Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Yrttiaho (vas) esittää yhteistyötä Turun vasemmiston paikkakadon estämiseksi

    Kotimaa
    Avainsanat: Turku, kuntapolitiikka
    17.4.2025 - 14:22
    Petra Packalén
    Kuva: Pia Jalkanen

    – Kunta- ja aluevaalit olivat selvä viesti Orpon hallitukselle, että nyt riittää, katsoo vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho.

    Tyytymättömyys hallituksen leikkauspolitiikkaan kanavoitui oppositiopuolueille. Isoissa kaupungeissa etenkin sosiaalidemokraatit nousivat. Yrttiaho toivoo, että Turussakin kaupungin johdon siirtyminen sdp:lle avaisi mahdollisuuden leikkauspolitiikan lopettamiseen ja valtuuston vallan palauttamiseen.

    – Vaalitulokseen sisältyy riski, että sdp lähenee valtakunnan politiikassa kokoomusta tulevaa sinipunahallitusta pohjustaen. Jos näin käy, ei muutos pääse toteutumaan, Yrttiaho pelkää.

    Isoissa kaupungeissa, kuten Turussa, sdp:n ja kokoomuksen yhteistyöllä on pitkät perinteet. Turussa voittanut vihreät on tähän saakka löytänyt yhteistyökumppanin mieluiten kokoomuksesta.

    Yrttiaho itse tuli valituksi viidennelle kaudelle Turun kaupunginvaltuustoon 848 äänellä. Asukkaiden Turku -lista keräsi yhteensä lähes kahden tuhannen turkulaisen tuen. Äänet tulivat etenkin lähiöistä, joissa äänestysprosentti muuten jäi alhaiseksi. Lista sai alkunsa vasta kaksi kuukautta ennen vaaleja, kun Turun vasemmistoliiton johto esti puolueen istuvien valtuutettujen ja useiden aktiivien ehdokkuuden. Yrttiaho asettui listan ehdokkaaksi vasta maaliskuun alussa, kun hänen aluevaaliehdokkuutensakin peruttiin.

    Hän muistuttaa, että on pyrkinyt neuvottelemaan yhtenäisyyden puolesta jo pitkään.

    Turun kuntavaaleissa vasemmistoliitto menetti valtuustopaikan, vaikka muu oppositio voitti selvästi ja puolue eteni muissa suurissa kaupungeissa. Tappiolla on konkreettinen vaikutus vaalien jälkeiseen vallanjakoon, sillä hallitus- ja lautakuntapaikat jaetaan vaalituloksen suhteessa. Pormestarimallin mukaisesti lautakuntia on päätetty pienentää. Kymmenellä valtuutetulla puolue saa 9-jäsenisiin lautakuntiin vain yhden jäsenen. Yhdellätoista valtuutetulla jäseniä tulisi valittua edelleen kaksi.

    – Varoitin tästä, kun ehdokkuutemme estettiin.

    – Esitän nyt, että yhdistämme voimamme kaikkien toimielinten vasemmistoedustuksen turvaamiseksi. Se olisi samalla askel ryhmien yhdistämiseksi, Yrttiaho sanoo. Hän muistuttaa, että on pyrkinyt neuvottelemaan yhtenäisyyden puolesta jo pitkään.

    Yrttiaho perusteli ennen vaaleja ehdokkuuttaan Asukkaiden Turun -listalla vasemmiston kannatuksen turvaamisella Turussa.

    – Se toteutui. Jos paikkamme lasketaan yhteen, ei vasemmisto menettänyt. Tämä oli turvaamistoimi, hän sanoo.

    – Meidän on yhdessä huolehdittava siitä, että vasemmiston oma ääni kuuluu. Vain niin saamme sdp:n ja vihreät vasemmalle, pois kokoomuksen kyljestä.

    – Eduskunnassa vasemmisto on tällä reseptillä tehnyt näkyvää jälkeä, minkä valtakunnallinen hyvä vaalitulos osoitti, vasemmistoliiton kansanedustaja muistuttaa.

    Asukkaiden Turku -valtuustoryhmän puheenjohtajana alkavalla kaudella toimii Yrttiaho, varapuheenjohtajana 1. varavaltuutetuksi 379 äänellä valittu FM, projektikoordinaattori Elina Sandelin. Ryhmän toinen varavaltuutettu on 117 äänellä opiskelija, luonto-ohjaaja Noora Salonen ja sihteerinä jatkaa opiskelija Paavo Mäkinen.

    Uusimmat artikkelit

    ta fest 2025 yleisbanneri
    Kulttuuri
    10.10.2025
    Tiedonantaja

    Uudet verkkosivut ja Tiedonantaja-festivaali käynnistyy 11.-12.10.

    Tiedonantaja juhlistaa vuoden 2025 lehtijuhlaa uudistamalla verkkosivunsa. Verkko-osoite ei muutu.

    ta fest 2025 yleisbanneri
    Kulttuuri
    10.10.2025
    TA

    Tiedonantaja-festivaali Pasilassa 11.-12.10. – katso ohjelma ja tiedot!

    6.10. Kuva Imani McCray
    Ulkomaat
    9.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Pyssyn piippu vääntyi uuteen solmuun – Avicin säätiö edistää taiteen roolia rauhantyössä

    15 Boys salvaging a destroyed building in the Gaza Strip
    Ulkomaat
    8.10.2025
    Tapio Siirilä

    Tuhottu Gaza

    36 Hanna Hantula kuva Sofia Okkonen
    Kulttuuri
    8.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Feministinen journalismi paljastaa vallan rakenteet

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste

    Mekanismi M icon