Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Uusi suunta Rakennusliitolle eteni liittokokousvaaleissa

    Kotimaa
    14.3.2011 - 9:01
    Tiedonantaja

    Lauantaina vahvistettujen Rakennusliiton 22. liittokokousvaalien tuloksen mukaan Uusi suunta Rakennusliitolle (vaaliliitto B) sai 2,6 prosenttia äänistä ja neljä liittokokousedustajaa. Ryhmä eteni, sillä edellisissä vaaleissa 2007 vastaava äänisaalis oli 1,57 prosenttia ja kaksi edustajaa.

    Uudenmaan vaalipiirin äänistä ryhmä keräsi 6,91 prosenttia. Liittokokouksessa edustajina ovat Matti Piirainen ja Pentti Nurminen, varalla Olavi Päivinen. Hämeen vaalipiirissä tulos oli 5,17 prosenttia, edustajana Eero Salonen ja varalla Reijo Sutinen. Turun vaalipiirissä äänistä kerättiin 5,54, ja ryhmän edustaja on Veikko Laine.

    Demareiden- ja vasemmistoryhmän yhteinen vaaliliitto sai 218 edustajaa. Ryhmän sisäisestä jakautumisesta ei vielä ole tietoa.

    Äänestysaktiivisuus koko maassa kasvoi pari prosenttiyksikköä edellisvaalien vajaasta 29 prosentista 31 prosenttiin.

    Rakennusliiton liittokokous ja Rakennusalan työttömyyskassan edustajakokous järjestetään 13.-15. toukokuuta Helsingissä.

    www.uusisuunta.com


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    STEA leikkaukset uhkaavat sote järjestöjen toimintaa ja heikentävät haavoittuvassa asemassa olevien lasten ja perheiden tukea. Kuva Anastasia Shuraeva Pexels
    Uutiset
    30.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    STEA-leikkaukset syventävät kriisiä

    Hallituksen kehysriihen päätös (22.4.2026) leikata sosiaali- ja terveysjärjestöjen STEA-avustuksia 50 miljoonalla eurolla on aiheuttanut laajaa huolta järjestökentässä.

    Rauhanjärjestöt ovat olleet aktiivisia koko kevään ja vastustaneet ydinaseiden maahantuontia. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Uutiset
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rauhanjärjestöt julistavat ydinaseettoman vapun

    Mariam Salah kuva Salah
    Kulttuuri
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Gazan taide saapuu Suomeen

    Lastenkulttuurin Kevätpäivät Tampereella nostivat esiin alan kasvavan roolin eriarvoistuvassa Suomessa.
    Kulttuuri
    28.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vuoden lastenkulttuuriteko Kulttuurikeskus ARXille

    Suomen kommunistisen puolueen piirit kritisoivat hallituksen militaristista linjaa ja vaativat hyvinvoinnin asettamista turvallisuuspolitiikan perustaksi. Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    27.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ydinasekiellon purku ja asevarustelun kasvu uhkaavat hyvinvointia, varoittavat SKP:n piirit

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!