Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Rauha vaatii nyt toimintaa

    Pääkirjoitukset
    Avainsanat: NATO, rauhanliike
    13.5.2016 - 12:43
    Toimitus

    Maanantaina 9. toukokuuta vietettiin voitonpäivää. Liittoutuneet maat ja ennen muuta Neuvostoliitto löivät 71 vuotta sitten natsi-Saksan hirmuvallan. Kymmeniä miljoonia kuolonuhreja vaatinut sota Euroopassa oli ohi.

    Suomessa voitonpäivää juhlittiin epätavallisissa olosuhteissa. Loppukeväästä ja alkukesästä maahamme saapuu Yhdysvaltain sotajoukkoja harjoittelemaan selkeästi Venäjää provosoivissa operaatioissa. Samalla Yhdysvallat siirtää pysyviä sotajoukkoja Baltiaan ja vahvistaa ohjuspuolustusta Itä-Euroopassa. Meillä valtamedia marssittaa julkisuuteen asiantuntijoita, jotka spekuloivat Venäjän ”aggressiivisuudella” ja arvaamattomuudella.

    Kokoomuksen tilaama Nato-selvitys valmistui vapuksi. Siinä spekuloidaan Suomen Nato-jäsenyydellä ja sidotaan kysymys Ruotsin näkökantoihin. Molemmissa maissa kansan selkeä enemmistö vastustaa Nato-jäsenyyttä.

    Tämä ei estä esimerkiksi kokoomuksen Alexander Stubbia tukemasta Nato-jäsenyyttä. Ulkoministeri Timo Soini (pers.) totesi puolestaan puheessaan, että Yhdysvaltain kasvava läsnäolo Itämerellä luo muka vakautta ja lisää turvallisuutta. Soinin EU- ja Nato-myönteisyys on toki ollut tiedossa. Toivottavasti entistä useampi perussuomalaisten kannattaja tämän myös noteeraa.

    Suomalainen poliittinen eliitti on valmis ostamaan lähes 10 miljardilla Nato-yhteensopivia uusia sotakoneita.

    Natotus ja Suomen tuuppaaminen suurvaltapolitiikan konflikteihin ovat täydessä käynnissä. Samalla suomalainen poliittinen eliitti on valmis ostamaan lähes 10 miljardilla Nato-yhteensopivia uusia sotakoneita aikana jolloin hallitus on leikannut perusturvasta, koulutuksesta ja kansalaisyhteiskunnan rauhantyön rahoista.

    Rauhan ylläpito vaatii nyt tekijöitä ja toimintaa. Yhdysvaltain sotakoneet saavat vastaansa rauhanliikkeen protesteja.

    Helsingissä rauhan ystävät kokoontuivat voitonpäivänä Maailmanrauhan patsaalla Hakaniemessä. Tapahtuman vetoomuksessa korostetaan, miten voitonpäivä velvoittaa meitä kaikkia edistämään rauhaa ja puolueettomuuteen perustuvaa ulkopolitiikkaa – eliitin sotahulluudesta huolimatta.

    Tänään globaali ylikansallinen pääoma tavoittelee uudelleen myös sotilaallisin toimin alueita ja taloudellisia resursseja. Toisen maailmansodan opetukset halutaan unohtaa ja mitätöidä natsi-Saksan tappion yhteiskunnallinen merkitys.

    Vetoomuksessa todetaan, miten Nato on tunkeutunut aivan kiinni Venäjän rajoihin ilmiselvänä pyrkimyksenään horjuttaa Venäjän sisäpoliittista tilannetta. Vaarallisena osoituksena kriisin kärjistymisestä on meillä Naton kanssa sovittu isäntämaasopimus.

    Maailman taloudellinen kriisi ja siitä seurannut ylikansallisten suuryritysten pyrkimys saada uusia voimavaroja Venäjän alueelta on yksi perussyy syntyneeseen tilanteeseen, eikä se luonteeltaan poikkea lainkaan siitä tilanteesta, joka vallitsi ennen toista maailmansotaa. Tiedotusvälineissä asioiden julkinen vääristely ja naapurimaamme solvaaminen on yltänyt käsittämättömiin mittoihin.

    Meillä Suomessa voimistetaan Venäjä-vihamielisyyttä, jota tiedotusvälineet aivan avoimesti muun muassa Ulkopoliittisen instituutin sekä valtion- ja sotilasjohdon hyväksymänä levittävät. Kaiken tämän keskellä suljetaan silmät Ukrainassa tapahtuvalta natsimieliseltä raa’alta väkivallalta.

    Rauhan ystävien vaatimuksiin voi täydestä syystä yhtyä:

    1. Tulee palauttaa ystävällismieliset rauhanomaiset naapuruussuhteet Venäjän kanssa.
    2. Tulee torjua Nato-jäsenyys ja lopettaa kaikki Nato-yhteistyö.
    3. On peruutettava Naton kanssa sovittu ”isäntämaasopimus”.
    4. On palattava Paasikiven-Kekkosen -linjan mukaiseen puolueettomuuspolitiikkaan ja lopetettava asiaton Venäjän vastainen mediavyörytys.
    5. Toisen maailmansodan lopputuloksen ja rauhansopimusten vastainen historian vääristely tulee lopettaa.

    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    1920px Jyväskylä 2019 04 13 kuva Tiia Monto
    Mielipiteet
    6.4.2026
    Juha Ruokola

    Ole hiljaa ja äänestä!

    Puoluerekisterin kirjo on melko värikäs vasemmalta oikealle ja toisinpäin.

    Kulttuurinen ja intellektuaalinen toiminta eivät ole irrallisia todellisuudesta – REDH rakentaa vastarintaa ja ajattelua yli rajojen. Kuva Estefania Rivero CCO 4.0.
    Ulkomaat
    5.4.2026
    Kauri Suárez

    Ajattelu on teko – REDH-verkosto kokoaa kulttuurisen vastarinnan imperialismin aikakaudella

    Peace Maailma kylässä 2025 kuva Tanja Ryhänen
    Kulttuuri
    4.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Dekolonisaatio ja diasporan toimijuus Maailma kylässä -festivaalin ytimessä – mutta kuka voi osallistua festivaaliin?

    Kansainvälinen kampanja maamiinojen kieltämiseksi, ICBL, rikkoi nyt vuonna 1997 saamansa Nobelin rauhanpalkintonsa. Kuva Kaisu Kinnunen
    Politiikka
    3.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Nobel‑palanen‑kampanja varoittaa humanitaaristen normien murentumisesta

    Suomen kirjastolaitos elää murrosta, jossa palvelut ovat yhä useammin käytettävissä ilman henkilökuntaa. Kuva Marty B CCO 2.0
    Kulttuuri
    2.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Omatoimikirjastot kattavat jo lähes koko maan – mutta mitä tapahtuu kirjastoalan työlle?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!