Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    VIIKON KOLUMNI: Talkoohengellä kohta kysyntää

    Arkiston arkiston artikkeli
    28.11.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 44 / 28.11.2008

    Uutiset ovat viime päivinä kertoneet, että useissa kunnissa harkitaan säästösyistä henkilökunnan määräaikaisia lomautuksia. Joissakin kunnissa, esimerkiksi Kuopiossa, harkitaan opettajien lomautuksia.

    Pisa-voittaja Suomessa ei siis ole enää varaa pitää opettajia koulussa. Toivottavasti suomalaista peruskoulujärjestelmää ihailemaan tulevat ulkomaiset delegaatiot eivät eksy lähiaikoina ainakaan Kuopioon.

    Mihin kaikki varallisuus oikein katoaa ennätysrikkaasta Suomesta? Pääomatuloja verotetaan meillä hyvin kevyesti, ja veroparatiisien ja muiden järjestelyjen avulla verotusta voidaan vielä entisestäänkin keventää. Kaikki tämä on pois myös hyvinvointipalveluihin käytettävistä varoista.

    * * *

    Monet ovat myös ihmetelleet, milloin ja mihin tarkoitukseen ”hyvinä aikoina” pelivaraksi kerättyä rahaa oikein aiotaan käyttää. Nokian hallituksen puheenjohtaja Jorma Ollila vastasi omalta osaltaan tähän epätietoisuuteen hiljattain Keskuskauppakamarin 90-vuotisjuhlassa. Hän näet patisti valtiovaltaa julkisten menojen lisäämiseen (HS 20.11.).

    ”Milloin tuota liikkumatilaa käytettäisiin, jollei nyt?”, Ollila kysyi. Hänen mielestään nyt pitää elvyttää velan kasvattamisen uhallakin. Hän ei kuitenkaan vaatinut lisää satsauksia esimerkiksi sosiaali- ja terveyspalveluihin tai perusopetukseen.

    Veronkevennyksistä ei sen sijaan Ollilan mukaan voida tinkiä, vaan ne tulee toteuttaa suunnitellulla tavalla vaikka velkarahalla. Hän arvioi myös, että yhtiöveron 26 prosentin tasoon kohdistuu lähivuosina alennuspaineita.

    * * *

    Suomessa vajaan parinkymmenen vuoden ajan harjoitetussa uusliberalistisessa politiikassa on painotettu julkisen talouden tasapainoa ja ylijäämää tärkeimpinä tavoitteina. Julkisten menojen kasvu ja valtion velanotto ovat olleet syntilistan kärjessä.

    Mistä nyt tuulee, kun Ollilan kaltainen kapitalismin äänitorvi peräänkuuluttaa julkisten menojen lisäämistä? Finanssikriisin mainingeissa on paljastunut, että julkisten menojen huomattavakin kasvattaminen saa yllättävää tukea, kunhan kohde vain on oikea.

    Mikään summa ei ole liian suuri silloin, kun paikkaillaan Wall Streetin pörssipelureiden meillekin välillisesti aiheuttamia vaurioita veronmaksajien rahoilla. Samaan aikaan yhteiskuntamme vähäosaiset joutuvat entistäkin ahtaammalle muun muassa sosiaaliturvan uudistushankkeen (SATA) myötä.

    Kokoomuksella oli kuntavaalikampanjassaan varmaankin mielessään juuri opettajien lomautukset, kun se peräänkuulutti talkoohenkeä. Ahdinkoon ajetuilla kunnilla ei kohta ole muuta mahdollisuutta kuin hoitaa kouluopetus vapaaehtoisvoimin. Toivottavasti talkoohenkeä riittää.

    TOMMI LIEVEMAA

    Kirjoittaja on espoolainen muusikko ja soitonopettaja.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    20260910 142615
    Ulkomaat
    19.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Toimittajien havainnot voivat auttaa myös Kiinaa näkemään omat ongelmansa

    Harvoin pääsee kuulemaan korkean tason kiinalaiselta puoluejohtajalta näin suoraa viestiä toimittajille: kertokaa, mitä näette, myös silloin, kun havaitsette ongelmia.

    20260911 201038
    Kulttuuri
    18.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kiinalainen pukeutuu dynastiaan

    20260909 092918
    Uutiset
    17.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Yleisöt siirtyvät sosiaaliseen mediaan

    Jättikettujen ylijalostus näkyy uusissa kuvissa suomalaisilta turkistarhoilta, joissa eläinten hyvinvointi on vakavasti heikentynyt. Kuva Project 1882
    Kotimaa
    5.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläinjärjestöt vaativat turkistarhauksen kieltoa

    Budjettiriihen päätökset kiristävät hyvinvointialueiden ja kuntien taloutta, arvioivat useat vasemmistolaiset toimijat. Kuva Ypsilon CCO 0.0
    Politiikka
    4.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miten budjetti 2027 vaikuttaa hyvinvointialueisiin ja sote‑palveluihin?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!