Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Edelleen ei ydinvoimaa

    Pääkirjoitukset
    19.9.2014 - 11:45
    Marko Korvela
    Toivo Koivisto
    Vihreiden puheenjohtaja Ville Niinistö asteli Pekka Haaviston kera ulos hallituksesta torstaina. / Toivo Koivisto |

    Vihreiden puheenjohtaja Ville Niinistö vie puolueensa ulos hallituksesta. Syynä on hallituksen torstainen päätös viedä eteenpäin Fennovoiman ydinvoimahanketta. Niinistö vetoaa hallitusohjelmaan, jossa hallitus lupaa panostaa kotimaisiin uusiutuviin energiamuotoihin ja energiatehokkuuteen lisäydinvoiman sijasta.

    Niinistön väitteet Financial Times -lehdessä siitä, että ydinvoimahanke kertoisi ”suomettumisesta”, on naurettava. Tilanteessa, missä Suomen ulkopoliittinen johto on hirttänyt linjansa EU:n Venäjä-pakotteisiin ja flirttailee entistä tiiviimmin sotaliitto Naton kanssa, energiayhteistyö Venäjän kanssa tuskin on merkki ”suomettumisesta”. On eri asia, että Suomi ei kaipaa lisää ydinvoimaa – rakensipa sitä sitten ranskalainen Areva, venäläinen Rosatom tai joku suomalainen toimija.

    Hallitukset ovat viime vuodet ajaneet politiikkaa, jonka päätavoitteena on turvata edullista energiaa suurteollisuudelle. Markkinaehtoisen politiikan seurauksena kuluttajat joutuvat maksamaan yhä enemmän asumisesta, liikenteestä ja energiasta, vaikka he yrittävät sitä säästää. Sen sijaan energiayhtiöiden voitot paisuvat.

    SKP on vaatinut energiapolitiikan suunnan muuttamista. Lisäämällä energiatehokkuutta ja kasvattamalla uusiutuvan energian osuutta voidaan tuottaa sähköä edullisemmin kuin ydinvoiman lisärakentamisella. Samalla kun tällainen linja vähentäisi kasvihuonepäästöjä, se loisi perustaa uuden energiateknologian viennille ja sen tuomalle työllisyydelle.

    Arevan Olkiluoto 3 –reaktorin rakentaminen on ollut todellinen murheenkryyni. Alun perin laitoksen piti valmistua vuonna 2009, mutta rakennustöitä jatketaan arviolta vuoden 2016 puoleen väliin. Lupaukset työllisyydestä eivät ole toteutuneet. Urakat ovat menneet valtaosin ulkomaisille yrityksille, jotka polkevat häikäilemättömästi työehtoja. Miljardien investoiminen ydinvoimalan rakentamiseen on toisaalta vähentänyt panostusta uusiutuvaan energiaan ja energiatehokkuuteen.

    SKP vastustaa lisäydinvoiman rakentamista. Suomesta ei saa tehdä ydinvoimateollisuuden siirtomaata, jossa aletaan tuottaa ydinsähköä Euroopan markkinoille, avataan uraanikaivoksia ja jonne aletaan varastoida ydinjätteitä eri puolilta maailmaa.

    Mikäli vihreät jättävät hallituksen, jää neljän puolueen koalitiolle niukin mahdollinen enemmistö eduskuntaan – 101 kansanedustajaa. Ylen Aamutelevisiossa oppositiojohtajat Paavo Arhinmäki, Timo Soini ja Juha Sipilä väläyttelivät jopa eduskuntavaalien aikaistamista hallitussotkun vuoksi.

    Joka tapauksessa eduskuntavaalit ovat tulossa, ja SKP:n on syytä laittaa vaalityössä uutta vaihdetta silmään. Politiikassa on monia kysymyksiä – ei vähimpänä sote- ja kuntauudistus – joissa vaihtoehtoinen linja löytyy nykyisen eduskunnan ulkopuolelta. Kommunistien kantoja, aloitteita ja puheenvuoroja kaivataan taas enemmän kuin koskaan.

    Tärkeä tapahtuma on Vanhalla lauantaina 27. syyskuuta järjestettävä Vastavirta-festivaali sekä sitä seuraavan päivän paikallispolitiikan seminaari. Tänään ilmestyvän paperi-Tiedonantajan keskilehdellä julkaistaan festivaalin ohjelma. Nappaa se mukaasi ja tule rakentamaan vasemmistolaista vaihtoehtoa Vanhalle Helsinkiin! 


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Seitsemän kassaa on tarjonnut jäsenilleen tukea työn etsimiseen, CVn päivittämiseen ja tekoälyn hyödyntämiseen työnhaussa. Kuva Colin CCO 4.0
    Politiikka
    9.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kassat paikkaavat palveluaukkoja – 70 000 käyttökertaa paljastaa työnhakijoiden tuen tarve kasvanut

    Työttömyyskassojen työllisyyttä tukevia palveluja käytettiin viime vuonna noin 70 000 kertaa, käy ilmi Työttömyyskassojen Yhteisjärjestön 7.5.

    Kaivokadun uudistus muuttaa Helsingin ydinkeskustaa ja herättää kysymyksiä pääoman vallasta kaupunkitilassa. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Uutiset
    8.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Helsinkiin rakennetaan kävelykeskusta

    Komealupiini hyötyy suomalaisesta maaperämikrobistosta, mikä vauhdittaa sen leviämistä ja uhkaa niittyjen monimuotoisuutta. Kuva Satu Ramula
    Tutkimus
    7.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Komealupiini hyötyy suomalaisesta maaperästä – Turun yliopiston tutkimus paljastaa vieraslajin menestyksen mekanismeja

    Crescendo muistomerkki kunnioittaa punaisten puolella taistelleiden kaatuneiden sekä vankileireillä menehtyneiden muistoa. KuvaToivo Koivisto
    Politiikka
    6.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kantakaupungin kommareiden puheenjohtaja korostaa yhteisvoimaa ja tietoisuuden kasvua muutoksen välineenä

    Perustuslakivaliokunnan päätös eläinten perusoikeuksista herättää keskustelua oikeudellisista ja poliittisista vaikutuksista. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Uutiset
    5.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eduskunta linjaa eläinten perustuslaillista asemaa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!