Keywords:
Petra Packalén on valittu Tiedonantajan uudeksi päätoimittajaksi
Tiedonantaja-lehden uudeksi päätoimittajaksi on valittu Petra Packalén Tampereelta.
- Kansalaisyhteiskunta tarvitsee mediakseen todellisen vallan vahtikoiran, työväenliikkeen ja sorrettujen puolestapuhujan. Tällainen media Tiedonantaja on ja siinä se tulee parantamaan tulevaisuudessa, sanoi Packalén puheenvuorossaan SKP:n keskuskomitean kokouksessa tänään Tampereella
Tiedonantajan käynnissä olevan lehti- ja mediauudistuksen aikana lehdelle on haettu uusia tekijöitä. Uusi päätoimittaja lähtee luotsaamaan radikaalin vasemmistolaisen median uutta toimituskuntaa. Sen tehtävänä on tuottaa laadukasta journalismia sieltä, missä ihmiset toimivat ja elävät. Toimituskunta tekee toimituksen ohella pidemmälle katsovaa työtä lehden sisällön suhteen ja linjaa lehden esille nostamia teemoja.
Petra Packalén on 34-vuotias tamperelainen, joka on toiminut Suomen kommunistisen puolueen pääsihteerinä vuodesta 2016 ja sitä ennen pitkään postityöntekijänä. Hän on avustanut Tiedonantajaa useita vuosia ja mm. kehittänyt lehden sähköistä viestintää. Packalén siirtyy päätoimittajan tehtäviin Tiedonantajan ensimmäinen kuukausinumeron myötä, joka ilmestyy tulevana vappuna.
Packalén on Tiedonantajan historian ensimmäinen naispäätoimittaja.
Tekijä
Kirjoittajan artikkelit
Tiedonantaja-festivaali kokoaa Vantaan Myyränkoloon 18.-19.11. tutkijoita, poliitikkoja, artisteja ja kansalaisaktivisteja etsimään vaihtoehtoisia ulospääsyjä sodista, Euroopan kriisistä, median yksipuolisuudesta ja politiikan vaihtoehdottomuudesta. Ohjelmassa on muun muassa keskusteluja, alustuksia, työpajoja ja tietysti kulttuuria ja musiikkia!
Tiedonantajan syksyn uudet julkaisut Kun Pakila oli punainen, Oi niitä aikoja! ja Nainen, elämä vapaus! nousevat Kulttilavalle perjantaina 27. lokakuuta. Myös Tiedonantaja-lehteä on jaossa Kultin osastolla.
Helsingissä järjestettiin 12.10. Työttömien mielenosoitus teemalla Ei julmia leikkauksia. Mielenosoitukseen saapui ihmisiä eri puolilta Suomea ja sitä tukivat myös ammattiliitoista PAM ja JHL, joiden edustajia oli myös saapunut paikalle.
- 1 / 320
- seuraava ›
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Kotimaa
Eroakirkosta-palvelu avattiin 21.11.2003 ja sen kautta on kahden vuosikymmenen aikana eronnut yli 850 000 valtionkirkkojen jäsentä. Tampereella, joka on myös palvelun kotikaupunki, järjestetään perjantaina juhlaseminaari palvelun eri vaiheista sekä kirkosta eroamisen historiasta ja tulevaisuudesta.
Kokoomuksen presidenttiehdokas Alexander Stubb vastaa HS:n vaalikoneessa olevansa täysin samaa mieltä, kun kysytään, tuleeko sallia ydinaseiden kuljetukset Suomen kautta. Hän on kannattanut myös Naton joukkojen sijoittamista pysyvästi Suomeen ja korostanut Yhdysvaltojen kanssa tehtävää ns. puolustussopimusta ”äärettömän tärkeänä”.
Suomen ja Israelin edustajat allekirjoittivat äsken hankintasopimuksen israelilaisesta David’s Sling -ilmatorjuntajärjestelmästä. Yli 300 miljoonan asekaupalla tuetaan sekä poliittisesti että taloudellisesti Israelin sotaa palestiinalaisia vastaan. Myös suomalaisyhtiö on mukana valmistamassa aseita Gazan pommittamiseen.
Voit kommentoida Tiedonantaja.fi:n blogikirjoituksia käyttäjätunnuksella Kirjaudu sisään jollei sinulla ole vielä käyttäjätunnusta, Rekisteröi tunnus tästä
Jos osallistuit keskustelun vanhoilla Tiedonantaja.fi -sivuilla, voit palauttaa vanhat tietosi sähköpostiosoitteesi avulla. Klikkaa oheista linkkiä, syötä sähköpostiosoitteesi, ja saat piakkoin postiisi viestin, jonka avulla voit luoda uuden salasanan itsellesi. Palauta vanha käyttäjätunnus.