Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    VIIKON PAKINA: Maabrändit rempallaan

    Arkiston arkiston artikkeli
    26.9.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 35 / 26.9.2008

    Otsikolla ei viitata Jokelan eikä Kauhajoen verilöylyihin, jotka teettävät paljon töitä Alexander Stubbin asettamalle työryhmälle. Sen kun pitäisi luoda Suomelle vahva maakuva maailmalla.

    Otsikolla viitataan historiaan. Suomen historiassa on sivuja, joiden peittelyä jatkamalla aidon maabrändin luominenkaan ei onnistu.

    Senhän tietää ennestään kuka tietää, että Suomi ei ollut vain Natsi-Saksan kanssasotija, se oli Adolf Hitlerin liittolainen. Ja että Suomesta luovutettiin tuhoamisleireille lähes 3 000 sotavankia ja 129 siviilivankia, juutalaisia, venäläisiä ja muita. Ja että C. G. Mannerheimin käskystä valloitettuun Itä-Karjalaan pystytettiin keskitysleirejä, joilla kuoli suurimman arvion mukaan noin 8 000 siviiliä.

    Mutta viikko sitten julkistettu Oula Silvennoisen väitöskirja Salaiset aseveljet paljastaa, että Suomi osallistui myös suoranaisemmin holokaustiin eli joukkotuhoon.

    Suomen ja Saksan turvallisuuspoliisien yhteistyöllä perustettiin Einsatzkommando Finnland, jonka ainoa tehtävä oli juutalaisiin ja kommunisteihin kohdistunut joukkomurhaaminen pohjoisella itärintamalla.

    Yksikön tehtävä oli siis sama kuin Saksan Einsatzgruppe-yksiköillä Baltian maissa ja Saksan valtaamilla alueilla Neuvostoliitossa.

    * * *

    Suomalaisten lohduksi Baltian maiden lähihistoriasta löytyy vielä suurempia mustia läiskiä. Maabrändiongelma on melkoinen.

    Natsit murhasivat paikallisten apuriensa auttamina vuodesta 1941 lähtien Baltian maissa satojatuhansia juutalaisia, kommunisteja ja romaneja Kaikissa kolmessa maassa oli tuhoamisleirejä ja keskitysleirejä.

    Virossa oli tapettavia juutalaisia vähemmän kuin Latviassa ja Liettuassa, ja Viro julistettiin melko aikaisessa vaiheessa ”juutalaisista vapaaksi”. Mutta Viron leireille tuotiin myös paljon tuhottavia Latviasta, Liettuasta ja Suomesta, ja osa lähetettiin sieltä Puolassa sijainneihin tuhoamisleireihin.

    Tässä syy, miksi jotkut paheksuvat sitä, että Virossa ja muissa Baltian maissa vaalitaan Saksan rinnalla sotineiden SS-miesten kunniaa ja pidetään heitä kansallisina vapaustaistelijoina.

    Elokuun alussa Virossa järjestettiin taas vuosittainen Erna-sotilastaitokilpailu. Sitä rahoittaa Viron puolustusministeriö ja se on saanut nimensä Hitlerin puolella taistelleen tihutyöpartion mukaan. Suomesta kilpailuun osallistui kaksi joukkuetta.

    * * *

    Muun muassa suomalais-virolaisesta natsiyhteistyöstä sekä Virossa tapahtuneeseen kansanmurhaan syyllisistä ja holokaustin kieltäjistä kertoo Johan Bäckmanin juuri ilmestynyt kirja Pronssisoturi

    Niinpä joukko henkilöitä rinnastaa Helsingin yliopiston johdolle lähettämässään avoimessa kirjeessä Bäckmanin ”holokaustin kieltäjään” ja vaatii epäsuorasti hänen erottamistaan dosentin tehtävistä.

    EERO


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Suomi on nikkelin jalostusketjun ytimessä ja ihmisoikeusloukkaukset varjostavat globaalia arvoketjua. Kuva Aleksander Novikov CCO 4.0
    Politiikka
    22.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n sotateollisuus nojaa venäläiseen ja indonesialaiseen nikkeliin

    Euroopan unionin puolustusteollisuus rakentuu edelleen venäläisen nikkelin varaan, vaikka Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa jatkuu jo kolmatta vuotta.

    Kehitys kertoo rakenteellisesta köyhyydestä, sosiaaliturvan heikennyksistä ja työmarkkinoiden epävarmuudesta Kuva Theobondolfi CCO 4.0
    Politiikka
    21.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Perustoimeentulotuesta tullut pysyvä turva – yhä useampi jää tuen varaan pitkäksi aikaa

    Raskaussyrjintä Suomessa  tutkimuksen mukaan yleisin syrjinnän muoto on määräaikaisen työsuhteen jatkamatta jättäminen. Kuva Anneli Salo CCO 3.0.
    Politiikka
    20.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Raskaus- ja perhevapaasyrjintä lisääntyy – Talentia vaatii Orpo–Purran hallituksen lakimuutoksen perumista

    Texas A&M yliopisto kielsi haitalliseksi katsomiaan rotu  ja sukupuoli ideologioita. Kuva Dirk CCO 2.0
    Kulttuuri
    19.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Platon pannaan Texasissa – Žižek avaa kohun juuret tuoreessa esseessään

    kuva 3 Emma Grönqvist
    Tutkimus
    18.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Oikeiston woke-asenteita selittää erityisesti usko väestönvaihtoteoriaan

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!