Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Helsingin Keskuspuiston puolesta kampanjoidaan

    Kotimaa
    20.4.2016 - 10:52
    Tiedonantaja

    Jo lähes 7 000 helsinkiläistä on allekirjoittanut vetoomuksen Keskuspuistoon rakentamista vastaan. Valmistella olevassa Helsingin yleiskaavassa Keskuspuistoon esitetään 20 000 asukkaan asuinaluetta ja runsaasti toimitiloja. Käytännössä se lähestulkoon katkaisisi puiston Pirkkolan kohdalta ja supistaisi sitä muualtakin rajusti.

    – Ihmiset ovat vahvasti aktivoituneet Keskuspuiston puolesta, arvioi Veli-Pekka Kantanen, Keskuspuistoa puolustavassa ryhmässä toimiva Paloheinän-Torpparinmäen kaupunginosayhdistyksen puheenjohtaja.

    Nimiä kerätään internetin ohella paperille monissa kirjastoissa ja Maunulan asukastalolla. Vetoomus luovutetaan toukokuun alussa kaupunkisuunnittelulautakunnalle, jonka on tarkoitus tehdä kesäkuussa esitys yleiskaavasta kaupunginvaltuustolle.

    Uhrataanko Keskuspuisto gryndereille?

    Keskuspuistoon rakentamista on perusteltu sillä, että Helsinkiin tarvitaan lisää asuntoja. SKP:n ja Helsinki-listojen kaupunginvaltuutettu Yrjö Hakanen pitää perustelua harhaanjohtavana.

    – Yleiskaavaehdotuksen mukaan viime aikojen kiivas rakentamistahti jatkuisivat vuoteen 2050 asti koko ajan yhtä kovana. Voi kysyä, onko tämä realistista, mistä siihen löytyvät rahat ja onko näin raju muuttoliike sen enempää helsinkiläisten kuin muun Suomen etu.

    Hakanen kiinnittää huomiota siihen, että ehdotuksessa kaavoitetaan ”varmuuden vuoksi”rakentamista kaksi kertaa enemmän kuin tavoiteltu asukasluvun 260 000 hengen lisäys edellyttää. Toimitilojen oletetaan lisääntyvän samassa suhteessa kuin asuntorakentaminen, vaikka ennusteiden mukaan toimitilojen käyttö tehostuu ja lisätarve on pienempi. Lisäksi asuntorakentamiselle tulee vapautumaan vuoteen 2050 mennessä maata liikenteeltä, joka muuttuu joukkoliikenteen ja älykkäiden liikenneverkkojen myötä.

    – On nurinkurista vedota Keskuspuistoon rakentamisessa Helsingin kasvuun, koska asukasmäärän myötä kasvaa myös viher- ja virkistysalueiden tarve. Tärkeitä viheralueita ei pidä uhrata grynderien voitontavoittelulle, Hakanen kommentoi. Samalla hän ihmettelee, miksi muu vasemmisto ja vihreät ovat niin hiljaa asiassa.

    Karnevaali Keskuspuistossa

    Sunnuntaina 24.huhtikuuta järjestetään Keskuspuiston puolesta keväinen karnevaali.

    – Toivomme, että ihmiset tulevat iloisin mielin viettämään päivää, mutta on erittäin tärkeää, että jokainen voi konkreettisesti nähdä, mitkä alueet ovat uhattuina. Linjaamme rakentamisalueet huomionauhalla, jotta on helppo hahmottaa esimerkiksi mitkä kulkureitit ja maastot jäisivät rakennusten alle, Veli-Pekka Kantanen kertoo.

    Karnevaalipäivänä on eri puolilla Keskuspuistoa tapahtumia kello 11 – 15. On lastenohjelmaa, musiikkia, elämysseikkailurasteja kaikenikäisille, linnunpönttöjen nikkarointia, geokätköilijöiden vetämä retki, pop up –kahvila, venezuelalaista ruokaa, tiedotusta ja keskusteluja yleiskaavasta. Myös puolueet ja valtuutetut on kutsuttu paikalle.

    Keskuspuistoryhmässä ja karnevaalissa ovat mukana mm. Pohjois-Haaga-seura, Pro Haaga, Maunula-seura, Pakila-seura, Pirkkolan omakotiyhdistys, Metsälä-seura, Paloheinän-Torpparimäen kaupunginosayhdistys, Ruskeasuo-seura, Meilahti-seura, Meilahden seurakunta, Suomen Latu, Kansallinen kaupunkipuisto Helsinkiin -liike, Luonto-Liiton metsäryhmä, Helsingin luonnonsuojeluyhdistys, Lintutieteellinen yhdistys Tringa, Kivihaan viljelijät, Pirttipolun rivitalojen asukastoimikunta ja Helsingin Keskuspuiston puolesta ry.

    www.facebook.com/keskuspuistonpuolesta

    www.adressit.com/keskuspuistoa_ei_saa_supistaa


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Puheenjohtaja Seppo Kuisma ja suojelujohtaja Anneli Jussila allekirjoittivat kauppakirjan, ja taustalla Riitta Suokas ja Tarja Västilä. Kuva Pauli Västilä
    Kotimaa
    4.11.2025
    Tarja Västilä

    Tanssipaikasta luonnonsuojelualueeksi

    Vuolteensillan maa-alue vaihtoi omistajaa siirtyen Luonnonperintösäätiölle 23.9.2025.

    Tulevaisuususko ohjaa nuorten elämänvalintoja. Kuva Topias Dean, Sitra
    Uutiset
    3.11.2025
    Toimitus

    Nuorten  usko tulevaisuuteen romahtamassa – Sitra varoittaa koko yhteiskunnan kriisistä

    Uutiset
    2.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Sateenkaarijärjestöt ja kulttuuriväki vaativat Israelin sulkemista Euroviisuista

    Naiset tekevät töitä lähes kaksi kuukautta ilman palkkaa, jos heidän vuosiansionsa suhteutetaan miesten keskiansioihin kuva STTK
    Teoria
    1.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Naiset työskentelevät kaksi kuukautta palkatta

    Yli 55 vuotiaat arvostavat laatua enemmän kuin hintaa. Akateemisen tutkimuksen mukaan myös eriarvoisuus eläkeläisten välillä on kasvanut. Kuva Etu.
    Teoria
    31.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläkeläiset eivät juokse tarjousten perässä – laatu ohittaa hinnan

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Mekanismi M icon