Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    Uusia korotuksia arvonlisäverokantoihin

    Kotimaa
    15.11.2024 - 14:47
    Tiedonantaja
    Digilehti: Tiedonantaja marraskuu 2024
    Liikuntapalvelut ovat vain yksi lukuisista palveluista ja tavaroista joihin sovellettaisiin 14% arvonlisäverokantaa vuodesta 2025 alkaen. Kuva: Danielle Cerullo/Unsplash

    Hallitus esittää muutoksia arvonlisäverokantojen soveltamisaloihin 1.1.2025 alkaen. Esityksen mukaan alennetun 10 prosentin arvonlisäveron soveltamisalaan nykyisin kuuluvat tavarat ja palvelut siirrettäisiin alennetun 14 prosentin arvonlisäveron soveltamisalaan.

    Muutos ei kuitenkaan koskisi sanoma- ja aikakauslehtiä eikä yleisradiotoimintaa eli ne pysyisivät jatkossakin alennetun 10 prosentin arvonlisäveron piirissä.

    Muun muassa näihin tavaroihin ja palveluihin sovellettaisiin 14% arvonlisäverokantaa vuodesta 2025: kirjat (painetut ja sähköiset julkaisut), lääkkeet, liikuntapalvelut, esimerkiksi peli- ja salivuorojen tennis-, golf-, jäähalli- ja liikuntavuorojen sekä hiihtohissilippujen myynti, sisäänpääsymaksut kulttuuri-, viihde- ja urheilutilaisuuksiin, esimerkiksi teatteriin, sirkukseen, elokuvanäytöksiin, näyttelyihin sekä huvipuistoihin, eläintarhoihin ja museoihin, henkilökuljetukset (bussit, junat, taksit, kotimaan lentoliikenne) ja majoituspalvelut.

    Kuukautissuojat, inkontinenssisuojat ja lasten vaipat siirrettäisiin nykyisestä yleisen verokannan 25,5% piiristä alennetun 14 prosentin verokannan piiriin.

    Lisäksi valmisteilla on makeisten ja suklaan verokannan korottaminen ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Ane Sánchez Jiménez toimii sekä lipedeema aktivistina että kommunistisena poliitikkona Navarrassa. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    23.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kommunisti, jonka tunnetaan kadulla lipedeeman vuoksi

    Kun navarralainen Ane María Sánchez Jiménez kävelee kotikaupungissaan, ihmiset tunnistavat hänet usein kadulla.

    Ulkomaat
    22.9.2026
    Toimitus
    Tilaajille

    Komintern syyskuu 2026

    ltapsah road 6594010 640
    Mielipiteet
    22.9.2026
    Juha Ruokola
    Tilaajille

    Kansa äänestää oman turvaverkkonsa alas

    zaur ibrahimov antPbwiOpb8 unsplash
    Mielipiteet
    22.9.2026
    Miguel López
    Tilaajille

    Suomen ydinaselinjasta on päätettävä Suomessa

    David Sling United States Missile Defense Agency public domain
    Mielipiteet
    22.9.2026
    SKP:N POLIITTINEN TOIMIKUNTA
    Tilaajille

    Suomen on lopetettava puolustusyhteistyö Israelin kanssa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!