Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Vastavirtafestivaalilla keskustellaan varttitaloudesta

    Kotimaa
    28.2.2011 - 11:22
    Marko Korvela
    Nokia
    Esimerkiksi kännykkäjätti Nokia käyttää runsaasti vuokratyövoimaa tuotantolaitoksillaan Salossa. / Nokia |

    Vastavirtafestivaalilla Vanhalla Yo-talolla Helsingissä 5. maaliskuuta on luvassa useita mielenkiintoisia keskusteluja ajankohtaisista poliittisista kysymyksistä.

    Kriittinen ay-verkosto on mukana järjestämässä tilaisuutta, jossa pohditaan ammattiyhdistysliikkeen mahdollisuuksia vastata niin sanotun varttitalouden mukanaan tuomiin ongelmiin.

    Varttitaloudella viitataan nykykapitalismissa yleiseen ilmiöön tarkastella liiketoimintaa hyvin lyhytjänteisesti kvartaaleittain, neljä kertaa vuodessa. Tästä tulee eräs toinen nykyistä talousjärjestelmää hyvin kuvaava termi, nimittäin kvartaalikapitalismi.

    Kun yrityksen tuotantoa ja tuloksentekoa tarkastellaan neljännesvuosittaisella aikajänteellä, on sillä väistämättä vaikutuksia työelämään. Ei ole sattumaa, että erilainen silpputyösuhteet, pätkä- ja etenkin vuokratyö, ovat lisääntyneet tasatahtia varttitalouden nousun kanssa.

    Vuokratyöläisen asema huono

    Vuokratyötä tutkivan VTM Antti Tanskasen mukaan vuokratyön sääntely käytännössä purettiin vuonna 1994. Tanskanen on muutaman vuoden kestäneiden tutkimustensa aikana löytänyt tukuttain vuokratyöhön liittyviä ongelmia. Palkkaus, työsuhde-edut sekä asema työyhteisössä ovat selkeästi huonommissa kantimissa vuokratyösuhteissa.

    Merkittävä ongelmakohta Tanskasen mukaan on myös vuokratyön tekemisen vastentahtoisuus. Useissa kyselyissä on ilmennyt, että keskeinen syy vuokratyön tekemiselle on, ettei vakituista työtä ole tarjolla. Noin 90 prosenttia vuokratyöntekijöistä haluaisi vakituisen työsuhteen.

    Tanskanen myös pitää myyttinä sitä, että vuokratyö olisi väylä vakituiseen työsuhteeseen. Tämä toteutuu vain aniharvoin.

    Työpaikoista tullut markkinatoreja

    Metalli Seiskan puheenjohtaja Pauli Schadrin Tampereelta huomauttaa tuoreessa Näköala-lehdessä, että vuokra- ja muu pätkätyö ei ole enää vain pienten yritysten vitsaus vaan ilmiö on levinnyt kaikkialle – myös valtio- ja kuntasektoreille.

    – Työpaikoista on tullut eräänlaisia markkinatoreja, joilla ei koskaan tiedä, kenen kanssa seuraavana päivänä työskentelee. On vaikea uskoa tavallisen työtä tekevän ihmisen kestävän jatkuvaa muutosta, kommentoi Schadrin.

    Antti Tanskanen painottaa, että vuokratyöhön liittyviä ongelmia esiin nostamalla vuokratyöntekijöitä ei leimata muita alempiarvoisiksi. Päinvastoin ongelmien esiin nostaminen on edellytys vuokratyöntekijöiden aseman parantamiseen.

    Pauli Schadrin ehdottaa ensimmäisenä askeleena vuokratyöläisten aseman parantamiseksi, että työsuojelupiireihin lisätään väkeä valvomaan näitä asioita.

    – Vaikuttaa voi myös äänestämällä eduskuntavaaleissa Arkadianmäelle niitä samoja arjen sankareita, joihin me luotamme työpaikoilla ja ammattiosastoissa.

    Vastavirtafestivaali, Vanha Yo-talo, lauantaina 5.3. klo 14 – 16:
    Ay-liike varttitalouden vastavoimaksi. Johanna Elonen, Sippo Kähmi, Reijo Sutinen, Emmi Tuomi. Järj. Kriittinen ay-verkosto, Oikeutta siivoojille, ammattiosastoja, DSL.

    Vastavirtafestivaalin ohjelma


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Frauentag 1914 Heraus mit dem Frauenwahlrecht (cropped) kuva Karl Maria Stadle
    Uutiset
    5.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Naistenpäivän 2026 tapahtumat kokoavat laajaa rintamaa

    Kansainvälinen naistenpäivä 8.3.2026 rakentuu Suomessa ja Euroopassa poikkeuksellisen laajan liikehdinnän ympärille.

    Gabi Fechtner Heiko Grupp Rote Fahne
    Ulkomaat
    4.3.2026
    Maria Suutala

    Saksalaispoliitikko syyttää Yhdysvaltoja kolonialistisista pyrkimyksistä Iranissa

    STTKn tuore laskelma paljastaa raa’an luokkaeron suomalaisessa työelämässä. Kuva Alisdare Hickson CCO 2.0
    Politiikka
    4.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Palkkamalttia kenelle – ja kenen hyväksi?

    Hakaniemi
    Kotimaa
    3.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Orpo–Purran hallituksen leikkaukset osuneet eläkeläisiin – kovin seurauksin

    Rauhanjärjestöt vaativat sotatoimien lopettamista. Kuva Mohammad Hassanzadeh CCO 4.0
    Ulkomaat
    2.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rauhanjärjestöt varoittavat: hyökkäys Iraniin voi sytyttää koko alueen liekkeihin

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!