Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Vantaalla leikataan rajusti sosiaali- ja terveyspalveluja

    Arkiston arkiston artikkeli
    23.2.2007 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 8/2007.

    Vantaan kaupunki panee käyntiin uuden terveys- ja sosiaalipalvelujen säästökuurin, jonka tarkoitus on tuottaa 8,3 miljoonan euron säästöt.

    Kovimmat leikkaukset kohdistuvat perhepalveluihin ja erityisesti lastensuojeluun. Perhepalvelujen kuluja leikataan yli kolme miljoona euroa. Lastensuojelu laskee säästävänsä 1,4 miljoonaa euroa huostaanottoja vähentämällä.

    Toiseksi suurimmat leikkaukset, 1,7 miljoonaa euroa kohdistetaan lasten päivähoitoon. Päivähoidossa Vantaa aikoo kesäkuun alusta alkaen saada 200 kokopäivähoidossa olevaa lasta osapäivähoitoon. Osapäivähoitoon siirretään ne lapset, joiden vanhemmat ovat vanhempainlomalla tai hoitovapaalla.

    Terveydenhuollon kuluja on suunniteltu leikattavan 0,9 miljoonaa euroa, vanhusten ja vammaisten hoitoa miljoona euroa. Vanhustenhoidon puolella säästölistalle kuuluu muun muassa Pyykujan palvelutalon toiminnan lopettaminen.

    Säästöjen yleisresepti on, että lisäväkeä ei juuri palkata ja töissä olevien määräaikaisten työntekijöiden ja sijaisten käyttöä tarkkaillaan. Merkittävä säästö syntyy myös työntekijöiden palkattomista lomapäivistä.

    Häikäilemätön karsimismenetelmä

    Vantaalainen kommunisti Mauri Perä muistuttaa, että vasta viime marraskuussa kaupunginvaltuusto jakoi kunnallislain edellyttämät rahasäkit kullekin sektorille. Sosiaali- ja terveystoimi sai 548,5 miljoonaa euroa. Talousarviota kehuttiin ”realistiseksi, mutta tiukaksi”.

    – Nyt sitten tuore sosiaali- ja terveysjohtaja Jukka Salminen (kok) valittaakin, että ”menot paukkuivat reippaasti yli” ja vaatii 12,6 miljoonan euron säästöjä.

    Perän mukaan kaupunginjohdossa hyväksi havaittu häikäilemätön karsimismenetelmä perustuu alibudjetointiin ja sisäisiin vuokriin.

    – Valtuutettumme nukahtivat tai sitten ryhmäkuri sitoi. Yhtäkkiä he päättivät, että sosiaali- ja terveystoimi osallistuu tänä vuonna ”vuokrat”-nimisellä momentilla tilahallintabisneksen rahasäkin täyttöön 31,3 miljoonalla eurolla. Summa on 16,7 prosenttia viime vuotta suurempi Leikkaus otetaan kuntalaisilta ja tulos siirretään kovalle puolelle.

    Perän mukaan koko kuvion taustalla on harkittu ja täsmäajoitettu muutosstrategia, jolla Vantaa aiotaan kahden uuden apulaiskaupunginjohtajan, Salmisen ja Jukka Peltomäen (sd) johdolla muuttaa tuottavaksi yritykseksi ensi vuoden loppuun mennessä.

    – Muutos toteutetaan leikkaamalla sosiaali-, terveys-, sivistys- ym. palveluja, kiristämällä naisvaltaisten alojen resursseja ja ennen kaikkea suuntaamalla niitä kovalle puolelle, kuten kiinteistö- sekä tontti- ja maapolitiikkaan.

    Mauri Perä kiinnittää huomiota siihen, että Vantaa ostaa nyt maa-alueita ja maksaa niistä mitä myyjä pyytää. Vantaa haluaa esimerkiksi maksaa raakamaasta yli kymmenkertaista ylihintaa pörssiyhtiö Spondalle.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Komealupiini hyötyy suomalaisesta maaperämikrobistosta, mikä vauhdittaa sen leviämistä ja uhkaa niittyjen monimuotoisuutta. Kuva Satu Ramula
    Tutkimus
    7.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Komealupiini hyötyy suomalaisesta maaperästä – Turun yliopiston tutkimus paljastaa vieraslajin menestyksen mekanismeja

    Turun yliopiston biologian laitoksen tuore tutkimus osoittaa, että Suomessa leviävä komealupiini hyötyy suomalaisesta maaperämikrobistosta enemmän kuin sen alkuperäisalueen

    Crescendo muistomerkki kunnioittaa punaisten puolella taistelleiden kaatuneiden sekä vankileireillä menehtyneiden muistoa. KuvaToivo Koivisto
    Politiikka
    6.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kantakaupungin kommareiden puheenjohtaja korostaa yhteisvoimaa ja tietoisuuden kasvua muutoksen välineenä

    Perustuslakivaliokunnan päätös eläinten perusoikeuksista herättää keskustelua oikeudellisista ja poliittisista vaikutuksista. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Uutiset
    5.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eduskunta linjaa eläinten perustuslaillista asemaa

    SKP n vappupuheissa korostettiin työväenluokan asemaa ja varoitettiin fasismin noususta. Kuva Vesa Lankinen
    Politiikka
    4.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vappupuhujat varoittivat fasismin noususta

    Tiina Sandberg korostaa työväenluokan yhtenäisyyden merkitystä hallituksen työmarkkinatoimien keskellä. Kuva SKP
    Politiikka
    3.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työväenluokka ja työmarkkinapolitiikka törmäyskurssilla

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!