Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Tulonjako vääristyy entisestään pääoman hyväksi

    Arkiston arkiston artikkeli
    23.2.2007 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 8/2007.

    Tilastokeskuksen yliaktuaari Olli Savela on seurannut pitemmän aikaa palkkojen ja yritysten voittojen kehitystä.

    Yritysten voittojen osuus kansantaloudesta on noussut voimakkaasti laman parin tappiollisen vuoden jälkeen.

    Savelan mukaan työtulojen osuus arvonlisäyksestä oli 1980-luvulla vielä 75–80 prosenttia, mutta 1990-luvun lopulla ja 2000-luvun alussa osuus vakiintui noin 65 prosentin paikkeille. Voittojen osuus on vastaavasti kasvanut 20–25 prosentista noin 35 prosenttiin.

    Savelan mukaan muutosta voi pitää varsin merkittävänä.

    – Tulonjako on muuttunut pääoman hyväksi melkein kaikilla toimialoilla. Erityisesti näin on tapahtunut teollisuudessa, kaupassa, liikenteessä sekä rahoitus- ja vakuutustoiminnassa.

    Tuloerot kasvaneet politiikan seurauksena

    Yritysten voittojen kanssa käsi kädessä ovat kasvaneet tuloerot. Verotilastoista voi nähdä, miten rikkaimman yhden prosentin veronalaiset bruttotulot ovat yhtä suuret kuin pienituloisemmalla kolmanneksella yhteensä.

    Savelan mukaan tuloerojen kasvu ei ole sattumaa vaan laman jälkeisten hallitusten harjoittama talouspolitiikka, jonka olennainen osa ovat olleet tupo-sopimuksilla sinetöidyt matalat palkankorotukset. Tupo-linjassa ovat pysyneet – ja aikovat jatkossakin pysyä – niin eduskunnassa istuvat työväenpuolueet kuin vasemmistovetoinen ay-liike.

    Leikataan pääoman voitoista

    Tupo-kaavailut jatkavat työttömyysturvan, irtisanomissuojan ja eläkkeiden heikennyksiä. Ne ovat osa Suomessa jo pitkään harjoitettua uusliberalistista politiikkaa, jolla tulonjakoa on muutettu pääomatulojen hyväksi työntekijöiden kustannuksella, heikennetty työttömyysturvaa ja irtisanomissuojaa, huononnettu eläke-etuja, karsittu julkisia palveluja ja pienennetty julkisen talouden osuutta kansantaloudessa.

    SKP vaatii, että palkkojen jälkeenjääneisyyden korjaamiseksi on hylättävä matalatasoinen tupo-linja. Muita enemmän on korotettava naisvaltaisten alojen pieniä palkkoja. On säädettävä minimipalkkalaki, joka takaa vähintään 1 300 euron kuukausipalkan.

    On aika leikata pääoman voitoista työntekijöiden palkkojen ja työllisyyden parantamiseksi. (TA)


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Paseo Los Próceres – Caracasin monumentaalinen bulevardi, Venezuelan itsenäisyyden juhlimisen keskeisin kohde, aivan rauhankokouksen läheisyydessä. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    11.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Caracasissa rauhan ääni kaikuu vuorten yllä

    Latinalaisen Amerikan portti – Caracas  on sekä konkreettinen että kuvallinen portti Karibian ja Andien välillä – se yhdistää vuoret, meren ja poliittisen liikkeen.

    Parempi työelämä ja riittävä toimeentulo vahvistavat kehittyvien maiden ihmisten hyvinvointia ja taloutta. Kuva Eman Abdelkader CCO4.0
    Politiikka
    11.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    SASK valittaa valtionapupäätöksestä: Työelämän ihmisoikeustyön rahoitusta leikattiin rajusti

    Aloitteessa eläimille ehdotetaan muun muassa oikeutta elämään, lajityypilliseen käyttäytymiseen sekä oikeusturvatakeita. Kuva Suomen eläinoikeusjuristit ry
    Uutiset
    10.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläinten perusoikeudet perustuslakivaliokuntaan – asiantuntijat vaativat muutosta

    Bogotan lähiössä Avenida Boyacáa ja Calle 26 houkuttelevat perheitä ja matkustajia. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    8.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunari Bogotassa: ”En tiennyt Trumpin uhkauksista mitään”

    Etujärjestöjen ja ministeriön viestinvaihdosta käy ilmi, että susia koskeva lainmuutos halutaan ulottaa myös karhuihin ja ilveksiin. Kuva Eläinoikeusakatemia
    Uutiset
    7.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Metsästäjäliitto ohjaa ministeriön susipolitiikkaa – Eläinoikeusakatemia ry paljastaa kohtuuttoman vallankäytön

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!