Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Amazon keskellä Helsinkiä

    Arkiston arkiston artikkeli
    30.5.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Lue lisää Tiedonantajasta nro 22 / 30.5.2008

    Maailman kirjat eivät Maailma kylässä -festivaalin viikonloppuna olleet sekaisin, vaan siististi esillä Rautatietorille pystytetyssä teltassa. Välillä hiukan ahtaaksi käyneessä tilassa oli myös Amazon-lava, jonne suuri osa viikonlopun asiapitoisesta ohjelmasta sijoittui.

    Ilmastonmuutos on muutamassa vuodessa noussut valtapolitiikankin keskustelunaiheeksi. Aiheeseen perehtynyttä toimittajaa Pasi Toiviaista keskustelun taso huolestuttaa.

    – Nykyisissä ennusteissa aliarvioidaan ilmaston lämpenemistä. Käytettävissä olevista ennustemalleista puuttuu monia tekijöitä, joilla voi olla suuri merkitys ilmaston lämpenemisen kannalta, kuten Siperian ikiroudan sulamisen ja merenpohjien metaaniesiintymien purkausten vaikutukset, kertoi Toiviainen.

    Kirjailija Risto Isomäen uutuuskirja esittelee 34 käytännönläheistä tapaa pysäyttää maapallon lämpenemistä. Erikoista on, että kirja julkaistiin ensin Intiassa ja vasta sitten kirjailijan kotimarkkinoilla Suomessa.

    Isomäki arvosteli politiikan kyvyttömyyttä reagoida uusiin tutkimustietoihin.

    – Tehtyjä päätöksiä ei kyetä muuttamaan vastaamaan viimeisimmän tutkimuksen vaatimuksia, huomautti Isomäki.

    Positiivista on, että ihmisen mahdollisuudet estää ilmastonmuutosta näyttävät entistä paremmilta. Lämpenemistä aiheuttavia nokipäästöjä ja suihkulentokoneiden taivaalle jättämiä tiivistysjuovia on helppo vähentää, jos vain poliittista tahtoa löytyy.

    Toiviainen kertoi, että takapajuinen energia- ja ympäristöpolitiikka uhkaa jättää Suomen pahasti jälkijunaan uusiutuvien energiamuotojen teknologian kehittämisessä.

    – Esimerkiksi Saksassa tuulivoimateollisuus työllistää jo enemmän kuin autoteollisuus, totesi Toiviainen.

    Amazonin hakkuita vastaan

    Amazon on maailman suurin sademetsä, pinta-alaltaan hulppeat 7,5 miljoonaa neliökilometriä. Alue ei suinkaan ole neitseellistä viidakkoa, vaan monen ihmisen koti sekä lukuisten suuryritysten mielenkiinnon kohde.

    Brasilian Kansallinen kuminkerääjien liitto CNS on sademetsäasukkaiden tärkein puolestapuhuja. Ammattiliiton aktiivit Atanagildo Matos ja Sandra Regina asuvat Amazonasin sademetsäalueella ja organisoivat erilaisia sosiaalisia ohjelmia sademetsän suojelemiseksi ja asukkaiden elinolojen parantamiseksi ympäristön kannalta kestävällä tavalla.

    Atanagildo Maros kertoi, miten Amazonin sademetsä on hyvin herkkä ekosysteemi, jonka tasapaino on helppo rikkoa. Tasapainoa uhkaavat eniten sademetsän laajat hakkuut, kuten laidunmaan raivaaminen lihakarjalle, vientiin tarkoitetun soijan viljely sekä biopolttoaineen raaka-aineeksi sademetsäalueella tuotettu öljypalmu ja sokeriruoko.

    Vauhti on valtavaa. Esimerkiksi vuonna 2006 Brasilian Amazonin sademetsiä tuhottiin yli kaksi kertaa Uudenmaan maakunnan kokoinen alue. Pahempi homma, sillä Amazonasin sademetsien kohtalolla on maailmanlaajuisia seurauksia.

    – Koulutamme alueen asukkaita hyödyntämään ympäristöä monipuolisesti ilman laajoja metsähakkuita. Meidän on myös organisoitava ihmisiä vastustamaan tunkeilijoita. Kampanjoissamme tarvitsemme tukea myös ulkomaisilta kansalaisjärjestöiltä, jotka voivat painostaa Brasilian valtiota ja viranomaisia toimenpiteisiin, toivoi Matos.

    Sandra Regina korosti naisten järjestäytymisen merkitystä.

    – Naisilla on suuri rooli yhteisöjen kamppailun organisoinnissa ja esimerkiksi koulutus- ja terveyskasvatuskampanjoiden parissa, sanoi Regina. …

    MARKO KORVELA


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Ertsi ja Pirjo Stadin työväenkirjallisuuspäivät
    Kulttuuri
    1.12.2025
    Hannu Salminen, Helena Ihala

    Ajattelua avaavat soinnut

    Säveltäjä Eero Ojanen (s.

    Saksan eduskunta käsittelee parhaillaan kahta keskeistä lakiesitystä eläkepakettia ja työeläkejärjestelmän vahvistamislakia. Kuva Leonhard Lenz CCO 0.0.
    Politiikka
    1.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Saksassa vaaditaan korkeampia eläkkeitä

    Venezuelan täysimittaista miehitystä pidetään epätodennäköisenä. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Uutiset
    30.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Trump suunnittelee maahyökkäystä Venezuelaan

    Perinteiset maatalousmenetelmät voivat auttaa säilyttämään luonnon monimuotoisuutta. Laiduntaminen on yksi keskeisistä tavoista ylläpitää avoimia elinympäristöjä
    Tutkimus
    29.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Tehostunut maatalous uhkaa Natura 2000 -alueita

    Italian kriittisen ay liikkeen keskiössä on vaatimus sosiaalisesta oikeudenmukaisuudesta ja vastarinta hallituksen budjettipolitiikkaa vastaan. Kuva Stefano Bolognini CC 4.0.
    Ulkomaat
    28.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Yleislakko haastaa Italiassa sotilasmenoja kasvattavan hallituksen politiikan

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!