Keywords:
Sähköliiton lakko alkoi
SAK:hon kuuluva Sähköliitto ja Teknologiateollisuus eivät saaneet sovittua työriitansa maanantaina. Sähköliitto jätti Teknologiateollisuudelle varoituksen, jossa se ilmoitti 1. marraskuuta alkavasta lakosta ja ylityökiellosta: sähköasentajien työtaistelu käynnistyi ilmoituksen mukaisesti keskiviikkona. Arto Viitaniemi on Suomen kommunistisen puolueen Uudenmaan piirin puheenjohtaja, SKP:n keskuskomitean jäsen sekä luottamusmiehenä toiminut ay-aktiivi. Seuraavassa Viitaniemen näkemyksiä Sähköliiton työtaisteluun liittyen.
Palkkoihin saatava tuntuvat korotukset
Viitaniemen mukaan on perusteltua, että taistelu työntekijöiden etujen ja oikeuksien puolesta on tosissaan aloitettu.
– Työtaistelu on täysin oikeutettu. Kysehän on siitä, että sähkömiehiä koskevat työehdot tulevat osaksi Teknologiateollisuuden sopimuksia, mikäli ne hyväksytään. Kyse on suvereenin ammattiliiton sopimusoikeuksiin puuttumisesta viemällä siltä oikeus neuvotella ja sopia alan työntekijöiden työehdoista.
– Mielestäni on tärkeää, että sähköasentajat aloittavat työtaistelun: toivon mukaan asetetaan myös nykyistä kovemmat palkkavaatimukset. Ammattiliittojen ei ole syytä ottaa mallia Teollisuusliiton ja Teknologiateollisuuden sopimasta palkkatasosta tai sopimusehdoista omiin sopimustavoitteisiinsa.
– Kyse on liittokierroksesta ja nyt on aika korjata niitä ongelmia, jotka ovat syntyneet vuosien tupo-kikyilyn seurauksena. Erityisesti tämä koskee julkisen sektorin ja palvelualojen matalapalkkaisten naisvaltaisten alojen työehtoja. Ostovoimaa pitää lisätä ja reaaliansiot saatava kasvu-uralle. On kyettävä torjumaan kiky-politiikka ja korjattava siitä aiheutuneet heikennykset, joita ei kolmen prosentin tasoisilla palkkalinjauksilla voida mitenkään korjata.
Työn ja pääoman välinen ristiriita
Työnantajaliittojen mielestä Sähköliiton suhteeton voimankäyttö ja uhittelu tukilakkoineen ovat väärä tapa reagoida asioihin. Useat työnantajaliitot paheksuvat Sähköliittoa aikeista aloittaa keskiviikkona laajat työtaistelutoimet. Työnantajaosapuoli arvioi, että SAK:laisen Sähköliiton työtaistelut aiheuttavat mittavat vahingot yrityksille, niiden alihankkijoille ja asiakkaille.
"Työnantajaosapuoli, suuryritykset ja suurpääoma ovat mielissään siitä, mikäli ay-liikkeen johto on polvillaan heidän vaatimustensa edessä."
– Työnantajaosapuoli, suuryritykset ja suurpääoma ovat mielissään siitä, mikäli ay-liikkeen johto on polvillaan heidän vaatimustensa edessä. He toivovat että sähköliitto alistuisi heidän komentovaltaansa. Työtaistelu on näissä olosuhteissa poikkeuksellisen rohkea ja kannatettava teko: toivottavasti työtaistelu saa laajan tuen muidenkin ammattiliittojen keskuudessa.
Työnantajaliitot syyttävät Sähköliittoa siitä, että se toteuttaa valtapolitiikkaa.
– Asia on päinvastoin: työnantajaosapuoli osoittaa kaapin paikkaa ja Sipilän hallitus puolestaan tukee politiikallaan työnantajia kaikin mahdollisin keinoin. Kiky-sopimus oli esimerkki siitä, kuinka täysin perusteettomasti heikennettiin työntekijöiden etua rankalla kädellä. Turha tässä Sähköliittoa on kenenkään syytellä: työnantajaliitot sitä niin sanottua valtapolitiikkaa toteuttavat. Kun palkkamalteista ja työehtojen heikennyksistä paasataan, nöyryytetään samalla työntekijöitä!
Teknologiateollisuus ja SAK:lainen Teollisuusliitto ovat sopineet, että kaikkiin teknologiateollisuuden työntekijöihin sovelletaan jatkossa teollisuusliittoperiaatteen mukaisesti samaa työehtosopimusta eli niin sanottua metallin sopimusta. Tämän sopimuksen piiriin tulevat myös ne vajaat tuhat sähkömiestä, joille Sähköliitto on aiemmin tehnyt rinnakkaisen sopimuksen.
– Ammattiryhmissä on eroja liittyen esimerkiksi ammattitaitovaatimuksiin ja työtehtäviin. Eri ammattiryhmillä pitää olla oikeus järjestäytyä: ei metallin sopimus välttämättä kata kaikkea sitä, mitä sähkömiesten toimenkuvaan sisältyy. Sähköliiton omaa sopimustoimintaa tarvitaan sähköalan työntekijöiden etujen turvaamiseksi.
– Se, että kaikkiin työntekijöihin pyritään soveltamaan samaa työnantajalle
edullisinta työehtosopimusta, johtaa siihen, että esimerkiksi kaikki kiky:ssä toteutetut heikennykset tulevat säilymään.
Työnantajien mukaan työehtoihin ei tule minkäänlaisia heikennyksiä, vaikka Sähköliitto on niin väittänyt.
