Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kulttuuri rummuttaa rytmit rauhanmarssilla

    Kotimaa
    Avainsanat: rauha, NATO, PAND
    23.10.2015 - 10:13
    Marko Niemi
    JP Väisänen kertoo

    Kulttuuri rummuttaa rytmit rauhanmarssilla

    Taiteilijoiden rauhanjärjestö PAND:in viesti on selvä. Yksityishenkilöt, kansalaisjärjestöt ja koko suomalainen rauhanliike: tervetuloa lauantaina klo 13 YK:n aseidenriisuntaviikon rauhankulttuurintapahtumaan Helsingin Dianapuistoon. PAND:in toiveena on, että mahdollisimman moni paikallaolijoista osallistuu värikkääseen Refugees Welcome -rauhankulkueeseen. Kulkue starttaa Dianapuistosta klo 13.45 kohti Havis Amandan patsasta, jossa luetaan ihmisten paperille kirjoittamia haaveita.

    SKP:n puheenjohtajan JP Väisäsen mukaan tervetuloa on teonsana ja rauhanmarssi järjestetään siksi, että rauhanliikkeen on selvitettävä, mitkä asiat ovat pakolaisuuden takana.

    – On avattava maahanmuuton ja pakolaisuuden syitä, joista keskeisimpiä ovat sota, köyhyys ja ilmastonmuutos. Rauhanliikkeen tulee toiminnallaan osoittaa rohkeasti, että sodat ja pakolaisuus ovat vääränlaisen politiikan sekä Yhdysvaltojen ahneen imperialismin syitä ja seurauksia.

    ”Meidän on autettava”

    Väisänen pitää sotien, köyhyyden ja ilmastonmuutoksen takia kotoaan pois joutuneiden auttamista itsestään selvänä.

    – Meidän on autettava heitä, koska meillä on siihen mahdollisuus. Se että Sipilän hallitus on antanut tilanteen ajautua tähän pisteeseen, on tietoisen politiikan seurausta. Tällainen porvaripeli on vihellettävä poikki!

    Väisänen kertoo, että rauhanliike on esittänyt vaihtoehtoja nykyiselle hallituspolitiikalle.

    – Olemme vaatineet asemäärärahojen supistamista sekä sitä, että rahaa käytettäisiin lähialuetyöhön ja kansalaisyhteiskunnan toimintaan. Venäjästä ei myöskään pidä luoda viholliskuvaa ja Suomen pitää pysyä sotilasliittojen ulkopuolella. Sotakiihkoilun sijaan tulisi vahvistaa ihmiskuvaa, joka on humaani ja inhimillinen.

    Väisänen mukaan Suomen puolustamiseen liittyviä ajattelutapoja tulisi päivittää.

    – Suomea puolustetaan viisailla ihmisillä, jotka ymmärtävät sen, ettei naapurissamme asu vihollista. Samalla viisautta ja ymmärtämistä tukevista asioista, kuten rauhantyöstä, sivistyksestä, koulutuksesta ja kulttuurista kuitenkin leikataan. Mielestäni tämänkaltainen toiminta on väärää politiikkaa.

    ”Elämme monikulttuurisessa Suomessa.”

    Suomi on aina ollut kansainvälinen.

    – Elämme monikulttuurisessa Suomessa, eikä siinä ole mitään uutta ja ihmeellistä, että meille saapuu erilaisen kulttuuritaustan omaavia ihmisiä. Nyt pakolaisten määrä on vain tavallista suurempi. Pitää muistaa, että emme lähde liikkeelle nollasta, vaan kulttuurien välistä yhteistyötä on aikaisemminkin ollut ja tehty eri kaupungeissa. Kunnissa olisi erityisen tärkeää leikkaamisen sijaan kohdistaa määrärahoja monikulttuuriseen ja sitä tukevaan toimintaan, kuten esimerkiksi maahanmuuttajien kielikoulutukseen ja kirjastoihin.

    Suomi ei noudata säädöksiä

    Säädökset vaativat, että turvapaikanhakijat tulee kohdata yksilöinä.

