Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    WHO: Sukupuolittunut eriarvoisuus on rakenteellinen kriisi

    Uutiset
    Avainsanat: naistenpäivä, WHO, sukupuolittuneet terveyserot
    8.3.2026 - 7:01
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    WHOn mukaan lähes joka kolmas nainen kokee fyysistä ja tai seksuaalista väkivaltaa elämänsä aikana, useimmiten läheisen kumppanin toimesta. Kuva UN Women Marni Gilbert CCO 2.0.
    WHO:n mukaan lähes joka kolmas nainen kokee fyysistä ja/tai seksuaalista väkivaltaa elämänsä aikana, useimmiten läheisen kumppanin toimesta. Kuva: UN Women Marni Gilbert CCO 2.0.

    YK:n alaisen Maailman terveysjärjestön (World Health Organization) Euroopan osaston tuore analyysi paljastaa, että sukupuolittuneet terveyserot eivät ole kaventumassa, vaan monin paikoin syvenevät.

    Naiset muodostavat 51 prosenttia Euroopan väestöstä, mutta joutuvat elämään yhä suuremman osan elämästään huonossa terveydentilassa. Sukupuolittuneet terveyshaasteet ulottuvat seksuaali- ja lisääntymisterveydestä pitkäaikaissairauksiin, mielenterveyteen, ikääntymiseen ja palvelujen saavutettavuuteen.

    WHO korostaa, että nämä ongelmat eivät synny tyhjiössä, vaan ne muotoutuvat biologisten, sosiaalisten, taloudellisten, kulttuuristen, kaupallisten ja ympäristöön liittyvien tekijöiden yhteisvaikutuksesta. Maailman terveysjärjestön mukaan naiset ja tytöt kaikessa moninaisuudessaan kokevat edelleen sukupuoleen perustuvaa eriarvoisuutta ja syrjintää, joka vaarantaa heidän terveytensä ja hyvinvointinsa.

    On tärkeää huomata, että vaikka WHO käyttää termejä ”naiset ja tytöt”, monet näistä terveyshaasteista koskettavat myös ei-binaarisia ja muita sukupuolivähemmistöjä, jotka kohtaavat usein vielä syvempiä esteitä terveyspalveluissa ja väkivallan tunnistamisessa. Sukupuolittunut eriarvoisuus ei siis ole vain kahden kategorian kysymys, vaan laajempi rakenteellinen ongelma.

    Tasa-arvo ei ole valmis – ei edes Euroopassa

    Euroopan alueella on maailman korkeimmat sukupuolten tasa-arvon mittarit, mutta todellisuus ei vastaa tilastoja. WHO:n mukaan yksikään maa ei ole saavuttanut YK:n Agenda 2030 -tavoitteita. Tämä kertoo karulla tavalla siitä, että sukupuolittunut eriarvoisuus ei ole yksittäisten valintojen tai kulttuuristen asenteiden summa. Se on osa taloudellista järjestelmää, jossa hoiva, terveys ja turvallisuus ovat alisteisia pääoman kasautumiselle. Ilman taloudellisen ja poliittisen vallan uudelleenjakoa ei todellista tasa-arvoa voida saavuttaa. Luokkarakenteet määrittävät, kuka saa hoitoa, kuka jää jonoon ja kenen turvallisuus on neuvoteltavissa.

    Väkivalta on yksi sitkeimmistä terveysesteistä

    Väkivalta sukupuolen perusteella on edelleen yksi vakavimmista terveyden ja hyvinvoinnin esteistä. WHO:n mukaan lähes joka kolmas nainen kokee fyysistä ja/tai seksuaalista väkivaltaa elämänsä aikana, useimmiten läheisen kumppanin toimesta.

    ”Lähes yksi kolmesta naisesta kokee fyysistä ja/tai seksuaalista väkivaltaa ainakin kerran elämänsä aikana, useimmiten läheisen kumppanin toimesta”, sanotaan Maailman terveysjärjestön tiedotteessa (5.3.2026).

