Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Vetoomus luottamusmiehen aseman parantamiseksi

    Kotimaa
    7.9.2011 - 16:18
    Tiedonantaja

    Suomen elintarviketyöläisten liiton Etelä-Suomen aluejärjestö on käynnistänyt vetoomuskampanjan luottamusmiesten, työsuojeluvaltuutettujen ja muiden työpaikan henkilöstöedustajien aseman parantamiseksi.

    – Viime aikoina olemme valitettavasti saaneet näyttöjä siitä, että kaikki työnantajat eivät kunnioita luottamusmiesjärjestelmää. Suomalaisen työelämän suojelemiseksi tarvitaan siksi uusia konkreettisia keinoja, todetaan vetoomuksen tekstissä.

    Jokaisen luottamusmiestehtävään ryhtyvän työntekijän pitää voida luottaa siihen, että tehtävää voi hoitaa ilman, että joutuu työnantajan perusteettoman painostuksen tai laittoman toiminnan kohteeksi.

    – Haluamme, että lakia muutetaan niin, että se suojaa nykyistä paremmin luottamusmiehiä ja muita henkilöstön edustajia sekä turvaa heidän toimintansa työpaikoilla.

    Luottamusmiesten ja työsuojeluvaltuutettujen sekä muiden henkilöstön edustajatehtävissä toimivien ehdokas-, irtisanomis- ja jälkisuojaa on parannettava nykyisestä, muun muassa niin, että riitautettu henkilöstön edustajan irtisanominen voi astua voimaan vasta lainvoimaisella oikeuden päätöksellä.

    – Tämä asia on meille kaikille yhteinen. Me elintarviketyöläiset tulemme viemään vetoomuksen valtuuskuntana kansanedustajille eduskuntaan, todetaan vetoomuksessa.

    Keräys on käynnistetty kesäkuussa SAK:n edustajakokouksessa Tampereella. Selliläisten esityksestä edellä mainittu vaatimus kirjattiin SAK:n edustajakokouksessa myös SAK:n uuteen tavoiteohjelmaan.

    Allekirjoita vetoomus >>>


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Rauhanjärjestöt ovat olleet aktiivisia koko kevään ja vastustaneet ydinaseiden maahantuontia. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Uutiset
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rauhanjärjestöt julistavat ydinaseettoman vapun

    Rauhanjärjestöt käynnistivät (29.4.2026) Helsingissä Paasikiven aukiolla kampanjan nimeltä Ydinaseeton vappu.

    Mariam Salah kuva Salah
    Kulttuuri
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Gazan taide saapuu Suomeen

    Lastenkulttuurin Kevätpäivät Tampereella nostivat esiin alan kasvavan roolin eriarvoistuvassa Suomessa.
    Kulttuuri
    28.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vuoden lastenkulttuuriteko Kulttuurikeskus ARXille

    Suomen kommunistisen puolueen piirit kritisoivat hallituksen militaristista linjaa ja vaativat hyvinvoinnin asettamista turvallisuuspolitiikan perustaksi. Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    27.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ydinasekiellon purku ja asevarustelun kasvu uhkaavat hyvinvointia, varoittavat SKP:n piirit

    Kuvassa ammattiyhdistysaktiiveja Roma Prideilla. Italiassa suurimman ammattiliiton CGIL n ja teollisuuden etujärjestön Confindustrian harvinainen yhteisrintama. Kuva G.dallorto CCO 2.5 it
    Ulkomaat
    26.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Italiassa ammattiliitto  ja teollisuuden etujärjestö yhteisrintamassa: Euroopan on muututtava, jotta teollisuus ja työpaikat eivät romahda

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!