Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    VIIKON PAKINA: Sailasta menoa

    Arkiston arkiston artikkeli
    2.9.2005 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja:

    Palataanpa vielä valtiosihteeri Raimo Sailaksen legendaariseen haastatteluun Kuntalehdessä (11/05).

    Sailas romuttaa heti alkuun kuvitelmat, että kunta- ja palvelurakenneuudistus parantaa kunnallisia palveluja. ”Ei pidä kuvitella, että pystymme jatkossa lisäämään palveluita tai pitämään edes nykyisenlaisia yllä sillä rahalla, joka meillä on käytettävissä.”

    Käytettävissä olevalla rahalla Sailas ei tarkoita sitä viittä miljardia euroa, joka on viety pois kuntien valtionosuuksista eikä sitä rahaa, joka on käytettävissä rikkaiden verohelpotuksiin, Fortumin optioihin ja asehankintoihin.

    Kuntaliitoksista puhuessaan Sailas täsmentää: ”! jos kuntaliitoksissa lähdetään nykyään siitä, että kaikkien työpaikat säilyvät seuraavat viisi vuotta, eikä palvelurakenteeseen kajota, niin mistäpä niitä säästöjä syntyisikään.”

    Rakenteet on siis muutettava ja kuntasektorin työpaikkoja hävitettävä. Kuntasektorilta hävinnee satatuhatta työpaikkaa muutaman lähivuoden aikana.

    Karsinta koskee myös opettajia, lääkäreitä, hoitoalan henkilöstöä ja sosiaalityöntekijöitä. ”Nämä professiot ovat Sailaksen mukaan vaikuttaneet tähän asti lähinnä uusien virkojen synnyttämiseen.”

    Näitä ”professioita” voidaan karsia, kun palvelut keskitetään suuriin yksikköihin ja niitä kilpailutetaan ja yksityistetään.

    ”Yhä vielä on korkea kynnys sille, että peruskoululainen voisi käydä koulua toisessa kunnassa tai että vanhemmat voisivat jättää lapsen työmatkallaan toisen kunnan päiväkotiin! Yhä edelleen kotipalvelu ylittää vain harvoin kuntarajat”, Sailas valittaa.

    * * * * *

    Ei pidä luulla, että Sailas on tullut hulluksi, eikä hänen höpinöistään tarvitse välittää. Lähipalveluja hävitetään jo täyttä päätä.

    Terveysasemia lakkautetaan ja palveluja keskitetään suurempiin etäasemiin. Satoja lähikouluja uhkaa lakkautus. Kuntien kulttuurituesta katoaa Matti Vanhasen hallituksen budjettiesityksen mukaan kolmannes. Kirjastojen rakentaminen ja korjaaminen lopetetaan kokonaan. Vanhustenhuoltoa ja lasten päivähoitoa ”seudullistetaan”. Jne.

    Tämä on valmistautumista kunta- ja palvelurakenneremonttiin.

    * * * * *

    No mutta onhan ihmisillä autot (eläköön Kioton ilmastosopimus!), joilla tavoittaa kauemmaksi siirretyt palvelut. Ja ne, joilla ei ole autoa, voivat mennä bussilla.

    Pahaksi onneksi valtiontuen raju karsinta on lopettamassa maasta yli 520 bussivuoroa.

    Tässäkin on kuitenkin hyvä puolensa. Taksit ja yksityiset kuljetusfirmat saavat lisää asiakkaita. Köyhdytetyillä ”kotikunnilla” ei tosin taida olla varaa maksaa vanhoille, vaivaisille ja lapsille matkatukea.

    Siinä tapauksessa avautuu oiva tilaisuus edistää Esko Ahon markkinoimia terveellisiä elintapoja. Kaikki kynnelle kykenevät köyhät jalan, pyörällä tai hiihtäen etäpäiväkotiin, etäkouluun, etäterveysasemalle, etäsairaalaan, etäkirjastoon!

    Ehkä siitä alkaa sivutuotteena myös Suomen nousu uudelleen kilpaurheilun huipulle.

    EERO


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Jättikettujen ylijalostus näkyy uusissa kuvissa suomalaisilta turkistarhoilta, joissa eläinten hyvinvointi on vakavasti heikentynyt. Kuva Project 1882
    Kotimaa
    5.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläinjärjestöt vaativat turkistarhauksen kieltoa

    Suomalaisilta turkistarhoilta julkaistut uudet kuvat ja videot osoittavat, että sairaalloisen suuriksi jalostettujen jättikettujen kasvatus jatkuu edelleen, vaikka turkisala lupa

    Budjettiriihen päätökset kiristävät hyvinvointialueiden ja kuntien taloutta, arvioivat useat vasemmistolaiset toimijat. Kuva Ypsilon CCO 0.0
    Politiikka
    4.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miten budjetti 2027 vaikuttaa hyvinvointialueisiin ja sote‑palveluihin?

    Liuosmenetelmällä valmistettu polaritonilaser haastaa kalliit tuotantotavat. Kuva Mikael Nyberg
    Tutkimus
    1.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Turun yliopiston tutkijat loivat uuden energiatehokkaan laserin

    Puolukat kypsyvät Helsingissä 30.8.2026 Kuva Emma Grönqvist
    Kotimaa
    31.8.2026
    Petra Packalén

    Vetoomus puolukan poimimisen puolesta

    Old Couple
    Uutiset
    31.8.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoitajapula pahenee säästötoimien vuoksi

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!