Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    KOLUMNI: Sukupuolittunut koulumaailma

    Arkiston arkiston artikkeli
    8.9.2006 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 32/2006.

    Syksyn tuoksusta mieleeni tulee koulu. Tänä syksynä tuoksusta tuli taas todellinen kun palasin takaisin koulumaailmaan kahden vuoden tauon jälkeen.

    Koulun pääsykokeiden ryhmätilanteessa keskusteluaiheeksi annettiin ”miehuuden ja naiseuden haitat ja hyödyt ensihoitajan työssä”. Ajattelin pettyneenä mielessäni voiko typerämpää keskusteluaihetta olla. Onneksi keskustelussa ei kuitenkaan langettu stereotypioiden vangiksi, vaan puhuttiin yleisesti ihmisen erilaisten ominaisuuksien hyödyistä ja haitoista ammatissa, sukupuolesta riippumatta.

    Tuo pääsykoetilanne palautti mieleeni miten keskeinen paikka koulumaailma on sukupuoliroolien ja -käsitysten muokkaajana. Ollessani ala-asteella 90-luvun alkupuolella pidin vapauttavana mahdollisuutena sitä, että tytöt saivat normaalista poiketen hakeutua puutöihin ja pojat vastaavasti käsitöihin. Erikseen hakeutua! Miten voi olla mahdollista, että oppilaalle on jokin oppiaine oletuksena pelkästään sukupuolen takia? Toivottavasti enää näin ei ole.

    Oma kouluhistoriani on täynnä tilanteita, joissa tyttöjä ja poikia kohdeltiin eri tavoin, perinteisiä sukupuolistereotypioita vaalien. ”Tytöt ovat kilttejä, pojat vilkkaita” oli perusoletuksena kaikessa. Tällaiset karkeat oletukset tuntuvat lopulta aiheuttavan niiden todentumisen. Kaiken lisäksi se rakentaa pohjan koko yhteiskunnan sukupuolittaville rakenteille, jossa nainen halutaan nähdä passiivisena ja mies hallitsevana.

    * * *

    Yleiset käsitykset miehille ja naisille soveltuvista aloista ja sukupuolirooleihin liitetyt odotukset vahvistavat osaltaan työelämän sukupuolittumista. Koulutusalojen eriytyminen sukupuolen mukaan näyttää jo opiskeluvaiheessa esimakua epätasa-arvoisesta työelämästä, kun työharjoittelujen palkallisuus vaihtelee aloittain. Harjoittelu on yleensä palkallista miesvaltaisella tekniikan alalla kun taas naisvaltaisella sosiaali- ja terveysalalla oppilaitos joutuu maksamaan palkkiota palkattoman harjoittelupaikan tarjoavalle taholle.

    Oli kyseessä sitten peruskoulu, toisen asteen koulu tai korkeakoulu, oppilaat tulisi kohdata tasa-arvoisina ilman, että heitä yllytetään sukupuolen mukaisiin jakoihin. Ala-asteen pihapuussa roikkuva tyttö on enemmänkin reipas ja rohkea kuin keskittymishäiriöinen ja poika, joka auttaa kaveriaan kengännauhojen sitomisessa on enemmänkin kohtelias kuin outo.

    SATU SIIRTOLA

    Kirjoittaja on Demokraattisen naisverkoston sihteeri

    * www.demokraattinennaisverkosto.org


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Kulttuurinen ja intellektuaalinen toiminta eivät ole irrallisia todellisuudesta – REDH rakentaa vastarintaa ja ajattelua yli rajojen. Kuva Estefania Rivero CCO 4.0.
    Ulkomaat
    5.4.2026
    Kauri Suárez

    Ajattelu on teko – REDH-verkosto kokoaa kulttuurisen vastarinnan imperialismin aikakaudella

    Yhdysvaltojen viimeaikaiset ulkopoliittiset toimet, mukaan lukien presidentti Donald Trumpin uhkaukset Kuubaa kohtaan sekä iskut Venezuelaan, ovat herättäneet Latinalaisessa Ame

    Peace Maailma kylässä 2025 kuva Tanja Ryhänen
    Kulttuuri
    4.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Dekolonisaatio ja diasporan toimijuus Maailma kylässä -festivaalin ytimessä – mutta kuka voi osallistua festivaaliin?

    Kansainvälinen kampanja maamiinojen kieltämiseksi, ICBL, rikkoi nyt vuonna 1997 saamansa Nobelin rauhanpalkintonsa. Kuva Kaisu Kinnunen
    Politiikka
    3.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Nobel‑palanen‑kampanja varoittaa humanitaaristen normien murentumisesta

    Suomen kirjastolaitos elää murrosta, jossa palvelut ovat yhä useammin käytettävissä ilman henkilökuntaa. Kuva Marty B CCO 2.0
    Kulttuuri
    2.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Omatoimikirjastot kattavat jo lähes koko maan – mutta mitä tapahtuu kirjastoalan työlle?

    Ukrainan toistuvat drooni iskut Venäjän kohteisiin Suomenlahden eteläpuolella kärjistävät tilannetta myös Suomessa. Kuva Bengt Nyman CC0 4.0
    Uutiset
    1.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomi tutkii Ukrainan droonien harhautumista – ilmatilaloukkaus paljastaa suurvaltojen varjokamppailun

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!