Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    TTIP-neuvotteluista tietovuoto

    Ulkomaat
    Avainsanat: TTIP
    4.5.2016 - 13:24
    Tiedonantaja
    TTIP-sopimusta vastustetaan laajasti Euroopassa. Kuva Puolasta.

    Vapun jälkeen Alankomaiden Greenpeace ilmoitti, että sille on vuodettu asiakirjoja TTIP- vapaakauppasopimusneuvottelujen 13. kierroksen tiimoilta. Asiakirjat sisältävät arviolta 3/4 konsolitoiduista teksteistä – siis teksteistä, jotka tulisivat lopulliseen sopimusasiakirjaan.

    Aihealueet ovat kattavat: ympäristö, työntekijöiden oikeudet, tekijänoikeudet, eläinten oikeudet ja niin edelleen.

    Keskeisimmät uudet löydökset ovat Suomen TTIP-verkoston mukaan seuraavat:

    Ympäristönsuojelun nykystandardit romuttuisivat sopimuksen myötä. Kansainvälisen kaupan WTO-sopimus pitää ensisijaisena valtioiden oikeutta suojella ”ihmisten, eläimien ja kasvien elämää ja terveyttä” sekä ”varjella luonnonvaroja kuolemasta sukupuuttoon”. Näitä kohtia ei TTIP tunnusta, vaan pitää kaupallista menestymistä ensisijaisena.

    Ilmaston lämpenemisen vastainen työ vaikeutuisi. Pariisin ilmastoneuvottelujen sopimustulos romutettaisiin. Mitään konkreettista ilmastonmuutosta estävää ei sopimuksesta löydy.

    TTIP-sopimukseen ei sisälly ennalta suojaavaa sääntelyä, vaan vasta vaaralliseksi todetut aineet, elintarvikkeet, kemikaalit, työvälineet ja niin edelleen voitaisiin kieltää. Missään sopimuksen osassa, ei edes sääntely-yhteistyötä koskevassa osassa, ole mainittu ennalta suojaamisen velvoitetta.

    Lisäksi suuryrityksille taataan mahdollisimman matala kynnys toteuttaa bisnestä mahdollisimman pienellä sääntelyllä näyttää vuodon pohjalta pitävän paikkansa. Yritysten mahdollisuus vaikuttaa lainsäädäntöön varhaisessa vaiheessa on myös toteutumassa TTIP:n myötä.

    Mielenosoitus 27. toukokuuta

    Tähän mennessä julkisuuteen välittyneet tiedot neuvottelujen etenemisestä näyttäisivät TTIP-verkoston mukaan olevan suuresti värittyneitä. Luvattu ruokaturva tai investointisuojan keventyminen eivät vuodon mukaan pidä ollenkaan paikkaansa. Neuvottelujen väitetty avoimuus aiempiin kauppasopimusneuvotteluihin verrattuna vaikuttaa tekaistulta, sillä vain valikoituja totuuksia on kerrottu, joita ei voi perustella kauppasopimusneuvottelutaktiikalla näin mittavassa määrin demokraattista päätöksentekoa muuttavassa kauppasopimuksessa.

    Helsingissä järjestetään 27. toukokuuta mielenosoitus TTIP-, CETA- JA TiSA-sopimuksia vastaan. Mielenosoitus järjestäytyy klo 15 alkaen Narinkkatorilla.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Orpo Purran hallituksen lakiesitys muodostaa Pamin mukaan vakavan riskin työturvallisuudelle. Kuva Belenois CCO 4.0
    Uutiset
    14.11.2025
    Toimitus

    ”Viinaa voisi tilata kaikkialta Euroopasta”

    Palvelualojen ammattiliitto PAM ry ottaa jyrkästi kantaa Orpo-Purran hallituksen valmistelemaan alkoholilakiesitykseen.

    Vanha on nyt myyty, mutta Ylioppilasteatterin kohtalo on vielä epäselvää Kuva Jampe CCO 3.0
    Uutiset
    13.11.2025
    Toimitus

    Pitääkö opiskelijoiden vallata uudelleen Vanha ylioppilastalo?

    Adoptioiden historia Suomessa on ollut pitkälti tutkimatta, mikä on jättänyt maan kansainvälisen adoptiotutkimuksen marginaaliin. Kuva ASPA
    Tutkimus
    13.11.2025
    Toimitus

    Lapsen etu adoptiossa heijastaa yhteiskunnan valtarakenteita

    Päättäjiin vedotaan Vanhan ylioppilastalon säilyttämiseksi alkuperäisessä tarkoituksessaan ylioppilaskunnan omistuksessa. Kuva Erik Cooper CCO 2.0
    Kulttuuri
    12.11.2025
    Toimitus

    Yli 300 kulttuurin ja yliopistojen toimijaa vetoaa: ”Ainakin Vanha ylioppilastalo säilytettävä HYY:n omistuksessa”

    Samuli Hiilesniemi pitää tuomioistuimen linjausta merkittävänä kuva Patrik Lindström
    Politiikka
    12.11.2025
    Toimitus

    Orpo-Purran hallitus paineessa: EU vahvisti työehtosopimusvelvoitteen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!