Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Irti pankkien vallasta

    Ulkomaat
    26.4.2014 - 14:15
    Tiedonantaja
    Syriza
    - Euroopan ihmisiä eivät erota maiden väliset rajat

    Alexis Tsipras teki sen, mitä moni piti mahdottomana: hänen johtamansa Syriza on onnistunut kokoamaan Kreikan hajanaista radikaalia vasemmistoa saman sateenvarjon alle.

    Kymmenessä vuodessa Syrizasta on kasvanut merkittävä tekijä kreikkalaisessa politiikassa. Tällä hetkellä Syriza on mielipidemittauksissa Kreikan suurin puolue ja Tsipras varteenotettava kandidaatti Kreikan seuraavaksi pääministeriksi.

    Kevään eurovaaleissa Tsipras on Euroopan vasemmiston ehdokas unionin komission puheenjohtajaksi.

    Tsipras täyttää heinäkuussa 40 vuotta. Hänen vanhempansa eivät olleet poliittisesti aktiivisia, mutta Tsipras kiinnostui sosialismista ja kommunismista jo nuorena.

    – Liityin Kreikan kommunistinuoriin vuonna 1989, perestroikan ja Berliinin muurin murtumisen aikoihin. Kun kaikki muut näyttivät hylkäävän kommunismin, minä puolestaan kiinnostuin aatteesta, naurahtaa Tsipras.

    Troikan kuripolitiikka tuhoisaa

    Syriza on alusta saakka vastustanut kovaa leikkaus- ja kuripolitiikkaa, jolle EU:n komission, Euroopan keskuspankin ja Kansainvälisen valuuttarahasto IMF:n muodostama troikka on Kreikan talouden alistanut.

    Tsiprasin mukaan troikan harjoittama politiikka on ollut Kreikan kansan kannalta tuhoisaa.

    – Työttömyys on 30 prosentin tasolla, nuorten kohdalla peräti 60 prosentissa. Kolme miljoonaa ihmistä on käytännössä sosiaaliturvan ulkopuolella, luettelee Tsipras madonlukuja. Kreikan paljon haukuttu valtion velkakin on entisestään kasvanut.

    Talouden kuristaminen on ajamassa Kreikkaa syvemmälle humanitaariseen kriisiin. Esimerkiksi kuluvan talven influenssa-aalto surmasi moninkertaisesti enemmän väkeä kuin aiemmin. Syyksi on epäilty terveydenhuoltoon tehtyjä leikkauksia.

    Tärkein tavoite Syrizalla onkin Kreikan saaminen taloudellisesti omille jaloilleen. Se vaatisi suunnanmuutosta nykyiseen toimimattomaan talouskuripolitiikkaan.

    Euroopan kansoilla yhteiset ongelmat

    Komission puheenjohtajaksi pyrkiminen ei ollut Tsiprasin oma idea, vaan hänet omien sanojensa mukaan houkuteltiin kisaan lokakuussa.

    – Aluksi olin epäilevällä kannalla. Sitten tajusin, että ehdokkuus on loistava tilaisuus haastaa EU:ssa vallitseva liberaalien ja sosialidemokraattien konsensus. Euroopan ihmisiä eivät erota maiden väliset rajat, vaan yhteiskunnalliset luokkarajat. Ongelmat eri puolilla Eurooppaa ovat samoja: nuorilla ei ole kunnon työtä, moni on asunnoton ja ilmastonmuutos uhkaa meitä kaikkia.

    Tsiprasin mielestä olemme liian kauan antaneet pankkien hallita meitä.

    – Kaikkien näiden kriisien ja tukipakettien varjolla käydään kovaa luokkataistelua. Nyt vasemmisto pistää viimein kampoihin. Ja ratkaisut meidän on löydettävä yhdessä, summaa Tsipras.

    Suomen kommunistinen puolue on mukana tukemassa Tsiprasin ehdokkuutta.

    www.alexistsipras.eu


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Teollisuusliiton Sisä Suomen aluetoimitsija Antti Salonen kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Politiikka
    6.11.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Teollisuusliiton Antti Salonen: Työntekijöille kuuluu suurempi osuus työn tuottamasta arvosta

    Palkansaajien ostovoima, työsuhdeturvan vahvistaminen, työmarkkinarikollisuuden torjunta ja työajan lyhentäminen ovat Teollisuusliiton keskeisiä tavoitteita ennen seuraavia ed

    SKPn varapuheenjohtaja Jiri Mäntysalo vastaanotti taideteoksen sekä teoksen Sosialismin teoria ja käytäntö Vietnamissa. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Uutiset
    5.11.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vietnamilaisdelegaatio Helsingissä

    Terrakottasotilaat saivat kypärät, poliitikot lisää kuria ja kontrollia Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    2.11.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kiina vastaa uuden kehitysvaiheen haasteisiin – henkilöstöpäätöksiä ja korruption vastaista työtä

    KansA112717 nettiin
    Politiikka
    2.11.2026
    Jukka Pietiläinen
    Tilaajille

     Vasemmistoliitto hallituksessa 

    Anish Kapoorin Ancestor Serlachiuksessa – punainen vieras toisesta ajasta Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    2.11.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Punainen vieras toisesta ajasta

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!