Kuubassa parannetaan seksuaalivähemmistöjen oikeuksia
Amerikkalainen runoilija ja ihmisoikeusaktivisti Allen Ginsberg vieraili Kuubassa vallankumouksen jälkeen 1960-luvun alussa. Kommunistiperheen poika halusi tutustua saarivaltion sosialismiin. Homoseksuaali Ginsberg oli myös huolissaan maan seksuaalivähemmistöjen tilanteesta, jota katolinen perinne sekä vahva machokulttuuri heikensivät.
Vuonna 1997 menehtynyt Ginsberg olisi sangen tyytyväinen Kuuban nykyiseen kehitykseen, mikäli Mariela Castroa on uskominen.
Mariela Castron isä on Kuuban presidentti Raúl Castro. Hänen äitinsä Vilma Espín Guillos oli tunnettu feministi, joka muun muassa perusti Kuuban naisten liiton vuonna 1960.
Omena ei ole taaskaan kauas puusta pudonnut. Mariela Castro on tehnyt pitkäjänteisesti työtä naisten sekä seksuaalivähemmistöjen oikeuksien puolesta.
Toukokuussa Castro kävi myös Suomessa Suomi-Kuuba-seuran sekä Maailma kylässä -festivaalin vieraana. Matkatoverina hänellä oli Kuuban naisliikkeen aktiivi Carolina Amador.
Sukupuolten välinen tasa-arvo toteutuu Kuubassa hyvin. Naiset osallistuvat aktiivisesti yhteiskunnan pyörittämiseen, ja heitä näkee myös perinteisesti miesvaltaisilla aloilla. Esimerkiksi insinööreistä 60 prosenttia on naisia. Hallituksen ministereistä naisia on lähes puolet. Kuuban varapresidentti on niinikään nainen.
Työsarkaa riittää silti. Kuuba on pohjoismaihin verrattuna köyhä. Tilannetta ei paranna Yhdysvaltain jo vuosikymmeniä jatkunut kauppasaarto. Resurssien puute vaikeuttaa sosialismin rakentamista.
Stereotypioita vastaan
Lauantaina yleisölle puhunut Castro korosti, miten kaiken sorron takana on ihmisten asettaminen eriarvoiseen asemaan: toiset ovat tavalla tai toisella parempia kuin toiset.
Kuuban vallankumous takaa Castron mukaan kaikille tasavertaiset oikeudet. Sateenkaarikansan oloissa on 2000-luvulla tapahtunut muutosta parempaan suuntaan.
– Syrjintää esiintyy yhä, ja toimimme asioiden korjaamiseksi. Tällä hetkellä Kuubassa on paljon kampanjoita seksuaalivähemmistöjen oikeuksien parantamiseksi. Kampanjat saavat myös laajaa mediahuomiota.
Castro huomauttaa, että Kuubassa transseksuaalit saavat ilmaisen sukupuolenvaihdosleikkauksen ainoana maana maailmassa.
– Myös kasvatuksessa pyritään rikkomaan sukupuoleen ja seksuaalisuuteen liitettyjä stereotyyppisiä käsityksiä. Esimerkiksi viranomaisille järjestetään laajoja kurssituksia, joissa opetetaan ottamaan huomioon seksuaalivähemmistöt.
Mariela Castrolla on itsellään poika, jota vanhemmat ovat kasvattaneet avoimuuteen. Hän kertoo saaneensa omalta äidiltään perintönä arvostuksen itsensä kehittämistä, kulttuuria ja opiskelua kohtaan.
Castro ja Carolina Amador vierailivat myös Spartacus-säätiön Kuuba-solidaarisuusteltalla.
Tekijä
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Ulkomaat
Kun Euroopan johtajat puhuvat vapaudesta, Ranskan kommunistinuoret (MJCF) kysyvät: kenen vapaudesta on kyse, kun aseet puhuvat ja pääoma hyötyy? Ranskalaisnuorten kannanotto paljastaa sodan todelliset voittajat – asefirmat, jälleenrakennusmarkkinat ja EU:n federalistiset haaveet – samalla kun työväenluokka kantaa ruumiiden ja budjettileikkausten taakan. Sota Ukrainassa ei ole kansojen etu, vaan pääoman projekti, jossa rauhan mahdollisuus tukahdutetaan taloudellisen hyödyn nimissä. Uudissana sotahyötytalous kuvaa järjestelmää, jossa konflikti ei ole poikkeus vaan tuottoisa normaali.
Tšekin hallitus valmistelee lakimuutosta, joka mahdollistaisi kommunistisen liikkeen kriminalisoinnin – ja samalla vaarantaisi työväenluokan sananvapauden, järjestäytymisoikeuden ja poliittisen toimijuuden koko Euroopassa. Onko demokratia enää muuta kuin eliitin hallitsema äänestysteatteri, jos vaihtoehtoisen yhteiskuntajärjestelmän puolustaminen voidaan tuomita rikoksena? Kapitalismin kriisissä vellova valtakoneisto reagoi opposition nousuun rajoittamalla vapautta, ja hyökkäyksen kärki kohdistuu niihin, jotka eivät suostu markkinoiden maailmaan – kommunisteihin, järjestäytyneeseen työväkeen ja kansanliikkeisiin.
Italialainen USB-ammattiliitto on ilmoittanut, ettei se aio palvella Cosco Pisces -konttialusta, jos käy ilmi, että se kuljettaa sotamateriaalia Israelin toimintaan. Genovan ja Ligurian satamissa kytee konflikti, jossa työväenluokan edustajat asettuvat pääoman globaalia logistiikkaa ja Israelin sotapolitiikkaa vastaan. Toimenpiteet perustuvat luokka-solidaarisuuteen ja kansainväliseen rauhanliikkeeseen, jotka vastustavat aseiden kuljettamista Euroopan satamien kautta sotatoimialueille.
Voit kommentoida Tiedonantaja.fi:n blogikirjoituksia käyttäjätunnuksella Kirjaudu sisään jollei sinulla ole vielä käyttäjätunnusta, Rekisteröi tunnus tästä
Jos osallistuit keskustelun vanhoilla Tiedonantaja.fi -sivuilla, voit palauttaa vanhat tietosi sähköpostiosoitteesi avulla. Klikkaa oheista linkkiä, syötä sähköpostiosoitteesi, ja saat piakkoin postiisi viestin, jonka avulla voit luoda uuden salasanan itsellesi. Palauta vanha käyttäjätunnus.