Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Vaalityötä natsien varjossa – kuka uskaltaa kampanjoida vasemmistolle Berliinissä?

    Ulkomaat
    Avainsanat: Saksa, Die Linke
    13.2.2025 - 12:38
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Die Linke kampanjoi 2025 kuva JP Väisänen
    Die Linken vaalityöntekijät jalkautuivat helmikuussa Berliinin Treptow-Köpenickissä. Kuva JP Väisänen.

    Saksan parlamenttivaalit järjestetään 23.2.2025. Saksan vasemmisto kipuilee hajallaan. Gallupit lupaavat Die Linkelle yli 5 % kannatusta. Vasemmistolaisesti ajattelevia ihmetyttää miksi Die Linkestä irtaantunut BSW (Bündnis Sahra Wagenknecht) äänesti viime viikolla yhdessä kansallismielisen AFD puolueen kanssa tiukempien maahanmuuttosäännösten puolesta. Kommunistit eivät aseta ollenkaan ehdokkaita omalle listalle.

    Berliinin Treptow-Köpenickissä vaalityöntekijät eivät jaa flaijereita pelkästään kiireisille kaupunkilaisille – he astuvat alueille, joissa historia ja nykypäivän poliittiset jännitteet kohtaavat raa’asti. Helmikuussa kymmenen hengen ryhmä jakoi Gregor Gysin vaalikirjeitä alueilla, joita on kutsuttu jopa ”natsien kortteleiksi”.

    Kadut, joilla he liikkuivat, olivat täynnä historian painolastia. Puchanstraße on tunnettu natsien ”veriviikon” (Köpenicker Blutwoche) tapahtumista vuodelta 1933, jolloin kansallissosialistit murhasivat poliittisia vastustajiaan. Toisaalla kampanjointia tehtiin alueella, jossa toimii edelleen kansallismielisten ryhmien tukikohtia.

    Tilanne ei ollut vain symbolisesti latautunut – se oli konkreettisesti vaarallinen. Maiharikenkiin ja bombertakkeihin sonnustautuneet kaljupäät ulkoiluttivat koiriaan samalla, kun vasemmiston kampanjamateriaalia jaettiin postilaatikoihin.

    ”Jännittää joka kerta, kun soittaa ovikelloa – koskaan ei tiedä, kuka vastaa”, eräs vaalityöntekijä totesi.
    Vastaanotto vaihteli. Ovipuhelimista kuului sekä kannustusta että kylmiä torjuntoja. Joissain taloissa kerrottiin suoraan, ettei vasemmiston kirjeitä haluttu sisään. Siitä huolimatta työ jatkui.

    Gysin kampanja ja vaikeneminen sateenkaarioikeuksista

    Gregor Gysi, yksi Saksan tunnetuimmista vasemmistopoliitikoista, kampanjoi näyttävästi vaalipiirissään. Hänen henkilökohtaiselta tuntuva kirjeensä, jota jaetaan postilaatikoihin muistutti virallista asiakirjaa, sisälsi Bertolt Brechtin sitaatin: ”Jos en olisi köyhä, et sinä olisi rikas.” Mukana oli myös kaaviot köyhyyden kasvusta ja miljonäärien määrän lisääntymisestä vuodesta 2009 vuoteen 2023.

    Kirjeessä Gysi painotti miesten ja naisten tasa-arvoa, mutta yksi asia puuttui: Berliinin asema sateenkaarioikeuksien keskuksena. Kaupunki on tunnettu vahvasta queer-yhteisöstään, mutta Gysi ei nostanut aihetta esiin vaalikirjeessään.
    Oliko kyseessä tietoinen valinta vai unohtuiko asia kiireisen kampanjan keskellä? Sitä jäin miettimään, mutta vielä enemmän ihailin niitä, jotka uskalsivat tehdä vaalityötä alueilla, joissa vasemmistolla ei ole helppoa.

    Saksan parlamenttivaalit (Bundestagswahl) 23.2. Somejutussa toimittaja JP (Juha-Pekka) Väisänen seurasi Die Linken vaalikampanjaa Berliinin kaduilla. Väisänen kirjoittaa maaliskuun Tiedonantajassa mitä Saksan vasemmistolle kuuluu ja miten vaaleissa kävi.

    Die Linke kampanjoi 2025 kuva JP Väisänen

    Gregor Gysin vaalikirjettä jaetaan postilaatikoihin Berliinissä. Kuva JP Väisänen


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    STEA leikkaukset uhkaavat sote järjestöjen toimintaa ja heikentävät haavoittuvassa asemassa olevien lasten ja perheiden tukea. Kuva Anastasia Shuraeva Pexels
    Uutiset
    30.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    STEA-leikkaukset syventävät kriisiä

    Hallituksen kehysriihen päätös (22.4.2026) leikata sosiaali- ja terveysjärjestöjen STEA-avustuksia 50 miljoonalla eurolla on aiheuttanut laajaa huolta järjestökentässä.

    Rauhanjärjestöt ovat olleet aktiivisia koko kevään ja vastustaneet ydinaseiden maahantuontia. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Uutiset
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rauhanjärjestöt julistavat ydinaseettoman vapun

    Mariam Salah kuva Salah
    Kulttuuri
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Gazan taide saapuu Suomeen

    Lastenkulttuurin Kevätpäivät Tampereella nostivat esiin alan kasvavan roolin eriarvoistuvassa Suomessa.
    Kulttuuri
    28.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vuoden lastenkulttuuriteko Kulttuurikeskus ARXille

    Suomen kommunistisen puolueen piirit kritisoivat hallituksen militaristista linjaa ja vaativat hyvinvoinnin asettamista turvallisuuspolitiikan perustaksi. Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    27.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ydinasekiellon purku ja asevarustelun kasvu uhkaavat hyvinvointia, varoittavat SKP:n piirit

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!