Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    Kulttuuripolitiikkaa – ei leikkauspolitiikkaa!

    Kotimaa
    22.8.2015 - 12:13
    Tiedonantaja

    Poliittinen eliitti kylvää keskuuteemme kyistä peltoa, toteaa Joukkovoima-mielenosoitukseen lauantaina osallistuva SKP:n puheenjohtaja, Helsingin kaupungin kulttuuri- ja kirjastolautakunnan jäsen JP Väisänen.

    – Leikkauspolitiikan impivaaralaiselle kulttuurimaiseman pelloille ajetaan kaiken inhimillisen ja erilaisen yli käyvällä fasistisella puimurilla. Leipä, jota leikkauspolitiikan sadoksi saadaan on kallista, katkeran makuista ja sen sisällä on kivi.

    Väisänen muistuttaa, että hallitus toisensa jälkeen on raipannut taiteen ja kulttuurin budjetteja ihan riippumatta siitä onko hallituksessa päättämässä ollut koko markkinatalouteen sopeutunut sateenkaari tai kuten tänään kapitalismin koko patamusta.

    Vähemmällä saa vähemmän – kulttuuriakin

    Kulttuuri- ja taidemäärärahojen jäädyttäminen on Väisäsen mielestä rahoituksen konkreettista leikkaamista.

    – Vähemmällä saa vain vähemmän. Kulttuuri- ja taidekenttää ei tyydytä se, että kulttuuriministeri Sanni Grahn-Laasonen ei politiikallaan pyri jäädyttämään kalliimman elämän laskuja tai nostamaan taiteilijoiden perusturvaa yli köyhyysrajan. Paikat kulttuurin auringossa ovat tällä politiikalla entistä tiukemmin kortilla. Kokoomuksen, keskustan ja perussuomalaisten leikkauspolitiikka konkretisoituu elämän kallistumisena ja julkisen yhteiskuntavastuun ja myös kulttuuripalvelujen murentamisena.

    – On vastakulttuurin kasvattamisen aika. Kulttuurin 0,8 % valtion kokonaisbudjetista on saatava nousuun. Helsingissä Tanssin-talo, kansainvälinen kulttuurikeskus Caisa ja kirjastoverkko tarvitsee asiallista rahoitusturvaa ja nykyisestä radikaalisti poikkeavaa kulttuuripolitiikkaa.

    Rahat sotakoneista työllisyyteen ja perusturvaan

    SSS-hallitus on patriarkkojen kokoonpano, joka leikkaa lapsiperheiltä, opiskelijoilta ja kaikkein köyhimmiltä. Samat ahdasmieliset miehet ja heidän valtamaailmaan sopeutuneet ovat kuitenkin valmiita ostamaan lisää sotakoneita ja nostamaan puolustusmäärärahoja. 

    – Vastustan hallituksen puolustusvoimille lupaamaa lisärahoitusta. En hyväksy Sipilän hallituksen linjaa kasvattaa puolustusmenoja kohti 2 % natotavoitetta; aluksi 45 miljoonaa eurolla ja vuoteen 2020 jopa 150 miljoonalla eurolla kuten ”Ratkaisujen Suomi” leikkauspoliittisessa ohjelmassa linjataan.

    Uusien hornetien, meriaseiden ja erilaisten kohti itärajaa tähtäävien maailmaanrauhaa uhkaavien aseiden osto on Väisäsen mielestä ulko- ja turvallisuuspoliittinen virhe.

    – Puolustusmäärärahojen korottamisen linjaus valtion budjetissa tulee perua.  Tästä vapautuvat miljoonat on käytettävä työllisyyttä ja kansalaisten perusturvaa parantaviin hankkeisiin. Parasta puolustusta on kehittää kansalaisyhteiskuntaa; sivistyksen, koulutuksen ja kulttuurin resursseja sekä lähialueyhteistyötä ja kansalaisjärjestöjen rauhantyötä.

    Vastalause nykymenolle

    Joukkovoima leikkauspolitiikkaa vastaan on Väisäsen mukaan hyvä vastalause ja aloite SSS-hallituksen, EU-porvarien ja globaalin kapitalismin vastaisessa työssä.

    – Olen tyytyväinen, että erilaiset kansalaisjärjestöt, kampanjat, ay-liikkeen toimijat, rauhanliike, taiteilijat ja edistykselliset kulttuuritoimijat ovat ottaneet omikseen  Joukkovoima-mielenosoituksen ja sen aloitteet: Leikkauspolitiikkaa vastaan Suomessa, Euroopassa ja koko maailmassa, riittävä toimeentulo kaikille, ihmis- ja perusoikeudet kaikille, sanoo Väisänen.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Ane Sánchez Jiménez toimii sekä lipedeema aktivistina että kommunistisena poliitikkona Navarrassa. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    23.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kommunisti, jonka tunnetaan kadulla lipedeeman vuoksi

    Kun navarralainen Ane María Sánchez Jiménez kävelee kotikaupungissaan, ihmiset tunnistavat hänet usein kadulla.

    Ulkomaat
    22.9.2026
    Toimitus
    Tilaajille

    Komintern syyskuu 2026

    ltapsah road 6594010 640
    Mielipiteet
    22.9.2026
    Juha Ruokola
    Tilaajille

    Kansa äänestää oman turvaverkkonsa alas

    zaur ibrahimov antPbwiOpb8 unsplash
    Mielipiteet
    22.9.2026
    Miguel López
    Tilaajille

    Suomen ydinaselinjasta on päätettävä Suomessa

    David Sling United States Missile Defense Agency public domain
    Mielipiteet
    22.9.2026
    SKP:N POLIITTINEN TOIMIKUNTA
    Tilaajille

    Suomen on lopetettava puolustusyhteistyö Israelin kanssa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!