Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Uusin aloittein kohti Tiedonantaja-juhlaa

    Arkiston arkiston artikkeli
    28.8.2009 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 31/28.8.2009

    Vakava tarve, mutta myös uudet mahdollisuudet vasemmistolaiselle ja punavihreälle yhteistoiminnalle nousivat vahvasti esille SKP:n keskuskomitean kokoontuessa viime viikonvaihteessa linjaamaan syykauden toimintaa.

    Puheenjohtaja Yrjö Hakanen nosti keskusteluun neljä keskeistä kysymystä:

    – Miten toimimme työttömyyttä, kuntien palvelujen leikkaamista ja oikeistolaista lamapolitiikkaa vastaan?

    – Miten kehitämme laajaa toimintaa Natoa ja sotaa vastaan? Miten osallistumme ilmastokamppailuun?

    – Miten vaikutamme vasemmiston suuntakeskusteluun ja kehitämme kommunistien osuutta ay- ja kansalaistoiminnassa, marxilaisessa keskustelussa ja kansainvälisessä yhteistyössä?

    – Miten uusi polvi kasvaa SKP:n keskeisiin tehtäviin ja Tiedonantajan lukijoiksi, levittäjiksi ja tekijöiksi?

    Luokkanäkökulma keskusteluun rahasta

    Vasemmiston kentällä on lisää mahdollisuuksia yhteiselle keskustelulle ja toiminnalle. On myös tarve tuoda luokkanäkökulma keskusteluun siitä, mihin on rahaa ja mihin ei. Hakanen totesi, että pääomatulot olivat viime vuonna yli 10 miljardia euroa suuremmat kuin vuonna 2000 ja pääomatulojen verotus yli 4 miljardia kevyempää kuin keskimäärin EU-maissa.

    Palkankorotusten ohella on syytä nostaa esiin työajan lyhentäminen keinona edistää työllisyyttä, kunnon minimipalkka ja perusturva sekä pääomaverotuksen kiristäminen. Kunnissa ja asuinalueilla tarvitaan toiminnan järjestämistä julkisten palvelujen ja työpaikkojen puolesta.

    Nato ja ydinvoima

    Hakanen tyrmäsi ihmisoikeusperustelut suomalaisjoukkojen osallistumiselle Afganistanin sotaan muistuttamalla, että USA liittolaisineen on käyttänyt jo lähes 250 miljardia dollaria sotaan maassa, jonka bruttokansantuote on vain runsaat 11 miljardia.

    – Eikö näiden rahojen käyttäminen muuhun kuin tappamiseen ja tuhoamiseen olisi tuonut todellisia tuloksia myös ihmisoikeuksien edistämisessä?

    Kokoomuksen Jyrki Kataisen puheita jopa kolmesta uudesta ydinvoimalasta Hakanen piti paitsi vaalirahoittajille annettujen lupausten lunastamisena myös yrityksenä suunnata huomio pois siitä, että ydinvoiman rakentamiselle esitetyt perustelut ovat paljastuneet entistä kyseenalaisemmiksi. Keskuskomitea kehottaakin kommunisteja mukaan syyskuun 5. päivä Helsingissä järjestettävään Ihmistulva-ilmastomielenosoitukseen.

    Juha-Pekka Väisäsen esittelyn pohjalta käsiteltiin laaja asiakirja SKP:n kansainvälisen toiminnan kehittämisestä ja yhteyksien tiivistämisestä Euroopan vasemmistoon. Konkreettisten johtopäätösten käsittely jatkuu vielä piirijärjestöissä syyskuun loppupuolelle.

    Toimintatapojen uudistaminen

    Toisena päivänä käytiin pääsihteeri Arto Viitaniemen virittämänä kriittinen keskustelu puoluejärjestöjen toimintakulttuurista ja sen uudistamisesta. Esillä olivat niin koulutustoiminta kuin suuntautuminen ulospäin, verkostoituminen, kansalaistoiminta ja netin käyttö.

    Varapuheenjohtaja Lena Huldénin ehdotuksesta päätettiin valmistella suunnitelma naisten osuuden ja tasa-arvonäkökulman vahvistamisesta puolueen toiminnassa.

    Päätoimittaja Erkki Susi painotti kommunistisen lehden roolia ihmisten kannustamisessa kamppailuun. Tiedonantajan 40-vuotisjuhlan monipuolinen poliittinen ja kulttuuriohjelma tarjoaa tähän uusia avauksia. (TA)


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Victoria Holmes yhdistää poliittisessa työssään luokkapolitiikan, romanihistorian ja antirasismin kysymykset. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    14.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Victoria Holmes haastaa vasemmiston tarkastelemaan romanien historiaa uudelleen

    Britannian kommunistisen puolueen keskuskomitean ja poliittisen toimikunnan jäsen Victoria Marie Holmes tunnetaan puolueensa viestinnän kehittäjänä, kirjailijana, näyttelijä

    Jeremiah Tousaint on Pointe Broadcasting Networkin uutispäällikkö Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    13.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Karibialainen mediatalo antaa äänen näkymättömille tarinoille

    Teemu Valli, Petri Palmu, Linda Savonen ja Tiina Rouhiainen väänsivät kättä ay liikkeen tulevaisuudesta Tiedonantaja festivaalilla Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    12.10.2026
    Jukka Piha

    Yrittäjä haastoi ay-liikkeen

    Maija Amperla pitää Tiedonantaja festivaalia harvinaisena keskustelufoorumina Kuva Jukka Piha
    Uutiset
    11.10.2026
    Jukka Piha

    ”Järkyttävän upea festivaali” toi esiin vaietut yhteiskunnalliset kysymykset

    Palestiinan, Länsi-Saharan ja Afrikan vapautumiskamppailuja käsiteltiin keskustelussa
    Yleinen
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Päitä katkaistiin vallan nimissä” – kolonialismin väkivallasta puhuttiin ilman kaunistelua

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!