Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    SKP: Turkin HDP-puolueen jäsenet vapautettava

    Ulkomaat
    Avainsanat: Turkki, kurdit, HDP
    9.11.2016 - 14:38
    Tiedonantaja

    Suomen kommunistinen puolue tuomitsee Turkin vasemmistopuolue HDP:n jäsenten, muun muassa varapuheenjohtajien Selahattin Demirtaşin ja Figen Yüksekdağin pidättämisen.

    Neljätoista HDP puolueen kansanedustajaa on pidätetty. Kahta HDP-puolueen kansanedustajaa, jotka ovat parhaillaan ulkomailla, odottaa kotimaahan palatessaan pidätys. Pidätysten yhteydessä Turkin sosiaalista mediaa on rajoitettu, mikä on vaikeuttanut monipuolisen tiedon saantia tilanteesta. Pidätysoperaatio kertoo epädemokraattisesta ja aggressiivisesta poliittisesta ilmapiiristä, jonka Erdoganin hallitus antaa tapahtua. Erdoganin hallitus on omilla toimillaan myös vaientanut poliittisen opposition ääntä ja toimintaedellytyksiä.

    Erdogan nostattaa valta-asemaansa

    Turkin nykykehitys kulminoituu tähän prosessiin, jossa kurdivähemmistöä edustavaa HDP-puoluetta ja sen jäseniä, median ja akateemisen maailman vaikuttajia, vasemmiston aktiiveja ja vasemmistopuolueiden jäseniä vastaan kohdistuu kasvavaa vainoa ja syyllistämistä laittomiksi esitettyihin toimiin. Turkin valtio on rikkonut ihmisoikeuksia ja toiminut epädemokraattisesti politiikallaan, jossa se on systemaattisesti rajannut kurdien ihmis- ja poliittisia oikeuksia. Viimeaikaiset tapahtumat ovat myös yhteydessä Erdoganin yritykseen nostattaa valta-asemaansa kesän 2016 vallankaappauksen jälkeen ja myös Syyrian kurdien ja HDP-puolueen kasvaneeseen kannatukseen.

    SKP ilmaisee solidaarisuutta HDP puolueelle ja vaatii Sipilän hallitukselta ja EU:lta selkeää tuomiota Turkin epädemokraattiselle kehitykselle sekä täyskäännöstä Turkin hallituksen harjoittamalle linjalle.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Rajat auki!  mielenosoituksen järjestäjä Martti Vaskonen avaisi Suomen ja Venäjän rajan. Kuva Martti Vaskonen
    Kotimaa
    3.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rajat auki! – Mielenosoitus Niiralassa muistuttaa liikkumisvapauden ja perhesuhteiden merkityksestä

    Tohmajärven Niiralan rajanylityspaikalle suunnitellaan sunnuntaiksi 14.

    Näyttely The Real Gaza on avoinna 5.12.2025–11.1.2026. Kuva Sohail Salem piirustus. 2025.
    Kulttuuri
    2.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ”Gazassa vallitsee sinnikkyys, hellyys ja uudelleensyntyminen”

    Ertsi ja Pirjo Stadin työväenkirjallisuuspäivät
    Kulttuuri
    1.12.2025
    Hannu Salminen, Helena Ihala

    Ajattelua avaavat soinnut

    Saksan eduskunta käsittelee parhaillaan kahta keskeistä lakiesitystä eläkepakettia ja työeläkejärjestelmän vahvistamislakia. Kuva Leonhard Lenz CCO 0.0.
    Politiikka
    1.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Saksassa vaaditaan korkeampia eläkkeitä

    Venezuelan täysimittaista miehitystä pidetään epätodennäköisenä. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Uutiset
    30.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Trump suunnittelee maahyökkäystä Venezuelaan

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!