Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Valkeakoskelle SKP:n valtuustoryhmä

    Kotimaa
    Avainsanat: kuntapolitiikka, Valkeakoski, aluevaalit, sote-uudistus
    14.12.2021 - 12:39
    Petra Packalén
    Reijo Heinonen Valkeakosken valtuustossa 13.12.2021 Kuvakaappaus valtuuston videolta
    Reijo Heinonen pitämässä puheenvuoroa Valkeakosken valtuustossa kaupungin taloustilanteesta 13. joulukuuta. Kuvakaappaus videolta.

    Kaupunginvaltuutettu Reijo Heinonen on perustanut Valkeakosken valtuustoon Suomen kommunistisen puolueen (SKP) ryhmän. Heinonen ilmoitti perustamisesta valtuuston kokouksessa 13. joulukuuta.

    Yhteensä 43 vuotta valtuutettuna toiminut Heinonen oli alkujaan valtuustossa vuodesta 1965 vuoteen 1987. Nykyinen pesti on kestänyt vuodesta 2001 ja ennen eilistä SKP:n ryhmän perustamista Heinonen oli sitoutumattomien ryhmän ainoa valtuutettu.

    Nykyään eläkkeellä oleva Heinonen teki pitkän uran Valkeakosken teknisen viraston toimistopäällikkönä. Kaupungin talousasiat ovatkin miehellä hyvin hallussa, eikä niiden hoito saa valtuutetulta ruusuja.

    – Valkeakoskella on kova velkataakka päällä. Nyt sote-uudistuksen myös veroprosentit tulee romahtamaan, ja velat on otettu aikaisemmalla veroprosentilla. Lisäksi valtionosuudet tulee jäämään kolmasosaan aikaisemmasta. Se menee siihen, että me ei voida kohta varmistaa kuin henkilöstön palkanmaksu, mutta kaikki muu on rempallaan, sanoo Heinonen.

    Aluevaaleissa SKP:n ehdokkaana oleva Heinonen näkee sote-uudistuksessa muun muassa verotuksellisia ongelmia.

    – Kun verotus menee valtion kautta, niin valtio tulee myös sanelemaan miten hommat tehdään. Omalla maakuntaverolla pidettäisiin aluetta itsehallinnossa. Lisäksi nyt hyvinkin pienituloisista tulee valtionveron maksajia. Toisaalta hyvinvointialueiden oma verotus loisi epätasa-arvoa eri alueiden välille, listaa Heinonen ongelmia.

    Työntekijöiden oikeudet ovat valtuutetulla myös huolenaiheena.

    – Kuntaan töihin jäävälle loppuporukalle tulee YT:t, toteaa Heinonen ykskantaan.

    Heinonen liittyi SKP:n jäseneksi ennen valtuustoryhmän perustamista. Aikoinaan myös Demokraattisen Nuorisoliiton Tampereen piirin puheenjohtajana toiminut valtuutettu kertoo, että maailmankatsomus ei ole mihinkään muuttunut.

    – Tulipahan nyt vahvistettua, että kun kommunisti on, niin on sitä virallisesti jäsenkirjan kera, sanoo Heinonen puolueeseen liittymisestä.

    Reijo Heinosen linjoista ja henkilöhistoriasta voi lukea lisää vuoden 2022 alussa ilmestyvästä laajan painoksen Tampereen Näköala -lehdestä.

    Uusimmat artikkelit

    ta fest 2025 yleisbanneri
    Kulttuuri
    10.10.2025
    Tiedonantaja

    Uudet verkkosivut ja Tiedonantaja-festivaali käynnistyy 11.-12.10.

    Tiedonantaja juhlistaa vuoden 2025 lehtijuhlaa uudistamalla verkkosivunsa. Verkko-osoite ei muutu.

    ta fest 2025 yleisbanneri
    Kulttuuri
    10.10.2025
    TA

    Tiedonantaja-festivaali Pasilassa 11.-12.10. – katso ohjelma ja tiedot!

    6.10. Kuva Imani McCray
    Ulkomaat
    9.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Pyssyn piippu vääntyi uuteen solmuun – Avicin säätiö edistää taiteen roolia rauhantyössä

    15 Boys salvaging a destroyed building in the Gaza Strip
    Ulkomaat
    8.10.2025
    Tapio Siirilä

    Tuhottu Gaza

    36 Hanna Hantula kuva Sofia Okkonen
    Kulttuuri
    8.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Feministinen journalismi paljastaa vallan rakenteet

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste

    Mekanismi M icon