Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Turkin vaaleissa ei ollut vasemmistolaista vaihtoehtoa

    Ulkomaat
    Avainsanat: Turkki, Erdoğan
    7.6.2023 - 16:03
    Ahti Tapiola
    Maailmankartta

    Turkin presidentinvaalin toisella kierroksella voittaja oli istuva presidentti Recep Tayyip Erdoğan.

    Erdoğan on ollut Turkin johtavia poliitikkoja yli kahdenkymmenen vuoden ajan. Sinä aikana hän on jatkuvasti kasvattanut valtaansa muuan muassa kiristämällä kontrollia mediasta, sulkemalla oppositiopoliitikkoja vankilaan ja muokkaamalla maan lainsäädäntöä.

    Opposition yritys pysäyttää tämä kehitys oli luoda niin sanottu epäpyhä liitto, jonka ehdokas oli Kemal Kılıçdaroğlu. Liittoutumassa oli joukko eri puolueita ja ryhmittymiä laajasti Turkin poliittiselta kentältä. Ainoa asia, joka yhdisti liittoutumaa, oli sen vastustus Erdoğanin yksinvaltaista politiikkaa vastaan.

    Maan ongelmista syytettiin syyrialaisia pakolaisia.

    Vain äärioikeistolainen presidenttiehdokas Sinan Oğan pysytteli Erdoğanin vastaisen rintaman ulkopuolella ja lopulta tuki häntä vaalien toisella kierroksella.

    Huomion arvoista on, että kaikki nämä kolme kärkiehdokasta ajoivat käytännössä oikeistolaista politiikkaa, johon Turkin tapauksessa kuuluu avoin rasismi ja haikailu maan mennyttä imperiumin aikakautta kohtaan.

    Käyttäen suomalaista vertausta: Kılıçdaroğlu on linjauksilta nykyisten perussuomalaisten linjoilla, Erdoğanin linja on se, jos perussuomalaiset ovat pääministeripuolue ja Oğanin linja se, jos perussuomalaiset saavat yksinkertaisen enemmistön eduskuntaan.

    Maata vaivaavien valtavien yhteiskunnallisten ongelmien ja korruptioon taipuvaisen bisneseliitin suitseminen ei ollut kenenkään ehdokkaan pääsanoma. Päinvastoin maan ongelmista syytettiin syyrialaisia pakolaisia. He ovat hyvin heikossa asemassa ja heitä käytetään Turkissa härskisti halpatyövoimana bisneseliitin toimesta ja monesti olosuhteissa, jotka muistuttavat lähinnä orjuutta.

    Turkissa on kuitenkin pitkät perinteet vahvalle vasemmistolaiselle liikkeelle. Nykyisin vasemmistolaisilla liikkeillä olisi valtava potentiaali varsinkin nuorten kaupunkilaisten sekä maaseudun köyhimpien keskuudessa. Varsinkin nämä ryhmät ovat joutuneet kerta toisensa jälkeen pettymään Erdoğanin katteettomiin lupauksiin.

    Onkin todennäköistä, että Erdoğanin kampeaa vallasta vasemmistolainen politiikka ja ehdokkaat tällä vuosikymmenellä. Koska Erdoğan tietää tämän, on myös valitettavasti oletettavissa yhä kiihtyvää vasemmistolaisten sortoa Turkissa.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Caracas kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Politiikka
    9.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelan kommunistit kritisoivat vallan keskittämistä – syveneekö johdon autoritaarinen kurssi?

    Yhdysvaltojen 3.

    Vietnamin kommunistisen puolueen keskuskomitean sihteeri ja ulkoministeri Le Hoai Trung kuvasi tulevaa kokousta historialliseksi käännekohdaksi. Kuva CPV
    Ulkomaat
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Maailman katseet Hanoihin: Vietnam valmistautuu uuteen rooliin globaalissa etelässä

    Johtajat syyllistyvät talousrikoksiin todennäköisemmin, jos heidän vanhemmillaan on ollut talousrikostuomioita. Kuva DALL·E 2 OpenAI
    Tutkimus
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Johtajien talousrikokset kytkeytyvät vahvasti perhetaustaan ja parisuhteeseen

    Lääkärit Ilman Rajoja  järjestön ajoneuvo Jabaliassa. Nour Alsaqqa MSF
    Uutiset
    7.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Humanitaarinen apu vaarassa Gazassa ja Länsirannalla

    Pérez Pirelan mukaan sota voitetaan vain maaperällä, saappaat savessa. Kuvassa bolivaarisen miliisin joukkoja. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Ulkomaat
    6.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelalainen filosofi kysyy: Onko Venezuela ensimmäinen kohde Yhdysvaltojen uudessa laajentumisessa?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!