Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Valtakunnallinen sosiaali- ja terveysjärjestöjen kattojärjestö SOSTE vaatii leikkausten kohtuullistamista ja avustuskriteerien uudelleenarviointia

    Kotimaa
    Avainsanat: leikkauspolitiikka, STEA-leikkaukset, sote-järjestöt
    24.6.2026 - 6:13
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Sote järjestöt varoittavat, että STEA leikkaukset uhkaavat heikoimmassa asemassa olevien ihmisten tukea. KuvaJP (Juha Pekka) Väisänen
    Sote-järjestöt varoittavat, että STEA-leikkaukset uhkaavat heikoimmassa asemassa olevien ihmisten tukea. Kuva: JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Sosiaali- ja terveysjärjestöjen valtionavustusten eli STEA-avustusten kriteerit avataan uudelleen valmisteluun, kun leikkauspolitiikkaa toteuttava Orpo-Purran hallitus ilmoitti palaavansa viime viikolla julkistettuihin linjauksiin. SOSTE Suomen sosiaali- ja terveys ry pitää valmistelun avaamista välttämättömänä, sillä alkuperäiset kriteerit olisivat rajanneet ulos suuren joukon järjestöjä, joiden työ kohdistuu haavoittuvassa asemassa oleviin ihmisiin.

    ”Viime viikolla julkaistuja STEA-avustuskriteereitä tarkastellaan uudestaan. Niiden toteutuminen olisi tarkoittanut haavoittuvassa asemassa olevien ihmisryhmien äänen vaimentamista ja joidenkin vähemmistöjä edustavien järjestöjen avustamisen loppumista”, sanoo , SOSTEn pääsihteeri Vertti Kiukas  järjestön tiedotteessa (23.6.2026).

    Kriteerien mukaan avustusta ei olisi enää myönnetty järjestöille, joiden toiminta keskittyy yhteiskunnalliseen vaikuttamiseen tai neuvontaan. Lisäksi avustusten ulkopuolelle olisi rajattu toiminta, jolla ei katsottu olevan ”selkeää yhteyttä terveyden edistämiseen tai toimintakyvyn rajoitteisiin” tai joka kohdistuu ”yhteen tiettyyn ei-terveydellisperusteiseen tausta- tai identiteettiryhmään”. SOSTE vastustaa näitä rajauksia ja pitää niitä yhteiskunnallisesti vaarallisina.

    Valtavat sosiaali- ja terveysjärjestöjen STEA-leikkaukset

    SOSTE muistuttaa, että keskustelu kriteereistä ei saa peittää näkyvistä leikkauspolitiikan mittakaavaa. STEA-avustusten taso on putoamassa muutamassa vuodessa noin 384 miljoonasta eurosta 190 miljoonaan euroon. Ensi vuonna leikkaus on kerralla noin kolmasosa, 84 miljoonaa euroa.

    ”Leikattava summa on niin valtava, että se tulee osumaan lujaa sote-järjestöjen toimintaan avustuskriteereistä riippumatta”, sanoo Kiukas.

    Sote-järjestöt ovat perinteisesti olleet työväenluokan, pienituloisten, opiskelijoiden, eläkeläisten ja muiden sorrettujen tukirakenteita. Ne tarjoavat matalan kynnyksen palveluita, vertaistukea ja kriisiapua ihmisille, jotka eivät saa riittävää tukea markkinaehtoisesta järjestelmästä. Leikkausten kohdistuminen juuri näihin toimijoihin heijastaa laajempaa yhteiskunnallista ristiriitaa pääoman ja työväenluokan välillä.

    SOSTE korostaa, että järjestöt auttavat lapsiperheitä, nuoria, vanhuksia, yksinäisiä, kriisejä kohdanneita, pitkäaikaissairaita, vammaisia ja heidän läheisiään. Leikkaukset heikentävät suoraan näiden ryhmien asemaa ja lisäävät eriarvoisuutta.

    Leikkauspolitiikka ei ole välttämättömyys – vaihtoehtoja on

    SOSTE huomauttaa, että leikkaukset eivät ole taloudellinen pakko vaan poliittinen valinta. ”Tämän vuoden STEA-avustukset ovat noin 0,3 prosenttia valtion vuoden 2026 budjetista. Sen kokoisesta siivusta leikkaamalla ei Suomen julkista taloutta pelasteta”, sanoo Kiukas.

    SOSTE esittää, että leikkauksia kohtuullistetaan ja hyvinvointialueiden kautta kanavoitavan 25 miljoonan euron rahoituksen käyttöönottoa lykätään vuodella. Näin varat voitaisiin maksaa STEA-avustuksina vielä vuonna 2027, mikä turvaisi järjestöjen toimintaa siirtymävaiheessa.

    Lisäksi SOSTE toivoo, että avustusjärjestelmää uudistetaan selkeämmin yleisavustuksiin ja laajoihin avustuskokonaisuuksiin perustuvaksi. Tämä olisi linjassa aiempien poliittisten linjausten kanssa ja vahvistaisi järjestöjen pitkäjänteistä toimintaa.

    Sote-järjestöjen rooli yhteiskunnassa on korvaamaton

    SOSTE ilmoittaa olevansa valmis tukemaan kansliapäälliköiden työryhmää avustusasetuksen uudistamisessa. Järjestöjen mukaan uudistuksen tulee vahvistaa kansalaistoimintaa, ei kaventaa sitä. Leikkauspolitiikan keskellä järjestöjen työ on monille ihmisille ainoa turvaverkko, joka ei toimi markkinoiden logiikalla.

    SOSTE muistuttaa, että järjestöjen äänen vaimentaminen heikentää demokratiaa ja lisää yhteiskunnallista eriarvoisuutta. Sote-järjestöjen toiminta perustuu solidaarisuuteen, yhteisöllisyyteen ja ihmisten väliseen tuen antamiseen – arvoihin, jotka ovat vastakkain markkinaehtoisen järjestelmän logiikan kanssa.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Victoria Holmes yhdistää poliittisessa työssään luokkapolitiikan, romanihistorian ja antirasismin kysymykset. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    14.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Victoria Holmes haastaa vasemmiston tarkastelemaan romanien historiaa uudelleen

    Britannian kommunistisen puolueen keskuskomitean ja poliittisen toimikunnan jäsen Victoria Marie Holmes tunnetaan puolueensa viestinnän kehittäjänä, kirjailijana, näyttelijä

    Jeremiah Tousaint on Pointe Broadcasting Networkin uutispäällikkö Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    13.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Karibialainen mediatalo antaa äänen näkymättömille tarinoille

    Teemu Valli, Petri Palmu, Linda Savonen ja Tiina Rouhiainen väänsivät kättä ay liikkeen tulevaisuudesta Tiedonantaja festivaalilla Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    12.10.2026
    Jukka Piha

    Yrittäjä haastoi ay-liikkeen

    Maija Amperla pitää Tiedonantaja festivaalia harvinaisena keskustelufoorumina Kuva Jukka Piha
    Uutiset
    11.10.2026
    Jukka Piha

    ”Järkyttävän upea festivaali” toi esiin vaietut yhteiskunnalliset kysymykset

    Palestiinan, Länsi-Saharan ja Afrikan vapautumiskamppailuja käsiteltiin keskustelussa
    Yleinen
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Päitä katkaistiin vallan nimissä” – kolonialismin väkivallasta puhuttiin ilman kaunistelua

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!