Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Vasemmisto etsii vaihtoehtoa

    Arkiston arkiston artikkeli
    18.6.2009 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja:

    Vasemmistoa on pitkään syytetty siitä, ettei sillä ole esittää kunnollisia vaihtoehtoja politiikan nykymenolle. Viime lauantaina Helsingin Kulttuuritalolla järjestetyssä Vapaus valita toisin –foorumissa yritettiin omalta osaltaan paikata tätä puutetta. Tapahtuma keräsi noin 500 vasemmistolaista, vihreää, ay-aktiivia ja kansalaisjärjestöväkeä keskustelemaan ja tekemään yhteiskunnallisia aloitteita. Mukana oli sekä puolueväkeä että puolueisiin sitoutumattomia.

    Foorumi jakautui neljään työryhmään, joissa käsiteltiin hyvinvointivaltion tulevaisuutta, globalisaatiota, ilmastonmuutosta ja ympäristöasioita sekä demokratian kriisiä. Päivän päätteeksi vietettiin myös iltajuhlaa, jossa esiintyivät Claes Andersson ja Kari Peitsamo.

    Markkinaliberalismi on fasismia

    Foorumin avaustilaisuudessa demareiden ex-kansanedustaja Arja Alho totesi, miten sanelupolitiikan sijasta tarvitaan julkista keskustelua. Hän korosti Friedrich Engelsiin viitaten yhteiskunnan taloudellisen perustan tärkeyttä.

    – Finanssikriisi on avannut tilaa politiikalle. Hegemonian voittaminen vaatii vasemmistolta tietoisuuden emansipaatiota. Uusiin avauksiin päästään kapitalismin ristiriitojen kautta, sanoi Alho.

    Ryhmäteatterin taiteellinen johtaja Esa Leskinen arvosteli Elinkeinoelämän keskusliiton lausuntoja.

    – Miten on mahdollista, että varakkaiden etujärjestö voi esittää pienen eliitin edut koko kansankunnan etuna? ihmetteli Leskinen.

    Hänen mielestään nykyinen markkinaliberalismi on hyvien aikojen fasismia ja fasismi puolestaan kriisiaikojen markkinaliberalismia.

    – Politiikkaa voi tehdä vain kahdella tavalla: joko olet vahvojen tai heikkojen puolella, summasi Leskinen.

    Demokratia on vapautta tehdä valintoja, jotka vaikuttavat itse kunkin elämään. Maailmanpolitiikan professori Teivo Teivainen korosti, miten kapitalistit ajavat aivan muunlaista demokratiaa ja vapautta. Hänen mukaansa vasemmiston pitää vaatia politiikan ulottamista talouden alueelle.

    Teivainen piti tärkeänä yhteistyön rakentamista yhteiskunnallisten liikkeiden ja puolueiden välille: kummallakin on opittavaa toisiltaan. Valtiotason lisäksi on syytä pitää mielessä myös kansainvälinen taso.

    Hyvinvointivaltio paremmaksi

    Hyvinvointivaltion tuho ja nousu –työryhmän pääalustuksen pitäneen Olli Kankaan mukaan Suomi syö nyt vanhaa hyvinvointivaltion perintöään, joka näyttää nopeasti hupenevan. Veropolitiikka on suosinut suurituloisia ja toisaalta sosiaalietuudet ovat heikentyneet. Tämän seurauksena tuloerot ja köyhyys ovat lisääntyneet Suomessa nopeammin kuin vertailukelpoisissa OECD-maissa.

    Kelan tutkija Pertti Honkanen hahmotteli suomalaisen perusturvan ongelmia. Perusturvan varassa elävien määrä on kasvanut. Myös vähimmäisturva on jäänyt jälkeen yleisestä tulokehityksestä. Esimerkiksi työttömien perusturvaan ei ole tehty reaalista korotusta 1990-luvun alun jälkeen. Lisäksi Honkasen mielestä perusturvan rakenne on monimutkainen ja epätasainen

    Yhteyksiä arjen kokemuksiin

    Foorumin keskusteluissa helsinkiläinen Kirsti Kangas nosti esille Oikeutta siivoojille -liikkeen tavoitteet ja joensuulainen Martti Vaskonen peräänkuulutti ay-liikkeen jäsenvaltaisuutta. Rauhanpuolustajien aktiivi Marjaliisa Siira painotti toimintaa Natoa vastaan.

    SKP:n puheenjohtaja Yrjö Hakanen esitti, että vasemmisto ja punavihreät valmistelevat yhdessä asukkaiden kanssa vaihtoehtoja kuntien budjettileikkauksille.

    – Tarvitaan lisää yhteyksiä ihmisten arjen kokemuksiin ja tekoja, jotka lisäävät luottamusta vaikuttamisen mahdollisuuksiin. Vasemmiston ei pidä myöskään kunnissa tai EU:ssa hyväksyä sitä politiikkaa, jota se eduskunnassa vastustaa. (TA)


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Toimihenkilöiden keskusjärjestö STTK n kyselyn mukaan arjen kustannusten nousu heikentää suomalaisten toimeentuloa. Kuva Tomaszów Mazowiecki CCO 0.0
    Politiikka
    1.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Arjen kustannusten nousu syö suomalaisten toimeentuloa – heikentyminen koskettaa erityisesti pienituloisia ja naisia

    Suomalaisten toimeentulo on heikentynyt merkittävästi viime vuosina, käy ilmi STTK ry:n tuoreesta kansalaiskyselystä (30.4.2026).

    STEA leikkaukset uhkaavat sote järjestöjen toimintaa ja heikentävät haavoittuvassa asemassa olevien lasten ja perheiden tukea. Kuva Anastasia Shuraeva Pexels
    Uutiset
    30.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    STEA-leikkaukset syventävät kriisiä

    Rauhanjärjestöt ovat olleet aktiivisia koko kevään ja vastustaneet ydinaseiden maahantuontia. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Uutiset
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rauhanjärjestöt julistavat ydinaseettoman vapun

    Mariam Salah kuva Salah
    Kulttuuri
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Gazan taide saapuu Suomeen

    Lastenkulttuurin Kevätpäivät Tampereella nostivat esiin alan kasvavan roolin eriarvoistuvassa Suomessa.
    Kulttuuri
    28.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vuoden lastenkulttuuriteko Kulttuurikeskus ARXille

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!