Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Vasemmiston median pitää yllättää

    Kotimaa
    Avainsanat: työväenlehtipäivä, Demokraatti
    2.3.2016 - 8:51
    Toimitus

    Suomessa on vietetty työväenlehtipäivää vuodesta 1973 lähtien 2. maaliskuuta. Tuona päivänä vuonna 1895 ilmestyi ensimmäinen Työmies-lehti eli nykyisen Demokraatti-lehden esi-isä.

    Suomen sosialidemokraattisen puolueen pää-äänenkannattajan päätoimittaja vaihtui syksyllä. Pestiin valittiin Mikko Salmi, joka on koulutukseltaan teologi. Journalistiset kannuksensa Salmi on ansainnut Sielun Soundi -viestintäyrityksessä. Hän on myös toimittanut Radio Deissä.

    Lisäksi Salmella on muusikkotaustaa. Plakkarissa on kaksi pitkäsoittoa.

    Salmi aloitti Demokraatin päätoimittajana keskellä melkoista myllerrystä. Paperinen lehti muuttui vuoden alusta viikkolehdeksi, ja toimitus on vastikään muuttanut uusiin tiloihin Hakaniemen Ympyrätaloon.

    ”Varsinkin talouspoliittisissa ratkaisuissa työväenlehti on omimmillaan.”

    Salmen mukaan nykyinen hallitus on oikeistolaisella politiikallaan antanut työväenlehdille uuden merkityksen.

    – Valtamediasta poikkeavilla näkökulmilla työväenlehti voi haastaa vallitsevan politiikan. Varsinkin talouspoliittisissa ratkaisuissa työväenlehti on omimmillaan.

    Sosialidemokraattinen lehdistö on kokenut melkoisen murroksen viime vuosikymmeninä.

    – Alueelliset lehdet ovat mediamurroksen vuoksi lakanneet muutamaa poikkeusta lukuun ottamatta. Tosin alueellisille verkkomedioille on selvästi kysyntää, kuntavaalitkin lähestyvät. Olennainen kysymys lienee, miten verkkomediat rahoitetaan? pohtii Salmi.

    Vaihtoehtoa oikeistolaiselle medialle

    Nykyinen suomalainen Media vaikuttaa herkästi oikeistolaiselta, mutta tilaa toisenlaisillekin näkökulmille Salmen mielestä on.

    – Vasemmiston median tulisi olla yllätyksellinen, tarttua asioihin, joihin se ei aikaisemmin ole puuttunut. Suhde markkinatalouteen ja meritokratiaan tulisi vasemmistolaisissa medioissa olla voimakkaammin läsnä. Lisäksi porvarillisen median luomaa tilannekuvaa tulisi kritisoida nokkelasti. Asenteen tulisi olla, että” kaikki ei ole sitä miltä näyttää”.

    Viime aikoina huomiota ovat herättäneet verkkoon nousseet viha- ja törkysivustot, jotka markkinoivat itseään ”vaihtoehtomediana”.

    Salmen mukaan median tehtävänä on välittää oikeata tietoa ja kyseenalaistaa vallitsevia totuuksia.

    – Esimerkiksi MV-lehti pyrkii sananvapauden varjolla vääristelemään todellisuutta, joka ei ole perinteisesti median tehtävä. Toivon, että viharikoksiin yllyttävät tahot joutuisivat rikosoikeudelliseen vastuuseen.

    Mitä terveisiä haluaisit välittää Tiedonantajan lukijoille työväenlehtipäivän tiimoilla?

    – Tiedonantaja tunnetaan intohimoisesta poliittisesta viestistä, jolle on tänä aikana tilausta. Iloitsen siitä, että vasemmistolainen media ei ole yksin Demokraatin harteilla, sanoo Salmi.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Victoria Holmes yhdistää poliittisessa työssään luokkapolitiikan, romanihistorian ja antirasismin kysymykset. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    14.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Victoria Holmes haastaa vasemmiston tarkastelemaan romanien historiaa uudelleen

    Britannian kommunistisen puolueen keskuskomitean ja poliittisen toimikunnan jäsen Victoria Marie Holmes tunnetaan puolueensa viestinnän kehittäjänä, kirjailijana, näyttelijä

    Jeremiah Tousaint on Pointe Broadcasting Networkin uutispäällikkö Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    13.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Karibialainen mediatalo antaa äänen näkymättömille tarinoille

    Teemu Valli, Petri Palmu, Linda Savonen ja Tiina Rouhiainen väänsivät kättä ay liikkeen tulevaisuudesta Tiedonantaja festivaalilla Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    12.10.2026
    Jukka Piha

    Yrittäjä haastoi ay-liikkeen

    Maija Amperla pitää Tiedonantaja festivaalia harvinaisena keskustelufoorumina Kuva Jukka Piha
    Uutiset
    11.10.2026
    Jukka Piha

    ”Järkyttävän upea festivaali” toi esiin vaietut yhteiskunnalliset kysymykset

    Palestiinan, Länsi-Saharan ja Afrikan vapautumiskamppailuja käsiteltiin keskustelussa
    Uutiset
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Päitä katkaistiin vallan nimissä” – kolonialismin väkivallasta puhuttiin ilman kaunistelua

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!