Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    VIIKON PAKINA: Raha se on joka ratkaisee

    Arkiston arkiston artikkeli
    25.5.2007 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 21/2007.

    Karl Marx kuvasi teoksessaan Kansalaissota Ranskassa parlamenttivaaleja niin, että ”kerran kolmessa tai kuudessa vuodessa ratkaistiin, kuka hallitsevan luokan jäsen oli parlamentissa edustava ja polkeva kansaa”.

    Suomeen sovellettuna siis kerran neljässä vuodessa.

    Mutta ajathan ovat muuttuneet. Suomessakin vietetään parhaillaan ”kansanvallan 100-vuotisjuhlia”.

    * * *

    Vai miten on? Osoittivatko viime eduskuntavaalit, että massamme siirrytään entistä selvemmin ns. kansanvallasta takaisin rahanvaltaan?

    Kun neljä vuotta sitten Arkadianmäelle pääsi keskimäärin 27 917 eurolla, niin viime vaaleissa eduskuntapaikkaan vaadittiin keskimäärin huikea 38 644 euron vaalikassa.

    Eniten rahaa vaalikampanjoihin käyttivät yllättäen kokoomuksen ehdokkaat. Kärjessä keikkuivat lehtikeisari Eero Lehti 119 336 eurolla ja ”työväen presidentti” Sauli Niinistö 117 287 eurolla.

    Neljä vuotta sitten yli 50 000 euron kampanja oli vain kahdeksalla, nyt peräti 44:llä valitulla ehdokkaalla.

    Suurista puolueista uuden edustajan oli toivotonta päästä läpi pienemmällä vaalikassalla, jos ei sattunut olemaan Tommy Tabermann, Markku Uusipaavalniemi tai muu julkkis. Siksi suurten puolueiden takarivin taavitkin satsasivat lähes poikkeuksetta paikkoihinsa yli 40 000 euroa.

    Ben Zyskowicz jäi himpun verran alle, 39 691 euroon. Mutta täytyy ihmetellä, miksi hän käytti niinkään paljon. Kyseessähän on ylivoimaisesti eniten ilmaista mainosaikaa tv:n viihdeohjelmissa saanut henkilö kautta aikojen.

    * * *

    Sauli Niinistö ja 14 muuta ehdokasta pääsivät eduskuntaan kokonaan muiden rahoilla. Niinistöä tuki muun muassa kolme nimettyä firmaa (15 000) ja joukko ”yksityishenkilöitä” (59 287).

    Kun kyse oli työväen ehdokkaasta, suurlahjoittajia olivat sellaiset työläisaktiivit kuin it-miljönäärit Veikko Lesonen, Antti Piippo ja Ilkka Hiidenheimo sekä SRV:n pääomistaja Ilpo Kokkila ja Prohan toimitusjohtaja Pekka Pere

    Miehet, jotka tietävät, että tuotteen menekin määräävät kysyntä ja lahjonta.

    * * *

    Eli kuten Amerikoissa on tapana sanoa, meillä on parhaat edustajat mitä rahalla saa. Mikä ei tarkoita, ettei tätä suuren rahan kehää voitaisi murtaa. Muutenhan köyhien puolueiden ja ehdokkaiden pitäisi panna rukkaset naulaan

    Riippuvuus suurista vaalirahoista turmelee, ja absoluuttinen riippuvuus rahamiesten suurlahjoituksista turmelee absoluuttisesti.

    Poliitikot maksavat kiitollisuudenvelkaa näistä rahoista eduskunnassa, hallituksessa ja kunnalliselimissä. Seuratkaapa vain, miten vaalilupauksia syödään.

    * * *

    – Isi, miksi kaikki sadut alkavat aina samalla tavalla, eli ”olipa kerran”?

    – Lapseni, eivät kaikki sadut ala sanoilla ”olipa kerran”, toiset sadut alkavat sanoilla ”jos minut valitaan, niin!”

    EERO


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    SKP n vappupuheissa korostettiin työväenluokan asemaa ja varoitettiin fasismin noususta. Kuva Vesa Lankinen
    Politiikka
    4.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vappupuhujat varoittivat fasismin noususta

    Suomen kommunistisen puolueen (SKP) vappupuheissa Jyväskylässä ja Joensuussa korostettiin, että työväenluokan asema on heikentynyt ja että nykyinen talous- ja turvallisuuspo

    Tiina Sandberg korostaa työväenluokan yhtenäisyyden merkitystä hallituksen työmarkkinatoimien keskellä. Kuva SKP
    Politiikka
    3.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työväenluokka ja työmarkkinapolitiikka törmäyskurssilla

    SEL n puheenjohtaja Veli Matti Kuntonen korosti Porvoon vappujuhlassa, että vuoden 2027 eduskuntavaalit ratkaisevat työntekijöiden aseman ja työelämän suunnan. Kuva Karoliina Öystilä
    Politiikka
    2.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ”Eduskuntavaalit ovat työntekijöiden seuraava työehtosopimuskierros”

    Toimihenkilöiden keskusjärjestö STTK n kyselyn mukaan arjen kustannusten nousu heikentää suomalaisten toimeentuloa. Kuva Tomaszów Mazowiecki CCO 0.0
    Politiikka
    1.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Arjen kustannusten nousu syö suomalaisten toimeentuloa – heikentyminen koskettaa erityisesti pienituloisia ja naisia

    STEA leikkaukset uhkaavat sote järjestöjen toimintaa ja heikentävät haavoittuvassa asemassa olevien lasten ja perheiden tukea. Kuva Anastasia Shuraeva Pexels
    Uutiset
    30.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    STEA-leikkaukset syventävät kriisiä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!