Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Markkinoiden diktatuuri valtaa Kreikkaa ja Eurooppaa

    Ulkomaat
    12.5.2010 - 11:53
    Tiedonantaja
    KKE
    PAME osoitti mieltään torstaina 6.5. protestoidakseen edellisen päivän yleislakon aikaisia väkivaltaisuuksia vastaan. / KKE |

    JHL:n eurooppalaisen kattojärjestön EPSU:n kansliapäällikkö Carola Fischbach-Pyttelin mukaan Eurooppa tarvitsee julkista sektoria emmän kuin koskaan päästäkseen ylös ahneiden pankkiirien luomasta kriisistä, mutta EU:n politiikka on täysin päinvastaista.

    – Nyt Kreikasta on tehty laboratorio, jossa EU kokeilee miten pitkälle se voi mennä.

    EU-maiden sopimalla tukipaketilla ei auteta kreikkalaisia vaan juuri niitä tahoja jotka kriisin aiheuttivatkin – pankkeja ja rahoituslaitoksia. Kreikka on maksanut jo 300 miljardia euroa pelkkää korkoa.

    Tilannetta voi verrata markkinoiden diktatuuriin: demokratia on Kreikassa käytännössä lakkautettu. Työehtosopimuksista ei enää voi neuvotella ja valitusoikeutta ei ole kun EU ja IMF ulosmittaavat valtion toimintoja.

    Myöskään Synaspismós-puolueessa toimiva Ateenan kuntatyöläisten liiton Costas Isychos ei peittele närkästystään. Hän toteaa vapaan kaupan laissez faire-dogman tulleen tiensä päähän – eikä se ole enää vasemmistolainen mielipide vaan objektiivinen fakta.

    Viimeistään Kreikka osoittaa ettei vuonna 2008 alkaneessa lamassa ole kyse vain yksittäisistä finanssikriiseistä vaan koko globaalin kapitalistisen järjestelmän mahdottomuudesta.

    – Ongelma koskee Välimeren valtioiden lisäksi koko Eurooppaa ja maailmaa. Kyse on maailmanlaajuisesta pääoman sodasta yhteiskuntaa vastaan, lataa Isychos.

    Piditkö lukemastasi? Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Tuomas Aslak Juuso on toiminut vuosina 2020–2025 alkuperäiskansojen koordinaatioelimen puheenjohtajana. Kuva Saamelaiskäräjät.
    Uutiset
    27.10.2025
    toimitus

    Saamelaiskäräjät ottavat uutta tilaa YK:ssa –alkuperäiskansojen osallistumisoikeus vahvistuu

    Saamelaiskäräjät, vaaleilla valittu saamelaisväestön edustuselin Suomessa, voi jatkossa osallistua YK:n ihmisoikeusneuvoston työhön ilman Suomen valtion välikäsiä.

    30 31 Caracas nettiin
    Ulkomaat
    26.10.2025
    Kauri Suárez
    Tilaajille

    Perustuslain muutos Venezuelassa: uusia haasteita ja vaatimuksia

    Slavoj Žižek on ollut myös poliittisesti aktiivinen Slovenian demokraattisen liikkeen parissa ja on esiintynyt lukuisilla kansainvälisillä foorumeilla. Kuva Cory Doctorow CCO 2.0.
    Teoria
    26.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Trumpin rauhanmalli herättää keskustelua – Žižek vertaa toimintaa Chamberlainiin

    23 pexels greece china news 81838757 12956300
    Ulkomaat
    25.10.2025
    Kari Ranta
    Tilaajille

    Kiinan saavutukset energia-alalla

    1113px Posti Group mail carrier in Helsinki, Finland, 2019
    Mielipiteet
    25.10.2025
    Jussi-Petteri Lappi
    Tilaajille

    Posti pörssissä – hukkuuko työntekijöiden ääni osakehuumaan?

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste

    Piditkö lukemastasi? Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tilaa lehti!

    Mekanismi M icon