Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Yrjö Hakanen halutaan takaisin Helsingin valtuustoon

    Kotimaa
    Avainsanat: Helsinki, kuntavaalit
    5.2.2021 - 13:05
    Petra Packalén
    Yrjö Hakanen 2021
    Yrjö Hakasen mielestä on tolkutonta

    Joukko tunnettuja kansalaistoiminnan sekä kulttuurin ja tieteen vaikuttajia on asettanut entisen kaupunginvaltuutettu Yrjö Hakasen ehdolle kuntavaaleissa Asukkaiden Helsinki -yhteislistalle. Hakanen aikoo palata valtuustoon, koska ”asukkaiden ääni hukkuu nyt liian usein suuren rahan bisneksen, pienen piirin kähmintöjen ja byrokratian alle”.

    – On tolkutonta, että Helsinki tekee jopa koronavuonna yli 260 miljoonaa euroa ylijäämää ja kaupungin pankkitileillä makaa toista miljardia. Näistä ylijäämistä pitää ohjata heti lisää rahaa peruspalveluihin, työllisyyteen, edullisempaan asumiseen, ilmastotekoihin ja kulttuuriin, esittää Hakanen.

    Pormestarivallan sijaan on kehitettävä lähidemokratiaa, kuten osallistuvaa budjetointia ja aluefoorumeita, joilla on todellista päätösvaltaa. Hyvää kaupunkia eivät tee pormestarit vaan asukkaat ja työntekijät, joiden vaikutusmahdollisuuksia pitää lisätä.

    Tukea yli puoluerajojen

    Yrjö Hakasen valitsijayhdistyksessä ovat muun muassa näyttelijä, entinen kaupunginvaltuutettu Kristiina Halkola, emeritusprofessori JP Roos, kirjailija ja teatteriohjaaja Raija-Sinikka Rantala, näyttelijä Erkki Saarela, Pirkkolan metsän puolesta toimintaa järjestänyt Susanna Pitkänen, Stansvikin kallion puolustaja ja ammattiliiton edunvalvonta-asiantuntija Maija Wilskman, Vailla vakinaista asuntoa ry:n hallituksen jäsen Kirsti Kangas, tuottaja Mika Rönkkö, varhaiskasvatuksen pääluottamusmiehenä aiemmin pitkään toiminut Eila Pelttari, Sairaus- ja tapaturmainvalidien aktiivi ja pappi Raisa Lehtomäki, reggae-artisti Maria Malmström, palestiinalainen yrittäjä Ayman Al Amir, lääketieteen ja kirurgian tohtori Heikki Vuorinen, Maunulan asukastalon toimija Kale Kaivola, lähihoitaja Arja Putkonen ja Siilitien Hekan asukasaktiivi Eero Rasijärvi.

    Asukkaiden Helsinki on puolueisiin sitoutumaton ja puoluerajat ylittävä valitsijayhdistysten yhteislista. Sen kullekin ehdokkaalle pitää vaalilain mukaan kerätä vähintään 10 äänioikeutetun valitsijayhdistys.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Crescendo muistomerkki kunnioittaa punaisten puolella taistelleiden kaatuneiden sekä vankileireillä menehtyneiden muistoa. KuvaToivo Koivisto
    Politiikka
    6.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kantakaupungin kommareiden puheenjohtaja korostaa yhteisvoimaa ja tietoisuuden kasvua muutoksen välineenä

    Helsingissä valtakunnallisella muistomerkillä puhunut Kantakaupungin kommareiden puheenjohtaja Hannu Salminen esitti vappupuheessaan laajan arvion Suomen poliittisesta tilanteest

    Perustuslakivaliokunnan päätös eläinten perusoikeuksista herättää keskustelua oikeudellisista ja poliittisista vaikutuksista. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Uutiset
    5.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eduskunta linjaa eläinten perustuslaillista asemaa

    SKP n vappupuheissa korostettiin työväenluokan asemaa ja varoitettiin fasismin noususta. Kuva Vesa Lankinen
    Politiikka
    4.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vappupuhujat varoittivat fasismin noususta

    Tiina Sandberg korostaa työväenluokan yhtenäisyyden merkitystä hallituksen työmarkkinatoimien keskellä. Kuva SKP
    Politiikka
    3.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työväenluokka ja työmarkkinapolitiikka törmäyskurssilla

    SEL n puheenjohtaja Veli Matti Kuntonen korosti Porvoon vappujuhlassa, että vuoden 2027 eduskuntavaalit ratkaisevat työntekijöiden aseman ja työelämän suunnan. Kuva Karoliina Öystilä
    Politiikka
    2.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ”Eduskuntavaalit ovat työntekijöiden seuraava työehtosopimuskierros”

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!