Keywords:
Petra Packalén on valittu Tiedonantajan uudeksi päätoimittajaksi
Tiedonantaja-lehden uudeksi päätoimittajaksi on valittu Petra Packalén Tampereelta.
- Kansalaisyhteiskunta tarvitsee mediakseen todellisen vallan vahtikoiran, työväenliikkeen ja sorrettujen puolestapuhujan. Tällainen media Tiedonantaja on ja siinä se tulee parantamaan tulevaisuudessa, sanoi Packalén puheenvuorossaan SKP:n keskuskomitean kokouksessa tänään Tampereella
Tiedonantajan käynnissä olevan lehti- ja mediauudistuksen aikana lehdelle on haettu uusia tekijöitä. Uusi päätoimittaja lähtee luotsaamaan radikaalin vasemmistolaisen median uutta toimituskuntaa. Sen tehtävänä on tuottaa laadukasta journalismia sieltä, missä ihmiset toimivat ja elävät. Toimituskunta tekee toimituksen ohella pidemmälle katsovaa työtä lehden sisällön suhteen ja linjaa lehden esille nostamia teemoja.
Petra Packalén on 34-vuotias tamperelainen, joka on toiminut Suomen kommunistisen puolueen pääsihteerinä vuodesta 2016 ja sitä ennen pitkään postityöntekijänä. Hän on avustanut Tiedonantajaa useita vuosia ja mm. kehittänyt lehden sähköistä viestintää. Packalén siirtyy päätoimittajan tehtäviin Tiedonantajan ensimmäinen kuukausinumeron myötä, joka ilmestyy tulevana vappuna.
Packalén on Tiedonantajan historian ensimmäinen naispäätoimittaja.
Tekijä
Kirjoittajan artikkelit
SKP vietti kymmenen vuotta sitten vappua tunnuksella Irti porvareista! Taiteilija Jani Leinonen suunnitteli SKP:lle tuolloin vapputunnuksen, jossa ilmassa oleva nyrkki viestii kapinasta, uhmasta, yhtenäisyydestä ja voimasta.
Katso lehden sisällys ja tilaa Tiedonantaja!
- 1 / 329
- seuraava ›
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Kotimaa
Suomen kommunistisen puolueen (SKP) edustajakokous järjestetään tilanteessa, jossa maailma palaa, rauhanliike yskii ja työväenliike etsii uutta kurssiaan. Väistyvä puheenjohtaja Liisa Taskinen tiivistää tilanteen: ”Toivon, että edustajakokouksessa syntyy yhteinen tahtotila ja innostus.”
Mitä sinä olisit valmis tekemään ihmisen ja luonnon riistämisen lopettamiseksi? Hienoa, että sinulla on Tiedonantaja käsissäsi. Olet tarttunut marxilaiseen työvälineeseen. Tämän numeron kannessa nuoret ovat nousseet puuhun. ”Piti saada näkyvä paikka pääministeri Petteri Orpon edustusasunnon edessä järjestetyssä mielenosoituksessa.”
Chilestä Suomeen muuttaneen kirjailijan ja metsäteollisuuden parissa vuosikymmeniä toimineen Luis Astorgan kirja Ikuisesti Suomi: Chileläisen pakolaisen muistelmat julkaistiin tilaisuudessa, joka muistutti enemmän yhteisöllistä heräämistä kuin kirjallista muodollisuutta.
Voit kommentoida Tiedonantaja.fi:n blogikirjoituksia käyttäjätunnuksella Kirjaudu sisään jollei sinulla ole vielä käyttäjätunnusta, Rekisteröi tunnus tästä
Jos osallistuit keskustelun vanhoilla Tiedonantaja.fi -sivuilla, voit palauttaa vanhat tietosi sähköpostiosoitteesi avulla. Klikkaa oheista linkkiä, syötä sähköpostiosoitteesi, ja saat piakkoin postiisi viestin, jonka avulla voit luoda uuden salasanan itsellesi. Palauta vanha käyttäjätunnus.