Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    ”Viinaa voisi tilata kaikkialta Euroopasta”

    Uutiset
    14.11.2025 - 8:46
    Toimitus
    Orpo Purran hallituksen lakiesitys muodostaa Pamin mukaan vakavan riskin työturvallisuudelle. Kuva Belenois CCO 4.0
    Orpo-Purran-hallituksen lakiesitys muodostaa Pamin mukaan vakavan riskin työturvallisuudelle. Kuva: Belenois CCO 4.0

    Palvelualojen ammattiliitto PAM ry ottaa jyrkästi kantaa Orpo-Purran hallituksen valmistelemaan alkoholilakiesitykseen. Ammattiliiton mukaan uudistus mahdollistaisi alkoholin kotiinkuljetuksen sekä etämyynnin ulkomailta, mikä PAMin mukaan muodostaa vakavan riskin työturvallisuudelle ja heikentää Alkon asemaa suomalaisessa alkoholipolitiikassa.

    ”Hallitusohjelmassa linjataan, ettei Alkon kansanterveydellistä tehtävää ja asemaa muuteta, mutta nyt hallituspuolueet puskevat läpi lainsäädäntöä, jonka myötä viinaa voisi jatkossa tilata kaikkialta Euroopasta – ohi Alkon monopolin ja suoraan kotiovelle”, sanoo työehtojohtaja Sirpa Leppäkangas PAMin tiedotteessa (13.11.2025).

    Alkon aseman mureneminen

    Alkoholimyynnin vapauttaminen päivittäistavarakauppoihin on jo aiemmin heikentänyt Alkon liiketoimintamahdollisuuksia. Talousvaliokunta on tuoreessa lausunnossaan todennut, että etämyynnin ja kotiinkuljetuksen myötä Alkon toimintaedellytykset heikkenisivät entisestään. Valiokunta esittää ratkaisuksi Alkon aukioloaikojen laajentamista.

    ”Hallitus heikentää omilla toimillaan Alkon asemaa ja yrittää sitten paikkailla virheitään pidentämällä aukioloaikoja. Työntekijöiden asema heikkenee ja Alkon monopoliasema vaarantuu, mutta se ei näytä hallituspuolueita huolettavan”, sanoo Sirpa Leppäkangas.

    Työturvallisuus vaarassa

    PAM nostaa esiin erityisesti alkoholin kotiinkuljetukseen liittyvät työturvallisuusriskit. Liitto vaatii, että alkoholia kuljettavien tulisi aina olla työsuhteessa, jotta heillä olisi työnantajan ja työterveyshuollon tuki turvanaan.

    ”Alkoholin luovutus siirtyisi valvontakameroiden, vartijoiden ja turvallisen työympäristön suojista yksinäisten, heikossa työmarkkina-asemassa ja vailla lakisääteistä työsuojelua olevien lähettien keikkatyöksi. Toivottavasti eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta korjaa esitystä myös tältä osin”, sanoo Leppäkangas.

    Seuraavaksi alkoholilakia käsitellään eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnassa, jonka mietinnön pohjalta eduskunta tekee lopullisen päätöksen. PAM toivoo valiokunnan ottavan huomioon työturvallisuuteen liittyvät riskit ja korjaavan esitystä.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Tutkimuksen taustalla on huoli siitä, että suomalaiset syövät edelleen huomattavasti enemmän punaista lihaa kuin ravitsemussuositukset ohjeistavat. Kuva Wilfredor CC0 4.0.
    Tutkimus
    5.12.2025
    Toimitus

    Tutkimus: Kolmannes hyväksyisi korkeamman veron lihalle

    Turun yliopiston BIODIFUL-hanke paljastaa, että merkittävä osa suomalaisista olisi valmis hyväksymään poliittisia ohjauskeinoja, jotka rajoittaisivat lihan kulutusta.

    Maattomien liikkeen johtaja João Pedro Stedile On välttämätöntä mahdollistaa kansanliikkeiden osallistumista päätöksentekoon ja rahoitusprojektien muotoiluun. Kuva Anselmo Cunha CCO 2.0.
    Ulkomaat
    4.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kansojen BRICS-huippukokous käynnistyi Riossa – kansanliikkeet vaativat oikeudenmukaista maailmanjärjestystä

    Rajat auki!  mielenosoituksen järjestäjä Martti Vaskonen avaisi Suomen ja Venäjän rajan. Kuva Martti Vaskonen
    Kotimaa
    3.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rajat auki! – Mielenosoitus Niiralassa muistuttaa liikkumisvapauden ja perhesuhteiden merkityksestä

    Näyttely The Real Gaza on avoinna 5.12.2025–11.1.2026. Kuva Sohail Salem piirustus. 2025.
    Kulttuuri
    2.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ”Gazassa vallitsee sinnikkyys, hellyys ja uudelleensyntyminen”

    Ertsi ja Pirjo Stadin työväenkirjallisuuspäivät
    Kulttuuri
    1.12.2025
    Hannu Salminen, Helena Ihala

    Ajattelua avaavat soinnut

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!