    Huolestuttavaa on myös se, että vain alle 40 prosenttia alueen maista on ottanut käyttöön WHO:n vähimmäissuositukset raiskauksen jälkeisestä hoidosta.

    EPW2-ohjelma vaatii kiireellisiä toimia

    WHO/Euroopan toinen eurooppalainen työohjelma (EPW2) vuosille 2026–2030 korostaa terveyssektorin johtavaa roolia väkivallan ehkäisyssä ja siihen vastaamisessa. Järjestön mukaan WHO/Euroopan erityisaloite vaatii kiireellisiä toimia terveyssektorin johtajuuden vahvistamiseksi väkivallan ehkäisyssä ja siihen vastaamisessa sekä naisten oikeuden terveyteen tukemisessa.

    Tämä tarkoittaa käytännössä sitä, että terveydenhuollon rakenteita on muutettava: palvelujen saavutettavuutta on parannettava, henkilöstön koulutusta on vahvistettava ja väkivallan tunnistamisen on oltava järjestelmällistä. Samalla on tunnustettava, että väkivallan juuret ovat yhteiskunnallisissa valtasuhteissa – eivät yksilöiden valinnoissa.

    Seminaari kokosi asiantuntijat arvioimaan edistystä ja paljastamaan puutteita

    WHO/Eurooppa järjesti 5. maaliskuuta 2026 kansainvälisen naistenpäivän yhteydessä korkean tason verkkotilaisuuden, jonka teemana oli ”Rights. Justice. Action. For ALL Women and Girls”. Tilaisuus kokosi yhteen YK-järjestöjen, terveysinstituuttien ja useiden maiden terveysministeriöiden edustajia arvioimaan edistystä ja paljastamaan pysyviä aukkoja naisten ja tyttöjen terveyden toteutumisessa.

    Tilaisuus järjestettiin kymmenen vuotta sen jälkeen, kun jäsenvaltiot hyväksyivät alueellisen strategian naisten terveydelle ja hyvinvoinnille. Tapahtuma tarjosi foorumin edistyksen arvioimiselle, pysyvien aukkojen tunnistamiselle ja koordinoidun toiminnan vahvistamiselle. Webinaari tarjosi alustan edistyksen arvioimiselle, pysyvien aukkojen tunnistamiselle ja koordinoidun toiminnan vahvistamiselle. Keskustelun avasi Hans Henri P. Kluge, WHO:n Euroopan aluejohtaja. Paneelikeskusteluissa kuultiin edustajia UNICEFista, UN Womenista, UNFPA:sta, European Institute of Women’s Health -järjestöstä sekä Albanian, Kazakstanin, Moldovan ja Espanjan terveysministeriöistä.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Victoria Holmes yhdistää poliittisessa työssään luokkapolitiikan, romanihistorian ja antirasismin kysymykset. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    14.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Victoria Holmes haastaa vasemmiston tarkastelemaan romanien historiaa uudelleen

    Britannian kommunistisen puolueen keskuskomitean ja poliittisen toimikunnan jäsen Victoria Marie Holmes tunnetaan puolueensa viestinnän kehittäjänä, kirjailijana, näyttelijä

    Jeremiah Tousaint on Pointe Broadcasting Networkin uutispäällikkö Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    13.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Karibialainen mediatalo antaa äänen näkymättömille tarinoille

    Teemu Valli, Petri Palmu, Linda Savonen ja Tiina Rouhiainen väänsivät kättä ay liikkeen tulevaisuudesta Tiedonantaja festivaalilla Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    12.10.2026
    Jukka Piha

    Yrittäjä haastoi ay-liikkeen

    Maija Amperla pitää Tiedonantaja festivaalia harvinaisena keskustelufoorumina Kuva Jukka Piha
    Uutiset
    11.10.2026
    Jukka Piha

    ”Järkyttävän upea festivaali” toi esiin vaietut yhteiskunnalliset kysymykset

    Palestiinan, Länsi-Saharan ja Afrikan vapautumiskamppailuja käsiteltiin keskustelussa
    Yleinen
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Päitä katkaistiin vallan nimissä” – kolonialismin väkivallasta puhuttiin ilman kaunistelua

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!