Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Vapauden vaunut: Miten meni noin niinku omasta mielestä,- Kela?

    Kotimaa
    27.3.2019 - 11:42
    Aura Kaskisydän
    Digilehti: Tiedonantaja maaliskuu 2019
    Kela mainostaa tarjontaansa

    Kelan kilpailutuksesta puhuttiin paljon viime vuonna, kun se koski lapsiasiakkaita, joiden pitkäaikaiset terapiasuhteet katkaistiin ja ongelmia syntyi niin terapeuteille, asiakkaille, lapsille ja tietenkin itse Kelalle. Valitusten määrä oli valtaisa.

    Aikuisasioista en muista, että olisin nähnyt yhtäkään otsikkoa. Se voi johtua siitä, että lasten asiat tottakai meni luonnollisesti kaikkien edelle ja todella hyvä niin. Asioille saatiin muutos ja se oli hyvä, että asia sai paljon näkyvyyttä monien medioiden muodossa.

    Aikuisten kilpailutus, miten meni?

    Tammikuussa 2019 sain puhelinsoiton Kelan virkailijalta, joka pahoitteli tilannetta, että nyt joutuisi ensisijaisesti etsimään palveluntuottajan oman kotikunnan sisältä, eikä viereiseen paikkakuntaan olisi mitään asiaa, ennen kun selvitystyö olisi tehty. Sain palvelutuottajalistan ja jäin hetkeksi aikaa miettimään, että mitä hittoa olen juuri todistamassa.

    Vantaalla on ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Ertsi ja Pirjo Stadin työväenkirjallisuuspäivät
    Kulttuuri
    1.12.2025
    Hannu Salminen, Helena Ihala

    Ajattelua avaavat soinnut

    Säveltäjä Eero Ojanen (s.

    Saksan eduskunta käsittelee parhaillaan kahta keskeistä lakiesitystä eläkepakettia ja työeläkejärjestelmän vahvistamislakia. Kuva Leonhard Lenz CCO 0.0.
    Politiikka
    1.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Saksassa vaaditaan korkeampia eläkkeitä

    Venezuelan täysimittaista miehitystä pidetään epätodennäköisenä. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Uutiset
    30.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Trump suunnittelee maahyökkäystä Venezuelaan

    Perinteiset maatalousmenetelmät voivat auttaa säilyttämään luonnon monimuotoisuutta. Laiduntaminen on yksi keskeisistä tavoista ylläpitää avoimia elinympäristöjä
    Tutkimus
    29.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Tehostunut maatalous uhkaa Natura 2000 -alueita

    Italian kriittisen ay liikkeen keskiössä on vaatimus sosiaalisesta oikeudenmukaisuudesta ja vastarinta hallituksen budjettipolitiikkaa vastaan. Kuva Stefano Bolognini CC 4.0.
    Ulkomaat
    28.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Yleislakko haastaa Italiassa sotilasmenoja kasvattavan hallituksen politiikan

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!