Keywords:
Jenkkiarmeija – mene kotiin!
Pohjois-Karjalan ja Pohjois-Savon rauhanystävät protestoivat maanantaina 9. toukokuuta Yhdysvaltojen ilmavoimien hävittäjien saapumista Rissalaan harjoittelemaan 9.-20. toukokuuta väliseksi ajaksi.
Suomeen saapuvat Oregonin osavaltion kansalliskaartin hävittäjät harjoittelevat yhdessä Karjalan lennoston kanssa. Kyseessä on ensimmäinen kerta kun amerikkalaishävittäjät harjoittelevat tässä laajuudessa suomalaisesta tukikohdasta.
– Yhdysvallat on ilmoittanut tavoitteekseen osoittaa sotilasvoimaa Venäjälle. Emme hyväksy Suomen käyttämistä tällaisen maaperänä. Estää emme voine, mutta olkoon tämä viimeinen kerta! todetaan mielenosoituskutsussa.
Rauhanystävät muistuttavat, että edellisestä vieraan vallan joukkojen Suomessa oleskelusta on 71 vuotta. Neuvostoliiton ehdotettua yhteisiä sotaharjoituksia YYA-sopimuksen aikana Suomi uskalsi kieltäytyä. Näin tehtäköön taas jatkossa, vaativat rauhanystävät.
Mielenosoituksen paikkana on Lentokentäntien ja Joensuuntien risteys Siilinjärvellä, ja ajankohta klo 13. Paikalle järjestetään bussikuljetus Kuopiosta, Joensuusta luvassa on kimppakyytejä.
Tekijä
Kirjoittajan artikkelit
Miksi osuustoiminnallinen Tradeka, jonka juuret ovat työväenliikkeessä, sijoittaa aseisiin? Samaan aikaan, kun rauhan ja aseidenriisunnan periaatteet rapautuvat globaalisti, myös suomalaiset sijoittajat – kuten Tradeka – ovat alkaneet nähdä aseteollisuudessa "positiivisia mahdollisuuksia". Työväenluokan varallisuutta hallinnoidaan nyt tavalla, joka palvelee sotataloutta ja pääomaa – ei osuuskunnan jäseniä. SKP:n Yrjö Hakanen vaatii, että Tradeka sulkee asetuotannon kokonaan pois sijoituksistaan ja ryhtyy kehittämään vaihtoehtoisia rahastoja, joissa vaikuttavuus korvaa militarismin.
SKP vietti kymmenen vuotta sitten vappua tunnuksella Irti porvareista! Taiteilija Jani Leinonen suunnitteli SKP:lle tuolloin vapputunnuksen, jossa ilmassa oleva nyrkki viestii kapinasta, uhmasta, yhtenäisyydestä ja voimasta.
- 1 / 330
- seuraava ›
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Kotimaa
Itä-Hakkilassa jalka nousee musiikin ja talkoohengen tahdissa. 60-vuotisjuhlia viettävä Pavi on tanssivan yhteisön oma paikka. Juhlien keskellä toteutettava johtajanvaihdos on lavabisnekselle sekä uhka että mahdollisuus. Vantaa ei ole sivujuonne – vaan Pavin toimijoiden mukaan paras paikka lavatanssille.
Suomen kommunistisen puolueen (SKP) edustajakokous järjestetään tilanteessa, jossa maailma palaa, rauhanliike yskii ja työväenliike etsii uutta kurssiaan. Väistyvä puheenjohtaja Liisa Taskinen tiivistää tilanteen: ”Toivon, että edustajakokouksessa syntyy yhteinen tahtotila ja innostus.”
Mitä sinä olisit valmis tekemään ihmisen ja luonnon riistämisen lopettamiseksi? Hienoa, että sinulla on Tiedonantaja käsissäsi. Olet tarttunut marxilaiseen työvälineeseen. Tämän numeron kannessa nuoret ovat nousseet puuhun. ”Piti saada näkyvä paikka pääministeri Petteri Orpon edustusasunnon edessä järjestetyssä mielenosoituksessa.”
Voit kommentoida Tiedonantaja.fi:n blogikirjoituksia käyttäjätunnuksella Kirjaudu sisään jollei sinulla ole vielä käyttäjätunnusta, Rekisteröi tunnus tästä
Jos osallistuit keskustelun vanhoilla Tiedonantaja.fi -sivuilla, voit palauttaa vanhat tietosi sähköpostiosoitteesi avulla. Klikkaa oheista linkkiä, syötä sähköpostiosoitteesi, ja saat piakkoin postiisi viestin, jonka avulla voit luoda uuden salasanan itsellesi. Palauta vanha käyttäjätunnus.