Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    UUTUUSKIRJA: Pamfletti haastaa politiikan vaihtoehdottomuuden

    Arkiston arkiston artikkeli
    8.8.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 28 / 8.8.2008

    Suurin osa suomalaisista haluaa toisenlaista politiikkaa, mutta ei usko sen mahdollisuuteen. Poliitikkojen on kerta toisensa jälkeen nähty puhuvan yhtä, mutta tekevän jotain aivan muuta. Olennaiset kysymykset, ristiriidat, vaihtoehdot ja visiot näyttävät kadonneen politiikasta.

    Elokuun lopulla ilmestyvä Vastavirtaan-pamfletti kiistää ja haastaa käsitykset politiikan vaihtoehdottomuudesta. Kommunistien pamfletti osoittaa samalla, että ”kaikki puolueet” eivät ole ”samanlaistuneet ja uusliberalisoituneet”.

    Yrjö Hakasen ja Emmi Tuomen toimittama pamfletti ilmestyy elokuun viimeisenä viikonloppuna pidettävälle Vastavirta-festivaalille. Se julkaistaan Kustannusyhtiö TA-Tiedon Marxilainen foorumi –julkaisusarjassa.

    Punainen ja punavihreä

    Pamfletissa kuljetaan vastavirtaan, mutta esitetään myös vaihtoehtoja. Punaisena – ja punavihreänä – lankana on muutoksen mahdollisuuksien ja sen tekijöiden etsiminen erittelemällä nykyisen kehityksen, uusliberalismin ja kapitalismin ristitiiroja.

    Alun perin Vastavirtaan-pamflettia ryhdyttiin tekemään jatkoksi sille, mihin TA-Tiedon toinen uutuuskirja Suomen kommunistisen puolueen historiasta päätyy. Pamflettia voi kuitenkin lukea myös jatkona keväällä ilmestyneen Puolueiden kriisi –pamfletin (Like) herättämälle keskustelulle.

    14 näkökulmaa vaihtoehtoihin

    Pamfletin avaa valtiotieteen tohtori Seppo Ruotsalaisen artikkeli Kommunistisen puolueen manifestin ajankohtaisuudesta. Toisena johdantona vaihtoehtojen erittelyyn on toimittaja Marko Korvelan kirjoitus uusliberalismin ja muutoksen dialektiikasta.

    Lähi-idän ja kehitysmaiden tutkija Pertti Multanen tarkastelee globaalia kapitalismia taistelussa luonnonvaroista. Ilmastonmuutoksesta ja markkinavoimista kirjoittaa ympäristöpäällikkö Maija Hakanen.

    Päätoimittaja Erkki Susi varoittaa, että Nato vie Suomea kylmään ja kuumaan sotaan. Opiskelija Camilla Kantola puolestaan arvioi Euroopan unionia ja visioi vaihtoehtoista kansalaisten Eurooppaa.

    Suomalaisen hyvinvointimallin kriisiin ja sen ratkaisuihin pureutuu sosiaalityön professori Jari Heinonen kirjoituksessaan ”Uusi julkinen johtaminen”, markkina-arvo ja ihmisarvo. Tulonjaon eriarvoistumisen näkökulmasta tätä tarkastelua jatkaa yliaktuaari Olli Savela.

    SKP:n pääsihteeri Arto Viitaniemi hahmottelee uusia linjauksia työelämään ja ay-liikkeelle. Ay-lakimies Arjo Suonperä arvioi Nokia-yhtiön valossa yritysten yhteiskuntavastuuta.

    Monessa mukana oleva aktivisti Juha-Pekka Väisänen haastaa muitakin avaamaan suunsa kirjoituksellaan Hiljaa kaikki mustalaiset, homot, naiset, köyhät ja kommarit!. SKP:n varapuheenjohtaja Lena Huldén kirjoittaa oikeudesta äidinkieleen. Lasten ja nuorten kanssa työskentelevä psykologi Emmi Tuomi puolestaan tarkastelee sitä, millaisen maailman jätämme lapsille ja tuleville sukupolville. Pamfletti päättyy SKP:n puheenjohtaja Yrjö Hakasen artikkeliin sosialismista tai barbariasta 2000-luvun vaihtoehtoina.

    * Vastavirtaan. Pamfletti, toim. Yrjö Hakanen ja Emmi Tuomi, 160 sivua, TA-Tieto Oy, hinta 18 euroa (SKP:n järjestöistä 15 euroa).


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Teemu Valli, Petri Palmu, Linda Savonen ja Tiina Rouhiainen väänsivät kättä ay liikkeen tulevaisuudesta Tiedonantaja festivaalilla Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    12.10.2026
    Jukka Piha

    Yrittäjä haastoi ay-liikkeen

    Ay-liikkeen kriisistä puhutaan usein jäsenmäärien laskuna, työehtosopimusneuvotteluina tai työmarkkinajärjestöjen vaikutusvallan heikkenemisenä.

    Maija Amperla pitää Tiedonantaja festivaalia harvinaisena keskustelufoorumina Kuva Jukka Piha
    Uutiset
    11.10.2026
    Jukka Piha

    ”Järkyttävän upea festivaali” toi esiin vaietut yhteiskunnalliset kysymykset

    Palestiinan, Länsi-Saharan ja Afrikan vapautumiskamppailuja käsiteltiin keskustelussa
    Yleinen
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Päitä katkaistiin vallan nimissä” – kolonialismin väkivallasta puhuttiin ilman kaunistelua

    Joensuulaisen Toni Lamsijärven mielestä Tiedonantaja festivaali tuo yhteen yhteiskunnallisista kysymyksistä kiinnostuneita ihmisiä ympäri Suomen. Kuva Jukka Piha.
    Uutiset
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Nykyjärjestelmä ei toimi” – Toni Lamsijärvi näkee Tiedonantaja-festivaalin muutosta etsivien ihmisten kohtaamispaikkana

    Lapinlahti lähetystö valtuustoryhmien puheilla 7.10.26 Kuva Toivo Koivisto
    Kotimaa
    10.10.2026
    Petra Packalén

    Helsingin valtuustolle vetoomus Lapinlahden yksityistämistä vastaan

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!