ilmestyvästä Tiedonantajasta.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Amnestyn mukaan Israelin uusi kuolemanrangaistuslaki estää armahdukset ja mahdollistaa teloitukset. Kuva World Coalition Against the Death Penalty CCO 2.0
    Uutiset
    16.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Israel ottaa käyttöön kuolemanrangaistuksen palestiinalaisille

    Israel on hyväksynyt lain, joka mahdollistaa kuolemanrangaistuksen palestiinalaisille.

    Kelan tuore tilasto osoittaa, että opintolainaa nostaneiden opiskelijoiden määrä kääntyi vuonna 2025 kasvuun ensimmäistä kertaa muutamaan vuoteen. Kuva Christian Hornick CCO 2.0.
    Uutiset
    15.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Opintovelallisten määrä kasvoi – asumistuen heikennys ja työmarkkinoiden epävarmuus ajavat opiskelijoita velkaan

    Aktivistit vastustavat Akbelenin metsän hakkuita. Kuva Yıldız Yazıcıoğlu (VOA) CCO 0.0
    Ulkomaat
    14.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kaivosaktivisti pidätetty Turkissa

    Kuuban talouskriisi on syventynyt pisteeseen, jossa seteleihin painetut numerot eivät enää kerro mitään niiden todellisesta arvosta. Kuva Maxence CCO 2.0
    Ulkomaat
    13.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vallankumouksen naiset Kuuban uusien setelien kuviin

    Suomen kehitysyhteistyömäärärahat laskivat viime vuonna 23,1 prosenttia. Kuva Development education CCO 3.0
    Politiikka
    12.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    “Haluammeko seurata Trumpin jalanjälkiä kohti epäjärjestyksen aikaa vai panostaa kansainväliseen yhteistyöhön?”

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!