    – Suomessa asioita ollaan valitettavasti hoidettu kansainvälisten säädösten vastaisesti, koska jokaisen turvapaikanhakijan anomus pitää käsitellä yksilönä eikä ryhmänä, koska voi olla niin, että henkilö hyvin perustein tarvitsee turvapaikan, vaikka tulisikin laajemmasta näkökulmasta ymmärrettynä ns. turvallisesta paikasta. Ryhmäratkaisuja ei yksinkertaisesti voi tai saa tehdä, koska ne ovat turvapaikanhakijoiden oikeudellisten prosessien vastaisia.

    Luvassa räppiä

    Mielenosoituksessa esiintyvät Petra Packalén, eli dj jammyG ja räppäri MC Kajo. Tiedonantajan tavoittama Packalén korostaa rauhan ja kulttuurin välistä sidosta.

    – Mielestäni rauhaa ei voida rakentaa yhdessä maassa kerrallaan, vaan se on valtioiden rajat ylittävää toimintaa. Tätä varten on oltava kansainvälinen kieli ja se on kulttuuri. Kohdallani tämä tarkoittaa pääasiassa musiikkia.

    Erilaisista tyyleistä reggae on Packalénin sydäntä lähellä.

    ”Rauhaa ei voida rakentaa yhdessä maassa kerrallaan, vaan se on valtioiden rajat ylittävää toimintaa.”

    – Juuri reggaen avulla on lietsottu rauhaa jo vuosikymmeniä, maailman joka kolkkaan. Sekään ei haittaa, että sanoman lisäksi siinä on parhaat rytmit ja muhkeimmat bassot.

    Miekkarivarustus: vapaa mutta rauhanomainen

    Saavu siis Helsingin Dianapuistoon klo 13 ja jos mahdollista, niin ota mukaasi värikäs TERVETULOA-kyltti, ystäväsi ja mikä tärkeintä, vaadi muutosta nykymenoon, koska nyt tarvitaan Rauhaa ja Osallistumista: yhdessä kaikki on mahdollista!

    Katso lisää YK:n päivän tapahtumia Rauhanpuolustajien sivulta >>>


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Puolustusministeri Antti Häkkäsen mukaan Nato on ”maailman vahvin puolustusliitto”, jonka jäsenenä Suomi toimii sekä turvan saajana että sen tuottajana. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Kotimaa
    8.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomen militarisoitumisen kaari – puolustusministeri ja rauhanaktivistit katsovat samaa maailmaa ja näkevät eri todellisuudet

    Suomi on kolmen Nato-vuoden jälkeen tilanteessa, jossa turvallisuuspolitiikan suuntaa määrittävät kaksi vastakkaista kertomusta.

    Afrokuubalainen Santeria uskonto tarjoaa yhteyden voimallisiin henkiin, ohjaa arkea ja tukee vaikeissa tilanteissa. Osiha nukke on voimien näkyvä yhteys. Kuva Jaume Escofet CCO 2.0
    Politiikka
    7.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Luokkataistelua Karibialla: Venäjän öljytoimitukset ja feministinen solidaarisuus haastavat kauppasaarron

    1920px Jyväskylä 2019 04 13 kuva Tiia Monto
    Mielipiteet
    6.4.2026
    Juha Ruokola

    Ole hiljaa ja äänestä!

    Kulttuurinen ja intellektuaalinen toiminta eivät ole irrallisia todellisuudesta – REDH rakentaa vastarintaa ja ajattelua yli rajojen. Kuva Estefania Rivero CCO 4.0.
    Ulkomaat
    5.4.2026
    Kauri Suárez

    Ajattelu on teko – REDH-verkosto kokoaa kulttuurisen vastarinnan imperialismin aikakaudella

    Peace Maailma kylässä 2025 kuva Tanja Ryhänen
    Kulttuuri
    4.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Dekolonisaatio ja diasporan toimijuus Maailma kylässä -festivaalin ytimessä – mutta kuka voi osallistua festivaaliin?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!