Joukkovoima keräsi tuhansia leikkausten vastustajia
Lauantaina tuhannet ihmiset marssivat Joukkovoiman riveissä SOS-hallituksen leikkauspolitiikkaa vastaan. Tyytymättömien armeija oli saapunut Helsinkiin eri puolilta Suomea.
Suomen kommunistisen puolueen puheenjohtaja JP Väisänen toteaa, että hän olisi voinut marssia useammassakin Joukkovoiman blokissa, mutta valitsi yleisblokin.
"On sitä ennenkin riistäjiä ojennettu ja muutettu politiikan suuntaa."
– Mielenosoituksesta löytyi paljon uusia ja vanhoja kasvoja – tovereita, ystäviä ja aktivisteja, jotka ovat voimistamassa kapitalismin vastaista yhteistyötä ja joukkotoimintaa paremman maailman puolesta. Nykymenoa – hallituksen uusinta budjettiesitystä, kapitalistien leikkauspolitiikkaa ja uusliberalistien kaiken kaupallistamista ja markkinamaailmankuvaa – ei voi eikä tarvitse enää sietää.
Väisäsen mukaan yhdessä muiden muutosta haluavien kanssa voimme muuttaa kehityksen suuntaa.
– On sitä ennenkin riistäjiä ojennettu ja muutettu politiikan suuntaa, muistuttaa SKP:n puheenjohtaja.
Rikkaiden elämä helpottuu!
SKP:n pääsihteeri Petra Packalén moittii SOS-hallituksen budjettilausuntoja sumeiksi.
– Rahaa on luvattu tai evätty sen mukaan, kuka asiasta on kysellyt. Välillä ei ole ollut tietoa, mitä on aikaisemmin luvattu ja kenelle.
– Nykyinen oikeistohallituksemme on selkeästi yrittänyt tiedottaa budjetista parhain puolin. On katsottu tärkeäksi kertoa ensimmäisenä palkkojen verohelpotuksista, vaikka helpotukset eivät koske pienipalkkaisia yhtään. Muutama euro kuukaudessa ei työläistä lämmitä. Varsinkaan, kun kiky-sopimuksen kanssa kokonaisansio jää joka tapauksessa pienemmäksi, ruotii Joukkovoimassa mukana ollut Packalén ensi vuoden näkymiä työtä tekevän näkökulmasta.
– Onneksi on sentään muistettu tehdä rikkaiden elämää vielä hiukan helpommaksi keventämällä perintö- ja lahjaverotusta ja tekemällä yksityisen metsän perinnöksi jättämisestä helpompaa.
Vahva ideologinen ote
Packalénin mielestä koko budjettia leimaa vahvan ideologinen ote.
– Verohelpotukset, kaikista otsikoista huolimatta, on suunnattu juuri suurille firmoille kuten esimerkiksi kaivosyhtiöille. Hyvin pienessä ovat ne asiat, jotka hyödyttäisivät tavallista ihmistä, sitä palkkatyössä olevaa, opiskelijaa tai eläkeläistä.
Köyhiä kohtaan tällaisen talouspolitiikan teko on Packalénin mielestä totaalista kyykyttämistä.
– Ihmiset väsyvät töissä pienellä palkalla ja yrittävät venyttää penniä viimeiseen asti. Samalla huolestuen lapsiensa tulevaisuudesta, kun esimerkiksi opintotukien suunta näyttää myös edelleen alaspäin.
Tekijä
Kirjoittajan artikkelit
Miksi osuustoiminnallinen Tradeka, jonka juuret ovat työväenliikkeessä, sijoittaa aseisiin? Samaan aikaan, kun rauhan ja aseidenriisunnan periaatteet rapautuvat globaalisti, myös suomalaiset sijoittajat – kuten Tradeka – ovat alkaneet nähdä aseteollisuudessa "positiivisia mahdollisuuksia". Työväenluokan varallisuutta hallinnoidaan nyt tavalla, joka palvelee sotataloutta ja pääomaa – ei osuuskunnan jäseniä. SKP:n Yrjö Hakanen vaatii, että Tradeka sulkee asetuotannon kokonaan pois sijoituksistaan ja ryhtyy kehittämään vaihtoehtoisia rahastoja, joissa vaikuttavuus korvaa militarismin.
SKP vietti kymmenen vuotta sitten vappua tunnuksella Irti porvareista! Taiteilija Jani Leinonen suunnitteli SKP:lle tuolloin vapputunnuksen, jossa ilmassa oleva nyrkki viestii kapinasta, uhmasta, yhtenäisyydestä ja voimasta.
- 1 / 330
- seuraava ›
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Kotimaa
Itä-Hakkilassa jalka nousee musiikin ja talkoohengen tahdissa. 60-vuotisjuhlia viettävä Pavi on tanssivan yhteisön oma paikka. Juhlien keskellä toteutettava johtajanvaihdos on lavabisnekselle sekä uhka että mahdollisuus. Vantaa ei ole sivujuonne – vaan Pavin toimijoiden mukaan paras paikka lavatanssille.
Suomen kommunistisen puolueen (SKP) edustajakokous järjestetään tilanteessa, jossa maailma palaa, rauhanliike yskii ja työväenliike etsii uutta kurssiaan. Väistyvä puheenjohtaja Liisa Taskinen tiivistää tilanteen: ”Toivon, että edustajakokouksessa syntyy yhteinen tahtotila ja innostus.”
Mitä sinä olisit valmis tekemään ihmisen ja luonnon riistämisen lopettamiseksi? Hienoa, että sinulla on Tiedonantaja käsissäsi. Olet tarttunut marxilaiseen työvälineeseen. Tämän numeron kannessa nuoret ovat nousseet puuhun. ”Piti saada näkyvä paikka pääministeri Petteri Orpon edustusasunnon edessä järjestetyssä mielenosoituksessa.”
Voit kommentoida Tiedonantaja.fi:n blogikirjoituksia käyttäjätunnuksella Kirjaudu sisään jollei sinulla ole vielä käyttäjätunnusta, Rekisteröi tunnus tästä
Jos osallistuit keskustelun vanhoilla Tiedonantaja.fi -sivuilla, voit palauttaa vanhat tietosi sähköpostiosoitteesi avulla. Klikkaa oheista linkkiä, syötä sähköpostiosoitteesi, ja saat piakkoin postiisi viestin, jonka avulla voit luoda uuden salasanan itsellesi. Palauta vanha käyttäjätunnus.