Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Ukrainan kommunistinen puolue: länsimaiset tiedustelupalvelut suunnittelevat ”Euroopan uudelleenjakoa”

    Ulkomaat
    Avainsanat: Komintern, KPU, CIA, Ukraina
    8.2.2022 - 18:42
    Petra Packalén
    Petro Symonenko pääsihteeri Ukrainen kommunistinen puolue
    Petro Symonenkon mukaan leimallinen piirre Ukrainan politiikassa on juuri oligarkkien valta. Kuva Annika Rauhala

    Ukrainan kommunistisen puolueen pääsihteeri Petro Symonenko sanoo, että läntisten tiedustelupalvelujen suunnittelema ”Euroopan uudelleenjako” johtaa sotaan Venäjän kanssa. Asiasta kertoo Morning Star.

    Hän varoitti vastikään muodostetusta Britannian, Yhdysvaltojen ja Puolan militaristisesta liitosta, joka on lisäksi liittoutunut Ukrainaa hallitsevan natsioligarkkihallinnon kanssa.

    Pääsihteeri sanoo, että viimeisin hyökkäys toteutettiin ”kansainvälisen pääoman käskystä, Yhdysvaltojen ja Naton suojeluksessa Euroopan alueellisen uudelleenjaon vuoksi”. Symonenkon mukaan Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi tekee aktiivisesti yhteistyötä CIA:n, MI6:n ja muiden länsimaisten tiedustelupalvelujen kanssa.

    – Puhumme erityisesti hänen tapaamisistaan MI6:n johtajan kanssa Lontoossa vuonna 2020 ja CIA:n johtajan kanssa Kiovassa tammikuussa 2022, hän lisää.

    Symonenkon mukaan nykyisen ”kolmen liiton” kokoonpano ei ole sattumaa.

    – Sekä Britannia että Puola ovat historiallisesti käyttäneet russofobiaa ja ukrainalaisia nationalisteja omaksi hyödykseen.

    Media mukana lietsonnassa

    Symonenko sanoo, että vain typerys ei pysty tunnistamaan vaikutusvaltaisten mediaorganisaatioiden, kuten CNN:n ja Washington Postin, pelonlietsomista osana propagandasotaa. Pääsihteeri korostaa äskettäin Bloombergin verkkosivuilla julkaistua otsikkoa ”Venäjä hyökkäsi Ukrainaan”, jonka mediayhtiö vaihtoi ja kuvaili tapahtunutta ”onnettomuudeksi”.

    Symonenko varoittaa, että mediaorganisaatiot kävelevät ”natsien propagandapäällikön Josef Goebbelsin syrjäisellä polulla”.

    – Näin alkoi toinen maailmansota, kun Hitler syytti Puolaa saksalaisen radioaseman valtaamisesta Gleiwitzissä, mikä itse asiassa osoittautui SS:n provokaatioksi.

    – Tänään he haluavat asettaa Ukrainan ja Venäjän vastakkain.

    Petro Symonenko kertoi Tiedonantajan haastattelussa vuonna 2019, että leimallinen piirre Ukrainan politiikassa on juuri oligarkkien valta. Poliittiselle kartalle ilmaantuu ja sieltä katoaa puolueita suurliikemiesten tarpeiden mukaan.

    Symonenko kantoi haastattelussa huolta myös äärikansallismielisistä, äärioikeistolaisista, jopa uusnatsistisista ryhmistä, joiden hyökkäykset kommunisteja vastaan ovat saaneet myös väkivaltaisia muotoja.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Toimihenkilöiden keskusjärjestö STTK n kyselyn mukaan arjen kustannusten nousu heikentää suomalaisten toimeentuloa. Kuva Tomaszów Mazowiecki CCO 0.0
    Politiikka
    1.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Arjen kustannusten nousu syö suomalaisten toimeentuloa – heikentyminen koskettaa erityisesti pienituloisia ja naisia

    Suomalaisten toimeentulo on heikentynyt merkittävästi viime vuosina, käy ilmi STTK ry:n tuoreesta kansalaiskyselystä (30.4.2026).

    STEA leikkaukset uhkaavat sote järjestöjen toimintaa ja heikentävät haavoittuvassa asemassa olevien lasten ja perheiden tukea. Kuva Anastasia Shuraeva Pexels
    Uutiset
    30.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    STEA-leikkaukset syventävät kriisiä

    Rauhanjärjestöt ovat olleet aktiivisia koko kevään ja vastustaneet ydinaseiden maahantuontia. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Uutiset
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rauhanjärjestöt julistavat ydinaseettoman vapun

    Mariam Salah kuva Salah
    Kulttuuri
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Gazan taide saapuu Suomeen

    Lastenkulttuurin Kevätpäivät Tampereella nostivat esiin alan kasvavan roolin eriarvoistuvassa Suomessa.
    Kulttuuri
    28.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vuoden lastenkulttuuriteko Kulttuurikeskus ARXille

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!