Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Vaikea valinta – ketä äänestää presidentinvaalissa!

    Mielipiteet
    29.11.2011 - 13:57
    Hannu Tiainen

    Kovin on mutkikkaat kuviot kun pitäisi valita maallemme tasavallan päämies tai -nainen. Olin jo aikaa sitten valintani tehnyt ja päättänyt äänestää Paavo Väyrystä, mutta viime päivinä hänen päälleen on tullut siksi paljon tummia pilviä, että on aika pitää tuumaustunti.

    Tähän asti kun olen vertaillut ehdokkaita, niin Väyrynen on kaikilla mittareilla ollut mielestäni ylivertainen. Hän on ehdokkaista ylivoimaisesti kokenein mitä tulee ulkopolitiikkaan, ollut vankkumaton Nato– ja EU vastustaja.

    Ensimmäinen pitkä miinus Väyryselle tuli kun hän viime viikolla kertoi haluavansa rajoittaa lakko-oikeutta. Vaikka tiedän, ettei presidentillä nykyään ole minkäänlaista roolia sisäpolitiikassa, niin siitä huolimatta Väyrysen kannanotto sai niskakarvani pörhölleen.

    Ja kun eilen saimme kuulla kuinka hän on valmis viemään Suomen Natoon jos Venäjällä tilanne muuttuu oleellisesti, niin kysymyksiä nousi yhtäkkiä ilmaan. Mitä mitä mitä? Mistä nyt on kysymys, mistä nyt tuulee? Onko Paavo tullut toisiin aatoksiin Natosta? Minun presidenttini ei saa koskaan tai missään olosuhteissa liittää maatani rikollisjärjestö Natoon. Tähänkö katkesi minun tukeni Väyryselle?

    Kaiken kukkuraksi kun kävin Helsingin Sanomien vaalikoneilla, niin ylivoimaisesti parhaat pisteet sai Vasemmistoliiton Paavo Arhinmäki. Häntäkö nyt sitten pitäisikin äänestää? Jos presidentinvaalit olisi käyty viime tammikuussa, olisin ilman muuta ollut Arhinmäen valinnan takana. Nyt tilanne on toinen. Paavo Arhinmäki marssitti joukkonsa oikeistohallitukseen ja lähti kulkemaan käsikynkkää suurpääoman puolueen kokoomuksen kanssa ja sitä minun on mahdoton hyväksyä. Vasemmistoliiton meno hallitukseen veti myös maton tylysti alta orastavalta vasemmiston yhteistyöltä.

    Kuinka siis voisin äänestää Paavo Arhinmäkeä, joka vei huippuunsa takinkäännön kevään eduskuntavaalien jälkeen ja liittyi mukaan siihen sakkiin joka toteuttaa kovaa uusliberalistista politiikkaa. Tunnustan suoraan, että olen yhä katkera Arhinmäelle ja luottamukseni häneen on nollassa, niin valitettavaa kuin se onkin. Eli hänelle ääneni antaminen ei tule kuuloonkaan.

    Mitä siis jää jäljelle? Pekka Haavisto, Eva Biaudet? Myös heidän kantansa Natoon on todella häilyviä ja molemmat ovat vankkumattomia EU, n kannattajia, joten he ovat pois listaltani. Lipposen, Niinistön, Soinin ja Essayahin äänestäminen on taas sula mahdottomuus.

    Jätänkö siis ensimmäisen kerran elämässäni äänestämättä? Tai käynkö vaaliuurnilla ja äänestän tyhjää tai sitten joko Leniniä tai Marxia? Vai josko sittenkin Paavo Väyrystä – no on tämä nyt vaikeaa ja pohdittavaa riittää vielä yllin kyllin. Eiköhän tehdä Väyryset ja nukutaan rauhassa yön yli.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Asiantuntijat arvioivat, että DCA sopimus muuttaisi Suomen ydinasepolitiikkaa ja lisäisi sotilaallisia riskejä. Kuva Andrew Greenwood CCO 0.0
    Uutiset
    24.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomen ydinasepolitiikkaa ollaan muuttamassa radikaalisti?

    Orpo-Purran hallitus valmistelee rikoslakiin poikkeusta, joka muuttaisi Suomen ydinasepolitiikan perustaa.

    Vastavalmistuneiden työllistyminen on pysynyt vakaana, vaikka hallitus puhuu työmarkkinakriisistä. Kuva Juulia Kalavainen CCO 2.0
    Kotimaa
    23.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vastavalmistuneiden työllistyminen pysynyt vakaana – rekisteriseuranta paljastaa, ettei työmarkkinoiden kiristyminen näy palkkatyöhön siirtymisessä

    Orpo Purran hallitus on löytänyt eläkesovun, mutta SAK n mukaan esitetty malli ei korjaa järjestelmän rakenteellisia ongelmia. Viljo Pietinen CCO 4.0
    Uutiset
    22.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Orpo–Purran hallituksen eläkesopu kasvattaisi veronmaksajien taakkaa ja jatkaisi yrittäjien alivakuuttamista

    Virossa koululaiset osoittavat mieltä ilmastonmuutosta vastaan. Kuva Märt Põder CCO 4.0
    Politiikka
    21.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Viron opettajat paremman työajan ja palkan puolesta

    Mielipiteet
    20.4.2026
    Lähiömutsi
    Tilaajille

    Miljoonan persaukisen maa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!