– Työnantaja pyrkii murtamaan sähköliiton sopimukset sekä niiden avulla hankitut edut ja oikeudet. Sähköliitto toimii esimerkillisesti, kun se haluaa puolustaa asioita, jotka on sopimuksiin kirjattu.
– Kyseisessä kamppailussa työn ja pääoman välinen ristiriita on selkeästi esillä. Kaikki pyritään alistamaan mahdollisimman laajasti työnantajien ajaman työntekijöiden heikentämislinjan taakse. Työnantajat haluavat päästä erillisistä ammattiryhmien sopimuksista eroon: he pyrkivät estämään sen, ettei työntekijöille olisi mahdollista neuvotella parempia palkkoja ja työehtoja.
– On käsittämätöntä, että Teknologiateollisuuden ammattiliitto on mukana tällaisessa touhussa: se puuttuu toisen ammattiliiton toimialaan ja on osaltaan heikentämässä työntekijöiden asemaa.
Työnantajien toiminnassa ei sinänsä ole mitään outoa tai poikkeuksellista.
– He eivät ole koskaan pitäneet lakoista tai työtaisteluista. Työnantajien ajama linja on ollut aina samanlaista: he ovat aina vastustaneet työntekijöiden pyrkimyksiä parantaa asemaansa ja etujansa. Mikäli ei puhe auta, niin on otettava järeämmät keinot käyttöön: lakko on työntekijöille erinomainen ase etujen ajamiseen ja samalla tapa kertoa johdolle siitä, että se tappelee tosissaan oikeuksiensa puolesta.
– Ammattiliittojen pitää huolehtia jäsenistönsä eduista eikä alistua vaikka työnantajat pyrkivät maton jalkojen alta vetämäänkin: on pantava kova kovaa vastaan, Viitaniemi päättää!
MARKO NIEMI
Tekijä
Kirjoittajan artikkelit
Miksi etuoikeutettu, keskiluokkainen nuori kykeni sanomaan ääneen sen, mitä moni työväenluokkainen ei enää uskalla? Politiikan tutkija Angelina Giannopoulou väittää Transform! Europen julkaisussa, että Greta Thunbergin radikaali ilmastoaktivismi ei ollut vain huuto ilmastokriisin edessä, vaan suora haaste pääoman valta-asemalle ja yhteiskunnalliselle välinpitämättömyydelle. Kun nuoret kieltäytyvät neutraaliudesta ja yhdistävät kamppailunsa kolonialismin, rasismin ja sosiaalisen eriarvoisuuden vastaiseksi liikkeeksi. Paljastivatko nuoret myös vasemmiston kyvyttömyyden tunnistaa omaa luokkasokeuttaan.
Miksi osuustoiminnallinen Tradeka, jonka juuret ovat työväenliikkeessä, sijoittaa aseisiin? Samaan aikaan, kun rauhan ja aseidenriisunnan periaatteet rapautuvat globaalisti, myös suomalaiset sijoittajat – kuten Tradeka – ovat alkaneet nähdä aseteollisuudessa "positiivisia mahdollisuuksia". Työväenluokan varallisuutta hallinnoidaan nyt tavalla, joka palvelee sotataloutta ja pääomaa – ei osuuskunnan jäseniä. SKP:n Yrjö Hakanen vaatii, että Tradeka sulkee asetuotannon kokonaan pois sijoituksistaan ja ryhtyy kehittämään vaihtoehtoisia rahastoja, joissa vaikuttavuus korvaa militarismin.
- 1 / 330
- seuraava ›
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Kotimaa
Orpo-Purran hallituksen yleistukiesitys ei ole pelkkä hallinnollinen uudistus – se on ideologinen siirto, joka murentaa yksilön sosiaaliturvaoikeuden. SKP:n SOTE-ryhmän lausunto ja Riitta Tynjän haastattelu paljastavat, miten tarveharkinta, karenssit ja leikkaukset osuvat erityisesti nuoriin ja heikommassa asemassa oleviin. 1500 euron perusturva ei ole utopia, vaan ihmisarvoa kunnioittava vaihtoehto. Tämä juttu kutsuu lukijan näkemään kapitalismin läpi ja kuvittelemaan toisin.
Suojaosan poisto työttömyysturvasta on ajanut monet osa-aikatyötä tehneet työttömyyteen. YTK:n kysely paljastaa, kuinka kapitalismin rakenteet ohjaavat työväenluokan valintoja. Työn vastaanottaminen ei ole enää kannattavaa, ellei se ole kokoaikaista – ja sitä ei aina ole tarjolla. Tämä on kertomus vallasta, vaihtoehdoista ja yhteiskuntaluokkien ristiriidasta.
Orpo-Purran jallitus aikoo poistaa työmarkkinajärjestöjen jäsenmaksujen verovähennysoikeuden. Päätös iskee suoraan työväenluokan järjestäytymiseen. Asiantuntijat ja järjestöjohtajat varoittavat verosanktiosta.
Voit kommentoida Tiedonantaja.fi:n blogikirjoituksia käyttäjätunnuksella Kirjaudu sisään jollei sinulla ole vielä käyttäjätunnusta, Rekisteröi tunnus tästä
Jos osallistuit keskustelun vanhoilla Tiedonantaja.fi -sivuilla, voit palauttaa vanhat tietosi sähköpostiosoitteesi avulla. Klikkaa oheista linkkiä, syötä sähköpostiosoitteesi, ja saat piakkoin postiisi viestin, jonka avulla voit luoda uuden salasanan itsellesi. Palauta vanha käyttäjätunnus.