Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Chavez voitti Venezuelan vaalit

    Ulkomaat
    9.10.2012 - 9:40
    Tiedonantaja

    Venezuelan valtionpäämies Hugo Chavez voitti sunnuntaina pidetyt Venezuelan presidentinvaalit 54.42 prosentilla äänistä, kertoi maan kansallisen vaalineuvoston (National Electoral Council, CNE) puheenjohtaja Tibisay Lucena vaalipäivän iltana. Chavezin tärkein vastaehdokas Henrique Capriles sai 44,97 prosenttia äänistä.

    Vaaleja varten perustetusta lehdistökeskuksesta käsin antamassaan lausunnossa Lucena kertoi, että nämä tulokset perustuvat tilanteeseen, jossa 90 prosenttia äänistä oli laskettu ja 80 prosenttia venezuelalaisista oli käynyt vaaliuurnilla.

    Äänestysaktiivisuus oli viime vuosikymmenien korkein, hän painotti. Näiden tulosten perusteella Chavez on voittanut vastustajansa yhdeksällä prosenttiyksiköllä.

    Lähes kaikissa tänä vuonna tehdyissä mielipidetutkimuksissa on ennakoitu istuvan valtionpäämiehen voiton olevan väistämätön ja että kyse on ollut vain hänen voittomarginaalinsa suuruudesta.  Myös kilpaileva ehdokas Capriles tunnusti vaalituloksen.

    Kyseessä on Chavezin viides perättäinen vaalivoitto hänen voitettuaan presidentinvaalit ensimmäisen kerran vuonna 1998. Hänen uusi virkakautensa alkaa virallisesti 10.1.2013. Chavez puolestaan on tarjonnut oppositiolle yhteistyötä. – Haluan ottaa kaikki mukaan yhteistyöhön, myös opposition, Chavez sanoi huudettuaan ensin hurraahuudon isänmaalle.

    Tervehtiessään kannattajiaan presidentinlinnan parvekkeelta Chavez lupasi olla jatkossa entistä parempi presidentti.  Chavez sanoi jatkavansa ”sosialistisen vallankumouksen linjalla” eli kansallistamis- ja ulkomaanpolitiikkaa, joka on ärsyttänyt hänen vastustajiaan sekä kotimaassa että ulkomailla, ei vähiten Yhdysvalloissa.

    Ensireaktionaan twitter-viestissään Chavez sanoi: ”Kiitos rakastamalleni Venezuelan kansalle, eläköön Venezuela, eläköön Bolivar ja kiitos Jumalalle, kiitos kaikille”

     Valkoinen talo vaikeni, äärioikeisto sätti

    Yhdysvaltain hallitus ei ainakaan välittömästi ole kommentoinut Chavezin voittoa. Sen sijaan edustajainhuoneen ulkoasianvaliokunnan puheenjohtaja, äärioikeistolainen republikaanipoliitikko Ileana Ros-Lehtinen pahoitteli Chavezin voittoa ja piti sitä epärehellisenä.

    – Chavez esti vaalien kansainvälisen tarkkailun, muutti viime hetkellä vaalijärjestelyjä ja vainoaa riippumattomia toimittajia, Ros-Lehtinen luetteli jo tuttua litaniaansa. Hänen mukaansa Yhdysvaltain on puolustettava järkkymättä demokratiaa ja vapautta Chavezia ja hänen ”diktaattoritovereitaan” vastaan, kuten Ros-Lehtinen kutsuu Kuuban ja Iranin johtajia. 


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Kelan valinnanvapauskokeilussa köyhät jääneet sivuraiteelle. Kuva Shixart1985 CCO 2.0.
    Politiikka
    11.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Kela tukee rikkaita kaupunkilaisia?

    Kelan tuore analyysi valinnanvapauskokeilusta nostaa esiin kysymyksen, jota suomalaisessa terveyspolitiikassa harvoin sanotaan ääneen: miksi julkinen sosiaaliturvalaitos tukee ma

    Uuden tutkimuksen tulokset nostavat esiin kysymyksen siitä, miten koulutusjärjestelmä tunnistaa ja tukee neurokirjon oppijoita. Kuva Hobvias Sudoneighm CCO 2.0
    Tutkimus
    10.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Myöhäinen ADHD-diagnoosi kasvattaa koulupudokkuuden riskiä

    Tuoreen selvityksen mukaan lakisääteinen hoidon laatu ei toteudu ikäihmisten palveluissa. Kuva Tuntematon CCO 0.0
    Uutiset
    9.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ikääntyneiden palvelut rakenteellisessa kriisissä

    Puolustusministeri Antti Häkkäsen mukaan Nato on ”maailman vahvin puolustusliitto”, jonka jäsenenä Suomi toimii sekä turvan saajana että sen tuottajana. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Kotimaa
    8.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomen militarisoitumisen kaari – puolustusministeri ja rauhanaktivistit katsovat samaa maailmaa ja näkevät eri todellisuudet

    Afrokuubalainen Santeria uskonto tarjoaa yhteyden voimallisiin henkiin, ohjaa arkea ja tukee vaikeissa tilanteissa. Osiha nukke on voimien näkyvä yhteys. Kuva Jaume Escofet CCO 2.0
    Politiikka
    7.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Luokkataistelua Karibialla: Venäjän öljytoimitukset ja feministinen solidaarisuus haastavat kauppasaarron

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!