Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Ehdoton ei lukukausimaksuille

    Kotimaa
    4.3.2010 - 12:34
    Marko Korvela
    Pentti Airola
    Opiskelijat osoittivat mieltään yliopistolakia vastaan Tampereella. / Pentti Airola |

    Opetusministeriön työryhmä on esittänyt opiskelijoille tuhannen euron lukukausimaksua. Toistaiseksi on epäselvää, koskisiko lukukausimaksu vain yliopistoja vai myös ammattikorkeakouluja.

    Nykyään lukukausimaksuja voi jo kokeiluluonteisesti soveltaa ETA-alueen ulkopuolelta tuleville opiskelijoille syksystä 2011 alkaen. Kokeilu koskee myös ammattikorkeakouluja.

    Kommunistisen nuorisoliiton pääsihteeri Irene Auer tyrmää esitykset koulutuksen maksullisuudesta. Hänen mukaansa kyseessä on jälleen vakava esimerkki siitä, miten porvarihallitus pettää ja johtaa kansalaisia harhaan. Alunperin hallitus vakuutti, ettei maksullisuutta uloteta kotimaisiin opiskelijoihin.

    – Lukukausimaksut romuttavat suomalaista sivistysvaltiota ja opiskelun tasa-arvoa, sanoo Auer. Hänen mukaansa opiskelun pitää olla maksutonta opiskelijan taustasta ja lähtömaasta riippumatta.

    Opiskelua voidaan Auerin mukaan nopeuttaa esimerkiksi antamalla opiskelijoille työrauha ja toimeentulo perusturvaa parantamalla. Oppilaitoksille pitää myös taata riittävä julkinen rahoitus.

    Työryhmän esitykset on määrä luovuttaa opetusministerille 18. maaliskuuta. Opiskelijapiireissä ollaan virittelemässä mielenosoitustoimintaa samalle päivälle.

    Uusimmat artikkelit

    Seinämaalaus Brysselin keskustassa. Kuva Haggis MacHaggis, CCO 1.0.
    Politiikka
    18.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Velkajarru kaventaa demokratiaa – SKP:n Sandberg vaatii vastahyökkäystä

    Orpon ja Purran hallituksen velkajarru tulisi voimaan vuoden 2031 alussa.

    tiinan kolumni
    Mielipiteet
    17.10.2025
    Tiina Sandberg

    Tiedonantaja-festivaali vastasi keskustelun nälkään

    14 15 Arja Turunen kuva JP
    Kulttuuri
    17.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Naistenlehdet 60- ja 70-lukujen tasa-arvotaistelussa

    Jiri Mäntysalo puhui Tikkurilan kirkolla järjestetyssä asunnottomien yön paneelissa. Kuva Heikki Ekman.
    Kotimaa
    17.10.2025
    Tiedonantaja

    Tuhansille asunnottomuus on jokaöistä

    24 25 Tero Tammela kuva Vesa Lankinen
    Kotimaa
    17.10.2025
    Toimitus
    Tilaajille

    Asbestinpurkajasta lähihoitajaksi

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste

    Mekanismi M icon