Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    Miksi porvaristo ei tule koskaan taipumaan työajan lyhennykseen

    Kotimaa
    21.11.2023 - 14:48
    Viivi Rantajääskö
    Digilehti: Tiedonantaja marraskuu 2023
    Kuva: Miguel Á Padriñán / Pexels.

    VIIME KESÄNÄ koin jotain uutta lyhyellä “työurallani”: Sain osa-aikaisen kesätyöpaikan, jossa vuorot vaihtelivat 5-8 tunnin välillä. Vaikka TES rajoitti taukomäärää lyhyempien vuorojen aikana, olivat erot energiatasoissani lyhyempien ja pidempien vuorojen jälkeen kuitenkin huomattavat.

    Kesä oli myös teoreettisen opiskeluni hedelmällisintä aikaa. Päivinä joina työskentelin alle 8 tuntia, jäi minulle aikaa myös lukea ja järjestäytyä. Suorastaan kahlasin läpi teorian joka oli pidempään hyllyilläni ja lukulistoillani pölyttynyt, vaikka totta kai alhaisemmat kesätyötunnit tuntuivatkin opiskelijan kukkarossa.

    Yhden työpaikan työvuorosovittelut eivät koskaan kykene kuvastamaan täysin laajemman porvariston suhtautumista työaikoihin ja niiden lyhentämiseen. Oikeat poliittiset taistelut työajasta ja luokkavaltasuhteista nähdään TES neuvottelupöydillä tai eduskunnassa, ja niin kauan kun missään näistä ei tapahdu muutosta parempaan, jäävät oman kesäni kaltaiset kokemukset vain lopulta anekdotaaliseksi todisteeksi paremmasta vaihtoehdosta.

    Suomen ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Teemu Valli, Petri Palmu, Linda Savonen ja Tiina Rouhiainen väänsivät kättä ay liikkeen tulevaisuudesta Tiedonantaja festivaalilla Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    12.10.2026
    Jukka Piha

    Yrittäjä haastoi ay-liikkeen

    Ay-liikkeen kriisistä puhutaan usein jäsenmäärien laskuna, työehtosopimusneuvotteluina tai työmarkkinajärjestöjen vaikutusvallan heikkenemisenä.

    Maija Amperla pitää Tiedonantaja festivaalia harvinaisena keskustelufoorumina Kuva Jukka Piha
    Uutiset
    11.10.2026
    Jukka Piha

    ”Järkyttävän upea festivaali” toi esiin vaietut yhteiskunnalliset kysymykset

    Palestiinan, Länsi-Saharan ja Afrikan vapautumiskamppailuja käsiteltiin keskustelussa
    Yleinen
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Päitä katkaistiin vallan nimissä” – kolonialismin väkivallasta puhuttiin ilman kaunistelua

    Joensuulaisen Toni Lamsijärven mielestä Tiedonantaja festivaali tuo yhteen yhteiskunnallisista kysymyksistä kiinnostuneita ihmisiä ympäri Suomen. Kuva Jukka Piha.
    Uutiset
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Nykyjärjestelmä ei toimi” – Toni Lamsijärvi näkee Tiedonantaja-festivaalin muutosta etsivien ihmisten kohtaamispaikkana

    Lapinlahti lähetystö valtuustoryhmien puheilla 7.10.26 Kuva Toivo Koivisto
    Kotimaa
    10.10.2026
    Petra Packalén

    Helsingin valtuustolle vetoomus Lapinlahden yksityistämistä vastaan

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!