Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Turku ei saa myydä vuokratalojaan!

    Arkiston arkiston artikkeli
    13.6.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 24 / 13.6.2008

    Turku (TA) Maanantaina 9. kesäkuuta oli Turun kaupungintalon edessä jälleen mielenosoitus – tällä kertaa paikalla oli puolen sataa kaupunkilaista nuorista eläkeläisiin.

    Toukokuun alussa sosiaalifoorumiliike järjesti mielenosoituksen lapsiperheiden kotipalvelujen puolesta. Nyt kritiikin kohteena oli koko kaupungin talousohjelma- ja omistajuuspolitiikka-asiakirja vuosille 2009-2011. Siinä on muun muassa suunnitelma myydä kaupungin vuokratalokiinteistöt eli KOY Lehtolaakson talot ja asunnot.

    Myyntihanke on toistaiseksi pantu jäihin, mutta ilmeisesti asiaa valmistellaan vielä syksyn päätöstä varten. Tämä tieto oli muun muassa TVT:n (Turun vuokratalot) hallituksessa asukkaiden edustajana olevalla Turun seudun asukasyhdistyksen puheenjohtajalla Matti Toukoniityllä, joka illalla varmisti myös mukaantulonsa Suomen kommunistisen puolueen kunnallisvaaliehdokkaaksi.

    Yksityistämistä ja yhtiöittämistä

    Kaija Kiessling (komm.) totesi koko talousohjelman ja omistajuuspolitiikan suunnitelman tähtäävän laajalla rintamalla demokratian alasajoon, kuntien palvelujen yksityistämiseen tai liikelaitostamiseen. Monia lautakuntia ollaan yhdistämässä, ja muun muassa Turku Energian muuttaminen osakeyhtiöksi johtaa sen kokonaan pois kaupungin ohjauksesta ja valvonnasta.

    Kaupungin talous- ja omistajuusohjelman suunnitelmien mukaan on aikomus muun muassa luopua nyt sataprosenttisessa omistuksessa olevasta vanhusten hoitokoti Myllykodista. Liikennelaitoksen yhtiöittäminen ja tekstiilihuollon (pesulan) omistuksesta luopuminen ovat myös listalla.

    Vastaavia hankkeita on lisää monia, ja näiden torjumiseksi Kiessling kutsui niin kaikkia kaupunkilaisia kuin valtuuston työväenpuolueita yhteisrintamassa toimintaan.

    Asukastilaisuus Jyrkkälässä

    Myöhemmin illalla oli merkittävässä vuokratalolähiössä, Jyrkkälässä, SKP:n kaupunkijärjestön vaaliohjelman asukaskäsittely. Kaikkiaan paikalle saapui hyvän joukon kolmatta kymmentä ihmistä, sekä alueen asukkaita että joukko ehdokkaita. Tilaisuuden avasi alueen oma ehdokas Kurt Laine, joka selvitti alueen luonnetta ja historiaa sekä niitä ongelmia, joita alueella tänään on.

    Asukkaat toivat keskustelussa esille varsin konkreettisia asioita niin illan mielenosoituksesta, valtakunnan ja kuntatason korruptiopolitiikasta kuin paikallisista kysymyksistä. Niihin tullaan palaamaan vaaliohjelman lopullisen muokkaamisen yhteydessä.

    Seuraavaksi Varissuolle

    Samalla tavalla jatketaan maanantaina 16. kesäkuuta, kun iltapäivän ajan ovat kommunistien ehdokkaat Varissuolla Itäkeskuksessa materiaaleineen ja vaaliohjelmallaan tapaamassa ja kuulemassa asukkaita.

    Huomion arvoista on, että muutamaan vuoteen ei tältä suurelta, noin 10 000 asukkaan alueelta ole ollut yhtään omaa ehdokasta SKP:n listalla. Nyt ehdokkaita on jo kolme, kaikki varsin tunnettuja Varissuolla.

    Mukana ovat jo muun muassa yllä mainittu asukasliikkeen aktiivi ja TVT:n hallituksen jäsen Matti Toukoniitty. Hänen lisäkseen ehdokkaana ovat vuosia aluetyöryhmän jäsenenä toiminut Metalli 49:n veteraanijaoston pitkäaikainen puheenjohtaja Veikko Koskinen sekä maahanmuuttaja, leipurina ja kahvilayrittäjänä toimiva kahden lapsen isä, Iranin kurdi. (TA)


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Kurdistanin työväen kommunistisen puolueen Suomen osaston puheenjohtaja Ibrahim Hussein KUVA IH
    Mielipiteet
    12.1.2026
    Ibrahim Hussein

    Vapauden puolustajat eivät voi vaieta poliittisen islamin väkivallasta

    Sheikh Maqsoudissa, Aleppon kaupunginosassa, rikollisen poliittisen islamin liike, joka Syyriassa on kylvänyt väkivallan siemeniä, on saanut viime aikoina luvan lännen ja Yhdys

    EVAn mukaan suomalaiset tunnistavat EUn merkityksen, mutta suhtautuvat taloudellisen vastuun laajentamiseen aiempaa epäluuloisemmin. Kuva Globetrotter19 CCO 3.0
    Politiikka
    12.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n yhteisvelka kohtaa kasvavaa epäluuloa – tutkimus paljastaa poliittisen eliitin etääntymisen kansalaisista

    Sitra alkaa rahoittaa puolustus ja turvallisuusalan hankkeita kuudessa kaupungissa ja kahdessa ammattikorkeakoulussa, Kuva Syced CCO 0
    Kotimaa
    11.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomi kiihdyttää militarisaatiota? Sitran rahoittama Define-verkosto laajenee koko maahan

    Suomalaiset työttömät etsivät vakautta, selkeyttä ja rehellistä tietoa työllistymismahdollisuuksista. Kuva Emma Grönqvist
    Yleinen
    10.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunitorin data paljastaa: matalan kynnyksen työt ja tekoälyosaaminen vetivät suomalaisia vuonna 2025

    Caracas kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Politiikka
    9.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelan kommunistit kritisoivat vallan keskittämistä – syveneekö johdon autoritaarinen kurssi?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!