Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    TTIP-sopimus uhkaa demokratiaa

    Kotimaa
    Avainsanat: demokratia, TTIP, vapaakauppasopimukset
    10.2.2016 - 13:17
    Tiedonantaja
    Brysselissä osoitettiin viime lokakuussa mieltä TTIP- ja CETA-sopimusneuvotteluja vastaan. Kuva Mehr Demokrati.

    Kansalaistoimijoiden muodostama TTIP-verkosto varoittaa Suomen eduskuntaa TTIP-sopimuksen luomasta vakavasta uhasta kansalliselle itsemääräämisoikeudelle. Euroopan komission ehdotuksen mukainen transatlanttinen sopimus vaarantaisi ihmisoikeudet ja merkitsisi merkittävää vallansiirtoa eduskunnalta EU:lle ja uusille ylikansallisille toimielimille.

    TTIP-verkosto toimitti perjantaina 5. helmikuuta eduskunnan suurelle valiokunnalle kannanottonsa lausuntokierroksella olevaan ehdotukseen.

    – TTIP-sopimuksen ja sen riitojenratkaisuelimen ei ole määrä kunnioittaa Suomen perustuslakia tuomioistuinratkaisuissaan. TTIP:ssa on siten kyse eräästä Suomen historian merkittävimmistä toimivallan siirroista EU:lle ja kansainvälisille toimielimille”, toteaa verkostossa toimiva Marissa Varmavuori.

    – On vaikea ymmärtää, miten Suomen hallituksessa suhtaudutaan projektiin niin innostuneesti, vaikka sopimuksen taloushyötyjä koskevilta arvioiltakin on pudonnut pohja pois riippumattomien tutkijoiden tekemissä tarkasteluissa, Varmavuori jatkaa.

    Vakava yhdenvertaisuusongelma

    Verkoston mielestä TTIP-sopimukseen sisältyy myös vakava yhdenvertaisuusongelma.

    ”TTIP-sopimus edistäisi veroparatiisitaloutta ja yksityistä ylikansallista monopolisaatiota.”

    – TTIP-sopimus suosisi ylikansallisia yrityksiä paikallisten yritysten kustannuksella. Sijoittaja-valtio -riitojenratkaisu antaisi ulkomaisille sijoittajille suuremmat oikeudet kuin kotimaisille sijoittajille ja loisi siten kilpailulle epäyhdenvertaiset ehdot. Samalla se edistäisi veroparatiisitaloutta ja yksityistä ylikansallista monopolisaatiota, katsoo TTIP-verkoston Thomas Wallgren.

    Verkosto näkee paljon puhutun investointisuojan ohella ongelmalliseksi myös sopimukseen kaavaillun sääntely-yhteistyön.

    – Myös sääntely-yhteistyö edistäisi ylikansallisten yhtiöiden mahdollisuuksia ohjata taloudellisen toiminnan sääntelyä tavalla, joka syrjii paikallisia taloudellisia toimijoita, Wallgren toteaa.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Heidi Koivisto Robertson 1 Kuurojen Liitto
    Uutiset
    7.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kuulovammaisten lasten opetus ajautunut kriisiin

    Kuurojen Liitto kuvaa tilanteen vakavaksi ja rakenteellisesti ongelmalliseksi. Liiton tiedotteen (6.2.

    jousia lappi
    Kotimaa
    6.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Etälääketiede murtaa hoitoon pääsyn esteitä – mutta kenen ehdoilla?

    Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK nostaa perunan ruokaturvan supersankariksi. Kuva MTK
    Kotimaa
    5.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomalainen syö perunaa 65 kiloa vuodessa

    1920px Toxicoman   Substance abuse Paurus CCO 4.0
    Kotimaa
    4.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Orpo–Purran hallitus purkaa ehkäisevän päihdetyön rakenteita

    Marxipaanit
    Uutiset
    3.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kolme vaikuttajaa vaatii Suomen turvallisuuslinjan päivittämistä – F‑35‑hankinta ja Yhdysvaltain riippuvuus kyseenalaistetaan

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!