Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Vasemmisto-oppositio kamppailee Tampereella entistä terävämmin

    Arkiston arkiston artikkeli
    30.10.2009 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 40 / 30.10.2009

    Tampereella kaupunkilaisten kampanja rantaväylän neuvoa-antavan kansanäänestyksen puolesta on tuonut positiivista säpinää paikallispolitiikkaan, tuumii Suomen kommunistisen puolueen kaupunginvaltuutettu Jari Heinonen.

    Aloite kansanäänestyksestä oli valtuuston käsittelyssä viime viikolla, ja siitä äänestettiin kaksi kertaa. Kansanäänestyksen puolustajat kärsivät niukan tappion kummassakin äänestyksessä. Valtuuston luvut olivat lopulta 35-30 rantaväylän kansanäänestyksen järjestämistä vastaan.

    Heinonen kertoo, että kansanäänestyksen kannalla olivat SKP:n lisäksi perussuomalaiset sekä sosialidemokraatit. Kannatusta löytyi myös kokoomuksen riveistä. Sen sijaan vasemmistoliitosta Jari Heikkilä ja Sirkkaliisa Virtanen äänestivät kansanäänestystä vastaan. Myös vihreistä valtaosa vastusti kansalaisaloitetta.

    Kaiken kaikkiaan Jari Heinosen mielestä tulos oli aika hyvä.

    – Kampanja terävöitti Tampereen kunnallispolitiikkaa ja nosti esille periaatteellisia ristiriitoja erityisesti vihreiden kohdalla. Vihreät puhuu paljon kansalaisten osallistumisesta, mutta puolueen johto panee Tampereellakin hanttiin omituisilla perusteilla, sanoo Heinonen. Hänen mukaansa vihreisiin on tarttunut pahalla tavalla kabinettipuolueen tunnusmerkkejä niin paikallisesti kuin valtakunnallisestikin.

    Valtuustosopimuksesta kiistaa

    Tampereen kaupungissa on neuvoteltu pitkään niin sanotusta valtuustosopimuksesta Oulun mallin mukaan. Sen tavoitteena on rakentaa kova säästöohjelma vuosille 2010-2012. Sopimus sisältää muun muassa korotuksia niin veroäyriin, palvelumaksuihin kuin kiinteistöveroon sekä 45 miljoonan euron säästöt henkilöstökuluissa kolmen vuoden ajalta.

    Jari Heinosen mukaan eräs rantatunnelikamppailun seurauksista oli, että kokoomus heitti periaatteellisten erojen takia demarit ja vasemmistoliiton ulos sopimuksesta. XL-ryhmä asetti nimittäin vasemmistolle sopimusehdoksi lomautusten hyväksymisen. Tätä vaatimusta ei vasemmistossa suostuttu nielemään.

    Jari Heinonen näkee tilanteessa mahdollisuuksia vasemmiston yhteistyön hedelmälliselle jatkamiselle.

    – Kokoomus ajaa myös laman varjolla rakenteellisia uudistuksia. Palvelujen uusliberalistista monituottajamallia ollaan saattamassa uuteen vaiheeseen. Kokoomuksella on kovat piipussa, arvioi Heinonen.

    Paljoa myönteistä sanottavaa kokoomuksen masinoimasta sopimuksesta ei Heinonen löydä.

    – Demokratian kannalta olisi ollut outo tilanne, mikäli meillä olisi kolmeksi vuodeksi valtuustoa sitova sopimus. Valtuustosta olisi tullut pelkkä kumileimasin.

    Nyt näyttää Heinosen mukaan siltä, että Tampereella tullaan myös pitkästä aikaa tappelemaan budjetista. Sosialidemokraatit tulevat Tampereella irtaantumaan valtaa pitävän XL-ryhmän, kokoomuksen ja vihreiden, ajamasta budjettisovusta. Taustalla vaikuttaa SDP:n puoluehallituksen syyskuussa tekemä ohjeistus, jolla pyritään kampeamaan demarien kuntapolitiikkaa linjaan puolueen oppositiopolitiikan kanssa. (TA)


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Victoria Holmes yhdistää poliittisessa työssään luokkapolitiikan, romanihistorian ja antirasismin kysymykset. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    14.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Victoria Holmes haastaa vasemmiston tarkastelemaan romanien historiaa uudelleen

    Britannian kommunistisen puolueen keskuskomitean ja poliittisen toimikunnan jäsen Victoria Marie Holmes tunnetaan puolueensa viestinnän kehittäjänä, kirjailijana, näyttelijä

    Jeremiah Tousaint on Pointe Broadcasting Networkin uutispäällikkö Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    13.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Karibialainen mediatalo antaa äänen näkymättömille tarinoille

    Teemu Valli, Petri Palmu, Linda Savonen ja Tiina Rouhiainen väänsivät kättä ay liikkeen tulevaisuudesta Tiedonantaja festivaalilla Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    12.10.2026
    Jukka Piha

    Yrittäjä haastoi ay-liikkeen

    Maija Amperla pitää Tiedonantaja festivaalia harvinaisena keskustelufoorumina Kuva Jukka Piha
    Uutiset
    11.10.2026
    Jukka Piha

    ”Järkyttävän upea festivaali” toi esiin vaietut yhteiskunnalliset kysymykset

    Palestiinan, Länsi-Saharan ja Afrikan vapautumiskamppailuja käsiteltiin keskustelussa
    Yleinen
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Päitä katkaistiin vallan nimissä” – kolonialismin väkivallasta puhuttiin ilman kaunistelua

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!